Αποχαιρέτησε η ομάδα μας τις εθνικές κατηγορίες / Επισκοπή – Πανιώνιος 1-4

Η είσοδος της ομάδας μας στα πρώτα 20 λεπτά απέναντι στον πρωταθλητή Πανιώνιος ήταν από τα καλύτερα της σεζόν… Αυτός ο ενθουσιασμός όμως δεν κράτησε περισσότερο κι έτσι επήλθε το 1-4… Όχι ότι δεν είχε την έξτρα μεγάλη ευκαιρία η ομάδα μας να προηγηθεί (η φάση του Οργκίτο Μέτα στο 30′ όταν τριπλάρει και τον Σκαφίδα είναι ανεπανάληπτη) όμως, όταν δεν βάζεις γκολ, στο τέλος το δέχεσαι. Και η αλήθεια είναι ότι η ομάδα μας τιμωρήθηκε αρκετά σκληρά στο α’ ημίχρονο δεχόμενη δύο τέρματα στο 37′ και στο 43′ από τον Άνιο Πότσι.

Στην επανάληψη η Επισκοπή μας έδειξε να επηρεάζεται αρνητικά από το γρήγορο 0-2 και στα πρώτα 20′ της δέχθηκε άλλα δύο τέρματα από τον Ιγνατίδη (60′ και 64′). Η ομάδα μας μείωσε με τον Κουκούλη ενώ απώλεσε να κάνει το 2-4 με το χαμένο πέναλτι του Στέλιου Τζωρτζινάκη.

Η απόδοση τιμών και το όμορφο ταξίδι
Στο αποψινό ματς λοιπόν ο Πανιώνιος στέφθηκε νικητής με την ομάδα μας να του αναγνωρίζει εξ αρχής την ανωτερότητά του σ’ όλη τη διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος και με τους παίκτες μας να δημιουργούον μια όμορφη αψίδα χειροκροτώντας τους Νεοσμυρνιώτες για το δικό τους επίτευγμα.

Δυστυχώς, για την Επισκοπή μας, επιστρέφει και μαθηματικά πια στις τοπικές κατηγορίες έπειτα από ένα πολύ όμορφο ταξίδι 5 ετών στις εθνικές κατηγορίες. Ένα όμορφο, τίμιο ταξίδι που το απολαύσαμε με κορυφαίες στιγμές, το πρωτάθλημα του 2020 στη Γ’ Εθνική, την άνοδο από τη Football League στη Super League2 το 2021 με την κατάληψη της 2ης θέσης στην τελική βαθμολογία αλλά και με την 7η θέση στη Super League2 το 2022.

Το ματς:
Στο 20ο δευτερόλεπτο από το γύρισμα του Κάμερον, ο Μπάρο έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 4′ ήταν ο ο Μέτα που σούταρε όμως, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
Στο 5′ το πλασέ του Ιγνατίδη πέρασε άουτ.

Στο 21′ ο Αρναρέλλης έβγαλε μια σέντρα και ο Ιγνατίδης που έπιασε την κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 30′ από την κεφαλιά-πάσα του Μπάρο, ο Μέτα βγήκε τετ-α-τετ με τον Σκαφίδα τον οποίο και τρίπλαρε όμως το πλασέ που έκανε βρήκε στη “ρίζα” του κάθετου δοκαριού και κατέληξε άουτ.

ΓΚΟΛ! 0-1: Στο 37′ ο Κοτζάλλι έκλεψε τη μπάλα από έξω δεξιά όπως επιτίθετο ο Πανιώνιος και “έσπασε” “με τη μία” στον Πότσι ο οποίος έπιασε ένα “γεμάτο” σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ! 0-2: Στο 43′ ο Παυλάκης πάσαρε στον Ποτσι κι εκείνος με ένα νέο δυνατό συρτό σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στο πλάινό δίχτυ.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα μας εμφανίστηκε πολύ νευρική δίχως να μπορεί να κρατήσει μπάλα στα πρώτα λεπτά.

Στο 53′ το σουτ του Μπουρλάκη από καλή θέση πέρασε άουτ.

Στο 58′ το σουτ του Μπάρο κατέληξε άουτ.

ΓΚΟΛ! 0-3: Στο 60′ Μπουρλάκης βγήκε από αριστερά, έκοψε τη μπάλα λίγο πίσω από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Ιγνατίδης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 62′ ο Κάμερον βρέθηκε απέναντι στον Σκαφίδα όμως το πλασέ του απέκρουσε εντυπωσιακά όσο και δύσκολα ο πορτιέρε του Πανιωνίου.

ΓΚΟΛ! 0-4: Στο 64′ ο Μπουρλάκης βγήκε και πάλι από αριστερά, έκοψε τη μπάλα στο ίδιο σημείο και ο Ιγνατίδης με εύκολο πλασέ έστειλε τη μπάλα για άλλη μια φορά στα δίχτυα.

Στο 69′ η προβολή του Μπουρλάκη δεν κατέληξε στα δίχτυα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-4: Στο 73′ ο Μέτα έβγαλε τετ-α-τετ τον Κουκούλη κι εκείνος, μόλις 5 λεπτά μετά την είσοδό του με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 89′ από την εκτέλεση κόρνερ του Μέτα, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Παυλάκη και ο κ. Σαμιωτάκης καταλόγισε το πέναλτι. Η εκτέλεση από τον Στ. Τζωρτζινάκη όμως ήταν “σκαφτή” με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Η διαιτησία: Σαμιωτάκης, Ψαλιδάκης, Βασιλάκης (Ηρακλείου).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Καραντάθας): Ψαρράς, Χάιδος, Κεφαλάς, Συμεωνίδης, Μεσσήνης (64′ Μεργέμογλου), Μέτα, Πάτας (73′ Ζαχαράκης), Μπάρο (68′ Πεκίνι), Τζωρτζινάκης, Λέκα, Κάμερον (68′ Κουκούλης).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γεωργιάδης): Σκαφίδας, Κοτζάλλι (60′ Διονέλλης), Παντελίδης, Μπρέγκου, Αρναρέλλης (60′ Καλάγια), Ιγνατίδης, Γροντής (73′ Παπαχαραλάμπους), Παυλάκης, Τσιμιδόπουλος, Πότσι (73′ Γεμιστός), Μπουρλάκης (86′ Παλαιολόγος).