Νίκησε (2-0 τον ΠΟΑ) και συνεχίζει σταθερά πρώτη η Επισκοπή μας!

Τη δουλειά της έκανε και πάλι η ομάδα μας που ξεκίνησε νικηφόρα τον β’ γύρο στον 8ο όμιλο. Η νέα αρχή έγινε στο ΔΑΚ Γάλλου “Παύλος Βαρδινογιάννης” όπου η Επισκοπή μας κέρδισε τον ΠΟΑ με 2-0 χάρη στα γκολ των Τσιριγώτη (31′), Νάνι (55′) και παρέμεινε σταθερά στην κορυφή, 6 βαθμούς μακριά από τον 2ο Ηρόδοτο που άφησε βαθμούς στην έδρα του κόντρα στον Πανακρωτηριακό (1-1).

Το ματς δεν ήταν και τόσο ποιοτικό στο Α’ ημίχρονο καθώς η ομάδα μας αγωνιζόταν με κόντρα τον αέρα. Παρ’ όλα αυτά βρήκε τον τρόπο να δημιουργήσει λίγες αλλά ξεκάθαρες ευκαιρίες και επίσης να πέτυχε ένα όμορφο τέρμα.

Στις αρχές της επανάληψης ο Νάνι έκανε το 2-0 και, κάπου εκεί τέλειωσαν όλα.

Το ματς:

Στο 6’ από την καταπληκτική βαθιά μπαλιά του Νίκιτς, ο Τσιριγώτης επωφελήθηκε του στιγμιαίου τραγικού λάθους του Ρουμπάκη που βγήκε και δεν συγκράτησε τη μπάλα με αποτέλεσμα, την τελευταία στιγμή, με τάκλιν ο Ρωμανάκης να απομακρύνει.

Στο 26’ από το καλοτραβηγμένο κόρνερ του Σουμπασάκη, ο Μπρίτο κέρδισε την κεφαλιά για να απομακρύνει ο Βολονάκης λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0:
Στο 31’ ο Σουμπασάκης έβγαλε μια μπαλιά «πάρε-βάλε» στον Τσιριγώτη που βγήκε απέναντι στον Ρουμπάκη και με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Στην επανάληψη, το γρήγορο γκολ του Νάνι, έκανε πιο βατή τη δουλειά των ποδοσφαιριστών μας. Ο αέρα κόπασε και η ομάδα μας παρουσίασε σαφώς καλύτερο πρόσωπο.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 2-0! Στο 55’ ο Νάνι δοκίμασε τα πόδια του από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχυτα.

Στο 56’ ο Νάνι συνδυάστηκε με τον Σουμπασάκη, ο πρώτος σούταρε για να μπλοκάρει ο Ρουμπάκης.
Στο 58’ το σουτ του Βασίλη Πλουσή έφυγε λίγο άουτ.

Στο 86’ ο Σουμπασάκης πλάσαρε ενώ έπεφτε στο έδαφος τον Ρουμπάκη που αποσόβησε το τρίτο γκολ.

Στο 90’ το διαγώνιο σουτ του Τσιριγώτη έφυγε λίγο άουτ.

Στο 92′ η σόλο ενέργεια και το σουτ του Πολυχρόνη θα καταλήξουν στην αγκαλιά του Ρουμπάκη.

Η διαιτησία: Σωτηριάδης, Φραγκιαδάκης, Καφεσάκης (Λασιθίου).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Χανιωτάκης, Πολυχρόνης, Μπρίτο, Καρβουνιάρης, Μυρθιανός, Νϊκιτς, Φάμπιο (83’ Φουκαράκης), Νάνι (88’ Λίμα), Σουμπασάκης (90’ Ξεπαπαδάκης), Πίσπας (73’ Γκιόκας), Τσιριγώτης.
ΠΟΑ (Σκύβαλος): Ρουμπάκης, Μαρκουλάκης, Πλουσής Β. (67΄Τζουανάκης), Πετράκης, Σαμουηλίδης, Ρωμανάκης, Νίκολλι, Κερμενίδης (85’ Νηστικάκης), Καϊμακαμούδης, Χατζηανδρέου (63’ Ξυλούρης), Βολονάκης (88΄Νάτος).

• Πριν έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πατέρα του Γενικού Αρχηγού μας Στέλιου Ξυνομηλάκη, Γεώργιου.