Τι ειπώθηκε στη συνέντευξη τύπου, Επισκοπή – Πανακρωτηριακός

Η συνέντευξη τύπου μετά το ματς Επισκοπή – Πανακρωτηριακός 2-2 εμφάνισε τους δύο προπονητές να μιλούν για το πώς είδαν και έζησαν το ματς από μηδενική απόσταση, ο καθένας από τη δική του πλευρά. Ο κ. Γιώργος Κόλτζος είδε το θετικό κομμάτι της ισοπαλίας που απέσπασε από την Επισκοπή και ο κ. Γιάσμινκο Βέλιτς έθιξε τα κακώς κείμενα που είδε από ένα σημείο κι έπειτα αν και όπως τόνισε, στο α’ 30λεπτο η Επισκοπή μας έκανε το καλύτερό της παιχνίδι μέχρι σήμερα.

Γ. Κόλτζος: «Έτσι φτάσαμε στην ανατροπή μέχρι…»

«Θέλω να ξεκινήσω τις δηλώσεις μου ευχαριστώντας την Επισκοπή για την φιλοξενία. Είναι μια ομάδα που κοσμεί με την παρουσία της την κατηγορία αλλά και το ελληνικό ποδόσφαιρο. Εύχομαι στο τέλος να πετύχει τους στόχους της.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, υπήρχαν αντικειμενικές δυσκολίες όπως ήταν το φυσικό χόρτο, ο δυνατός αντίπαλος κ.α.. Αναίτια μπήκαμε αρκετά φοβισμένοι στο ματς ιδίως στα πρώτα 25 λεπτά παρ’ ότι είχαμε διαβάσει το κομμάτι της Επισκοπής πολύ καλά. Όσο περνούσε, η ώρα γλιτώσαμε το 2ο γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα. Δεν σας κρύβω ότι ήθελα να πάμε με το 1-0 στο ημίχρονο για να μπορέσουμε να πούμε κάποια πράγματα στα αποδυτήρια.

Παράλληλα, είχαμε παρατηρήσει κάποια προβλήματα στην άμυνά της όταν δέχεται γρήγορες αντεπιθέσεις. Τα είπαμε στα αποδυτήρια και φτάσαμε σε μια ανατροπή. Έτσι όπως κύλησε το ματς, αν δεν είχαμε την κόκκινη κάρτα του Λιονάκη και την αναγκαστική αποχώρηση του Δρακάκη που τραυματίστηκε, το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό.

Μετά το 2-2 δεν είχαμε τις αλλαγές που είχε η Επισκοπή. Η Επισκοπή έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ αλλά δεν το κατάφερε και με δεδομένο το ότι παίζαμε με παίκτη λιγότερο το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται θετικό.
Συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί είναι ο πρώτος βαθμός στην κατηγορία. Τους το είπα πολλές φορές.  Μονάχα από τη δική τους παρουσία κρίνεται η εικόνα της ομάδας.

Ξέρετε, το ποδόσφαιρο είναι δίκαιο άθλημα. Κάποιες φορές θα σε τιμωρήσει όμως σε βάθος χρόνου είναι δίκαιο. Αξίζαμε να πάρουμε το Σούπερ Καπ στα Χανιά, από τον Ηρόδοτο χάσαμε το ματς από ένα στημένο 10 λεπτά πριν το τέλος αλλά πήραμε τώρα έναν βαθμό που πολλές ομάδες θα δυσκολευτούν εδώ».

Γ. Βέλιτς: «Η χαλαρότητα φέρνει λάθη»

«Καλά κάνουν οι αντίπαλοί μας και πανηγυρίζουν την ισοπαλία που έφεραν εδώ στο γήπεδό μας. Ήρθαν ξεκάθαρα με σκοπό να παίζουν αμυντικά με τις δυνατότητες που έχουν, να «κάψουν» όσο περισσότερο χρόνο μπορούν και να υπάρχει όσο το δυνατόν λιγότερος καθαρός χρόνος στο ματς. Είχαν τον σκοπό τους και προφανώς να έφτασαν σ’ αυτόν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κατά την άποψή μου, η ιστορία του αγώνα είναι εντελώς διαφορετική.

