Η συνέντευξη τύπου από τον αγώνα ΑΟΑΝ – Επισκοπή 1-4

Στη συνέντευξη τύπου που δόθηκε λίγο μετά τη λήξη του αγώνα, ΑΟΑΝ – Επισκοπή 1-4, οι δύο προπονητές κ. Βέλιτς (Επισκοπή), κ. Σκέντζος (ΑΟΑΝ) μίλησαν σε πολύ ήρεμους τόνους βλέποντας το πως εξελίχθηκε ένα ματς που είχε ανατροπές, διαμαρτυρίες αλλά και όμορφα τέρματα. Εν προκειμένω, η ομάδα μας ήταν αυτή που στο β’ ημίχρονο, κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μείνει στη φάση του 52’ όταν ο Τσανάι ανέτρεψε τον Τσιριγώτη εντός περιοχής, κατάφερε μέσα σε 23 λεπτά να πετύχει 4 γκολ, να έχει μία χαμένη ευκαιρία και ένα δοκάρι (65’ Σουμπασάκης).

Γ. Βέλιτς: «Πολύ πιεστικοί, πολύ δυνατοί στο β’ ημίχρονο»

«Κατ’ αρχή θέλω να ευχαριστήσω τους ποδοσφαιριστές μου για την απόδοσή τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα μας δεν έπαιξε άσχημα, ούτε στο πρώτο ημίχρονο απλά δεν είχαμε τον ρυθμό του αγώνα που συνηθίζουμε να έχουμε κι αυτό οφείλεται σαφώς στον αντίπαλο που είχαμε απέναντί μας ο οποίος ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και δυνατός. Το είχα τονίσει κι από το ματς του α’ γύρου ότι, είναι αξιόλογη ομάδα και της αξίζουν συγχαρητήρια.

Στο β’ ημίχρονο μπήκαμε πολύ δυνατά, πολύ πιεστικά. Είχαμε τη ροή που θέλαμε, πήραμε πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες, άλλωστε είμαστε μια ομάδα που μπορούμε να ανταποκριθούμε σε οργανωμένες επιθέσεις ή μπορούμε να είμαστε αρκετά επικίνδυνοι όταν έχουμε χώρο για να φύγουμε γρήγορα μπροστά, οπότε δεν είναι εύκολο να αντιμετωπίζει κάποιος την ομάδα μας.

Στο α’ ημίχρονο ωστόσο, η ομάδα του ΑΟΑΝ το έκανε αρκετά καλά.
Για να φτάνουμε όμως σε τέτοιες αποδόσεις θα πρέπει οι ποδοσφαιριστές μας να δείχνουν την αξία που μας χαρακτηρίζει ως ομάδα.

Τώρα εμείς ξεκουραζόμαστε από το πρωτάθλημα. Έχουμε ένα ματς κυπέλλου στις 18 Δεκεμβρίου (με τον Ρεθυμνιακό) κι έπειτα επιστρέφουμε στις 5 Ιανουαρίου κάτι που δεν είναι πολύ ευχάριστο για μας όμως, θα κοιτάξουμε να το διαχειριστούμε και να το αντιμετωπίσουμε με τον σωστό τρόπο.

Καλή συνέχεια στον ΑΟΑΝ και στον φίλο μου τον Ανδρέα (Σκέντζο).

Α. Σκέντζος: «Η Επισκοπή μπορεί να κερδίσει κάθε αντίπαλο αλλά…»

«Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα. Είναι πολύ καλά δουλεμένη και ξέραμε πως αν βρει χώρους θα γίνει πολύ επικίνδυνη. Δικαίως βρίσκεται στην 1η θέση.

Από εκεί και πέρα, στο α’ ημίχρονο κάναμε πολύ καλή εμφάνιση, καταφέραμε να κάνουμε ένα γκολ και χάσαμε κάποιες ευκαιρίες να πετύχουμε και το 2-0.

Στο β’ ημίχρονο δεν ξέρω τί έγινε και συνέβη ό,τι συνέβη όμως, πιστεύω ότι η Επισκοπή δεν έχει ανάγκη από κανέναν διαιτητή να έχει κάποια σφυρίγματα υπέρ της. Μπορεί να κερδίσει κάθε αντίπαλο στη Γ’ Εθνική. Σε τέτοιες καταστάσεις όταν λαμβάνονται τέτοιες αποφάσεις, θα πρέπει να είναι ξεκάθαρος ο διαιτητής.

Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το α’ ημίχρονο όμως, μετά το πέναλτι χάσανε την συγκέντρωσή τους και γι’ αυτό δεχθήκανε άλλα τρία γκολ.

Πιστεύω ότι η Επισκοπή είναι καλή ομάδα αλλά και εμείς οφείλουμε από τώρα και στο εξής να ανασυγκροτηθούμε, να προετοιμαστούμε καλά για ένα πολύ σημαντικό ματς για τη συνέχεια απέναντι στον Πανακρωτηριακό».