«Ισόπαλο 2-2 το α’ ημίχρονο» στο κύπελλο ΕΠΣΡ

Ισόπαλο 2-2 έληξε το α’ ματς του κυπέλλου ΕΠΣΡ για την ομάδα μας κόντρα στην ΕΑΠ (ομάδα Α’ ΕΠΣΡ).

Ο αγώνας εντασσόταν στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης, διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», οπότε και το έργο των δύο ομάδων έγινε πολύ δύσκολο.

Ιδίως στο α’ ημίχρονο οι 22 ποδοσφαιριστές κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια σ’ ένα πολύ βαρύ τερέν. Το θετικό ήταν ότι ο Γκιόκας επέστρεψε στα γκολ όπως λογαριασμό άνοιξε το νέο μεταγραφικό απόκτημά μας, ο Καταλίν Τίρα.
Η ΕΑΠ στάθηκε αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 1-0 χάρη στο γκολ του Περκέτσι στο 19’.

Ήταν το σουτ του Ζότο το οποίο απέκρουσε ο Γκαβρίλοβιτς και στην επαναφορά με προβολή ο Περκέτσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά πριν, στο 9’ ο Ζότο είχε σουτ στο κάθετο δοκάρι.

Στο 36’ ο κ. Βοσκάκης διέκοψε τον αγώνα λόγω ισχυρής βροχόπτωσης και έπειτα από 10’ λεπτά κι αφού ελέγχθη ο αγωνιστικός χώρος, οι ομάδες ξαναβγήκαν στο γήπεδο.

Στην επανάληψη η ομάδα μας πίεσε πολύ περισσότερο και ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον Καταλίν Τίρα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1: Ήταν το απευθείας φάουλ στο 63’ που εκτέλεσε ο Σήφης Σωπασής αναγκάζοντας τον Φιορέντζη να πέσει στη γωνία του και να αποκρούσει. Ο Ρουμάνος φορ πήρε το ριμπάουντ και από κοντά σκόραρε κάνοντας το 1-1.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-2: Στο 68’ ήρθε το δεύτερο τέρμα της ομάδας μας όταν ο Νάκας επιχείρησε σόλο ενέργεια από δεξιά, έβγαλε και τη σέντρα και ο Γκιόκας αφού στριφογύρισε με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 85’ ο Φιορέντζης έκανε μια διπλή απόκρουση κρατώντας την ομάδα του όρθια όταν στα διαδοχικά σουτ των Ρούσση, Ματαραγκάσι απέκρουσε με τα πόδια.

ΓΚΟΛ! 2-2: Ο Σταυράκης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ έξω από την περιοχή στο 88’ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η διαιτησία: Βοσκάκης, Φραγκιαδάκης, Λιοδάκης.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Στεφανίδης): Γκαβρίλοβιτς, Νάκας, Γεωργούλης (54’ Σερβιλάκης), Σέχου, Ρούσσης, Μανωλακάκης (54’ Λαζαρίδης), Τίρα. Σωπασής, Γκιόκας, Ρικαρντίνιο (46’ Κούρτι), Γιόρνταν (46’ Ματαραγκάσι).
ΕΑΠ (Μουρτζανός): Φιορέντζης, Σαμιώτης, Περκέτσι, Ζότο, Κόυσμινας, Μαυρής, Τζαγκαράκης, Κωστόπουλος, Λαδιανός, Κωστόπουλος Α., Πολύχρονος (55’ λ.τ. Σταυράκης).