To Γ’ ημίχρονο του αγώνα ΑΟΑΝ – Επισκοπή (Δηλώσεις):

Ντ. Γουίλαρντ: “Δεν δείξαμε την σπιρτάδα που έπρεπε”
Η ήττα μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι (4-3) κόντρα στον ΑΟΑΝ έφερε την ομάδα μας εκτός του κυπέλλου Ελλάδας. Ήταν ένας αποκλεισμός που, λογικό ήταν να μην άρεσε σε κανέναν. Πόσο μάλλον στον προπονητή μας Ντάριλ Γουίλαρντ ο οποίος ωστόσο μίλησε με ειλικρίνεια για το τί είδε στον αγωνιστικό χώρο.
“Για να είμαι ειλικρινής είναι δύσκολο να πεις πολλά γιατί στο τέλος της ημέρας ο ΑΟΑΝ ήταν καλύτερος στα 90 λεπτά (120) από εμάς και δίκαια πέρασε στην επόμενη φάση. Εύχομαι τα καλύτερα στην ομάδα του Αγίου Νικολάου στη συνέχεια του θεσμού.
Όσο για μας, δεν ξέρω, δεν υπάρχουν δικαιολογίες… σήμερα (Τετάρτη 28/9) δείχναμε ότι δεν διαθέτουμε την σπιρτάδα που δείξαμε απέναντι στα Χανιά όπου λειτουργήσαμε πολύ καλά, πετύχαμε γκολ, κάναμε πολλές ευκαιρίες και είχαμε καταπληκτικό τρανζίσιον.”

Ερωτηθείς για το πως μπορεί να λειτουργήσει αυτός ο αποκλεισμός για την ομάδα του, ο κ. Γουίλαρντ είδε τη θετική πλευρά των πραγμάτων…
“Δεν είμαστε στον θεσμό… Πρέπει άμεσα να αλλάξουμε ρότα και να δούμε πως μπορούμε να κάνουμε τα αρνητικά, θετικά. Από αύριο (σήμερα Πέμπτη 29/9) κιόλας θα μπούμε στο γήπεδο και θα δουλέψουμε σκληρά. Δεν ήταν μια καλή μέρα.
Είμαστε στεναχωρημένοι αλλά και υποχρεωμένοι να βελτιωθούμε άμεσα…”

Μ. Σκύβαλος: “Αν έπρεπε να προκριθεί μία ομάδα, αυτή ήμασταν εμείς”
Από την πλευρά του ο Μανώλης Σκύβαλος χαιρόταν για την πρόκριση αλλά έθιξε και τα κακώς κείμενα του ποδοσφαίρου της χώρας μας…

“Καλή συνέχεια στην Επισκοπή στο πρωτάθλημά της… Αυτό που θέλω να τονίσω πρώτα είναι ότι φτάσαμε στο τέλος Σεπτεμβρίου και δεν έχουν ξεκινήσει τα πρωταθλήματα. Δεν ξέρουμε ούτε καν τους αντιπάλους μας για να κάνουμε τον προγραμματισμό μας. Είναι λυπηρό και όσοι αγαπάνε πραγματικά το ποδόσφαιρο θα πρέπει να κάνουν κάτι γι’ αυτό.
Όσον αφορά το ματς ήταν αρκετά καλό, με καλό ρυθμό. Τα παιδιά έκαναν υπερπροσπάθεια. Στο α’ ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι του αντιπάλου. Έπρεπε να κάνουμε ένα και δύο γκολ και θεωρώ ότι αν μία ομάδα έπρεπε να πάρει την πρόκριση αυτή ήταν η δική μας.
Πέρα από την πρόκριση αυτό που θέλαμε ήταν να ζεστάνουμε τον κόσμο.”

Εμπουέλε: “Δεν μας βγήκε κάτι καλό”
“Δεν καταφέραμε να μπούμε καθόλου καλά στο α’ ημίχρονο. Ο αντίπαλος ήταν πραγματικά πολύ καλός. Στο β’ ανεβάσαμε την απόδοσή μας αλλά δεν μας βγήκε κάτι καλό ούτε στην παράταση. Αφού πήγε το ματς εκεί (διαδικασία των πέναλτι) όλα έγιναν πιο δύσκολα…”