Η συνέντευξη τύπου από το Επισκοπή – Γιούχτας 2-0

Η εμφάνιση της ομάδας μας ήταν τέτοια που δεν άφηνε πολλά περιθώρια για αμφισβητήσεις. Οι δύο προπονητές, κ.κ. Μηνάς Πίτσος, Γιάσμινκο Βέλιτς συμφώνησαν ότι η Επισκοπή ήταν καλύτερη στο α’ μέρος, ότι ο Γιούχτας μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη, ενώ ο τεχνικός της αρχανιώτικης ομάδας εστίασε και σε άλλα δύο πράγματα… Ότι η αποβολή του Φραγκουλάκη ήταν κομβική και πως δίχως πλήρες ρόστερ δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις εύκολα ομάδες όπως η Επισκοπή…

Μ. Πίτσος: «Αν δεν έχεις πλήρες ρόστερ…»

«Πρώτα απ’ όλα θέλω να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους για τη φιλοξενία, να ευχηθώ στον κόουτς, στον πρόεδρο που είναι φίλος μου και στην ομάδα της Επισκοπής να εκπληρώσουν τους στόχους τους. Ήρθα μετά από πολύ καιρό σ’ ένα γήπεδο όπου έζησα μεγάλες στιγμές με την ομάδα της ΕΑΡ. Είδα φίλους και τους ευχαριστώ για τα καλά τους λόγια.

Όσον αφορά το ματς τώρα, ξέραμε ότι θα έρθουμε σε μια πολύ δύσκολη έδρα απέναντι σε μια επιθετική ομάδα. Εμείς είχαμε μια 4αδα πολύ δύσκολων αγώνων μέχρι και σήμερα (ΣΥΝΚΑ, ΠΟΑ, Ηρόδοτο και Επισκοπή). Δίχως τρείς βασικούς παίκτες ήταν πολύ δύσκολο να βγει όλο αυτό. Αν δεν έχεις πλήρες ρόστερ δεν μπορείς αντιμετωπίσεις αντιπάλους όπως η Επισκοπή.

Στην Επισκοπή ανήκει το α’ ημίχρονο αλλά στο β’ μπήκαμε πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Προσπαθήσαμε να βγάλουμε τις επιθετικές μας ενέργειες όμως η αποβολή του Φραγκουλάκη μας αποσυντόνισε. Ήταν πολύ δύσκολο να βγάλουμε κάτι επιθετικά αγωνιζόμενοι με 10 παίκτες.

Για μας τώρα, ακολουθεί μια σειρά αγώνων που μπορούμε να προσθέσουμε βαθμούς στη συγκομιδή μας. Τους έχουμε ανάγκη γιατί είχαμε πολλούς τραυματισμούς όλο το τελευταίο διάστημα».

Γ. Βέλιτς: «Ιδιαίτερα παραγωγικό το α’ ημίχρονο»

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για μία καλή, καθαρή και δίκαιη νίκη απέναντι σ’ έναν ενδιαφέρον όσο και δύσκολο αντίπαλο.

Αντιμετωπίσαμε την καλύτερη ομάδα από αυτές που έχουμε βρει μπροστά μας μέχρι σήμερα. Παρ’ όλα αυτά, είχαμε ένα α’ ημίχρονο ιδιαίτερα παραγωγικό, βάλαμε δύο γκολ και θα μπορούσαμε να βάλουμε ακόμη περισσότερα. Αυτό που έλειπε ήταν ένα 3ο γκολ έτσι ώστε να διαχειριστούμε με περισσότερη άνεση στο β’ ημίχρονο καθώς σε μια τέτοια περίπτωση το ηθικό των αντιπάλων μας θα ήταν πεσμένο. Το 2-0 είναι ένα επικίνδυνο αποτέλεσμα.

Στην αρχή του β’ ημιχρόνου δεν μπήκαμε όπως έπρεπε, δεν είχαμε πρωτοβουλία στο παιγνίδια όμως, εν πάσει περιπτώσει μια ομάδα θα πρέπει να αισθάνεται άνετα και στην αμυντική της λειτουργία. Ακόμα κι έτσι, θυμάμαι μόνο μία φάση όπου σ’ ένα σουτ ο τερματοφύλακάς μας (Χανιωτάκης) έκανε μια υπέροχη απόκρουση. Πάντως και στην επανάληψη δημιουργήσαμε φάσεις για επέκταση στο σκορ.

Σκοπός μας είναι πάντοτε να μπαίνουμε δυνατά. Συνήθως αυτό κάνουμε. Στην παραγωγικότητα βοήθησε και το ματς που δεν είχε ιδιαίτερη σκοπιμότητα από πλευράς Γιούχτα γι’ αυτό είπα ότι ήταν η καλύτερη ομάδα που αντιμετωπίσαμε μέχρι σήμερα.

Συνήθως είναι δύσκολο να αντιμετωπίζεις ομάδες που κλείνονται ιδίως όταν παίζουμε και σε μικρότερο γήπεδο.

Γενικώς δεχόμαστε λίγες φάσεις ωστόσο στο α’ ημίχρονο ήμασταν πιο παραγωγικοί. Είμαστε ικανοποιημένοι εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα του Γιούχτα και στον Μηνά (Πίτσο) τα καλύτερα. Πλέον εμείς κοιτάμε το επόμενο ματς».

Από τους ποδοσφαιριστές μίλησαν οι Γιώργος Κόλλιας (Γιούχτας), Μπράνισλαβ Νίκιτς (Επισκοπή):

Γ. Κόλλιας: «Συγχαρητήρια στους παίκτες της Επισκοπής αλλά και στους συμπαίκτες μου γιατί κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια απέναντι σε μια καλή ομάδα.

Θα σταθώ στο κομμάτι της διαιτησίας που ήταν απογοητευτικό για άλλη μια φορά δίχως να αναιρώ τη δίκαιη νίκη της Επισκοπής. Όταν όμως το ματς είναι στο 1-0, ένας παίκτης έχει χτυπήσει στο κεφάλι και την ίδια στιγμή ο διαιτητής λέει ότι τα παιδιά δεν έβγαλαν τη μπάλα έξω… τί να πώ…;

– Τα παιδιά δεν θα βγάλουν ποτέ τη μπάλα έξω. Δεν έχουν δει τί συμβαίνει πίσω τους. Είναι δεκτόν λοιπόν να συνεχίσουν τη φάση και κάνουν εκεί το 2-0 που σημαίνει ότι τελειώνει το παιγνίδι εκεί.

Γι’ αυτό και στέκομαι σ’ αυτή τη φάση. Γενικά, η διαιτησία είναι σκέτη απογοήτευση! Πρέπει να αφήνουν τα παιγνίδια να εκτυλίσσονται σωστά, ομαλά και να σέβονται την υγεία του παίκτη, είναι δεν είναι σοβαρή η κατάσταση εκείνη την ώρα. Δεν θα συνεχίσω άλλο, δεν είναι δική μου αρμοδιότητά μου να το διορθώσω.

Δίνω τα συγχαρητήριά μου στην αντίπαλη ομάδα, στον προπονητή αλλά εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας, θα είμαστε ανταγωνιστικοί γιατί απ’ ότι βλέπω δεν έχουμε να αντιμετωπίσουμε μόνο τις αντίπαλες ομάδες αλλά και τις διαιτησίες.

Εμείς θα τα καταφέρουμε όμως γιατί έχουμε μέταλλο και είμαστε δυνατοί».

Μπ. Νίκιτς: «Πρώτα απ’ όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την καλή εμφάνιση και τη νίκη. Συγχαρητήρια και στα παιδιά της αντίπαλης ομάδας που ήρθαν για να παίξουν ποδόσφαιρο. Ήμασταν αποφασισμένοι να μπούμε δυνατά όπως και στα άλλα παιγνίδια απλά εδώ, μας βοήθησε το γεγονός ότι σκοράραμε γρήγορα.

Όπως είπε προηγουμένως και ο κόουτς (Βέλιτς), πράγματι μπαίνουμε σε όλα τα παιγνίδια δυνατά. Σκοράραμε 2 γκολ οπότε ήταν λογικό να «σβήσουμε» και να φτάσουμε πιο ήσυχα στο τέλος στο να «κλειδώσουμε» τη νίκη.

Βλέπω ότι ο Ηρόδοτος έχασε οπότε είμαστε πρώτοι στο πρωτάθλημα που είναι άλλωστε ο στόχος μας και η άνοδος μέσω των μπαράζ. Συνεχίζουμε να κάνουμε αυτό που μπορούμε κάθε μέρα.

Έχουμε δύο δύσκολα ματς εκτός έδρας, θέλουμε να τελειώσουμε τον α’ γύρο και να το πάμε όπως ξεκινήσαμε από την πρώτη μέρα.

Ερωτηθείς για το πόση δύναμη άντλησε ο ίδιος και οι συμπαίκτες του από τις νίκες που έκαναν στα τέλη των αγώνων με ΑΟΑΝ και Πόρο, απάντησε: «Όταν κερδίζεις στο τελευταίο λεπτό σου δίνει πολύ μεγάλη δύναμη. Με την εικόνα σ’ αυτά τα δύο ματς (ΑΟΑΝ, Πόρο) δείξαμε έτσι κι αλλιώς ότι ήμασταν καλύτεροι. Απλά δεν τα παρατήσαμε. Έτσι είναι η μπάλα, αν το πιστεύεις αυτό που κάνεις και ματώνεις, στο τέλος παίρνεις αυτό που αξίζεις».