Στα πρώτα 30 λεπτά κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι μέχρι τώρα. Επικρατήσαμε κατά κράτος. Δημιουργήσαμε πολλές φορές φάσεις για ένα και για δύο ή για περισσότερα γκολ. Από τη στιγμή που καταφέραμε να προηγηθούμε, λειτούργησε η κακή νοοτροπία, δηλαδή η χαλάρωση, η έλλειψη συγκέντρωσης. Έναν αντίπαλο που σχεδόν θα είχε εγκαταλείψει και θα κοίταζε πότε θα τελειώσει το ημίχρονο για να ανασυγκροτηθεί και να πάρει αναπνοές, ουσιαστικά τον βάλαμε στο παιγνίδι δίχως ουδείς να το καταλάβει.

Λόγω αυτής της χαλαρότητας των δικών μας λαθών και το ότι κάναμε πολύ εύκολα λάθος απλές πάσες κι επειδή από το που8ενά ισοφάρισε ο αντίπαλος, εκεί που ήταν έτοιμος να εγκαταλείψει, απέκτησε συναισθηματική δύναμη και προσπάθησε να “μεγαλώσει” ως ομάδα. Αυτό έχει συμβεί από τη στιγμή που χαλαρώσαμε και εμείς αρχίσαμε να τρέχουμε πίσω από τη ζημιά που κάναμε στους εαυτούς μας.

Στο β’ ημίχρονο οι αντίπαλοί μας προηγήθηκαν με ένα γκολ από δικό μας κερδισμένο κόρνερ και από ‘κει και πέρα, τα πράγματα ήταν πολύ πιο περίπλοκα.

Είχαμε τη θέληση, το πάθος και τη διάθεση να κυνηγήσουμε κάτι καλύτερο και ισοφαρίσαμε αλλά σε όλη τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου δεν είχαμε καθαρό μυαλό όπως στα πρώτα 30 λεπτά.

Εάν μετά το 1-0 είχαμε δείξει τη διάθεση και το πάθος να κάνουμε καλά πράγματα όπως στο τέλος όπου κυνηγήσαμε το 3ο γκολ τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Θέλω να πω λοιπόν πως, εάν είχαμε παντρέψει την ηρεμία και την ποιότητα των 30 πρώτων λεπτών σε συνδυασμό με τη διάθεση και το πάθος των τελευταίων 30 λεπτών, θα ήταν το ιδανικό.

Το είχαμε πει όμως και την προηγούμενη εβδομάδα. Παίζουμε με ομάδες ίδιας κατηγορίας και αν δεν είμαστε αυτοί που πρέπει, τότε θα έχουμε πρόβλημα.

Συγχαρητήρια στην ομάδα του Πανακρωτηριακού που κατάφερε να πάρει έναν βαθμό. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια όμως, είναι καθαρά η ευθύνη δική μας για το ότι δεν κερδίσαμε.

Με προβληματίζουν πολλά πράγματα όμως όταν η ομάδα παίζει όπως πρέπει, όταν παίζει ως ομάδα δηλαδή, οι αντίπαλοι έχουν δυσκολία να περάσουν ακόμα και το μισό γήπεδο. Όταν όμως εμείς δημιουργούμε στους εαυτούς μας πρόβλημα χάνοντας αψυχολόγητα εύκολες πάσες, αυτό αποσταθεροποιεί τους πάντες. Αυτό συνέβη στα δύο παιχνίδια πρωταθλήματος. Μόνοι μας δημιουργούμε τις συνθήκες να χάνουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού».

Από τους παίκτες μίλησαν οι, Στέφανος Βασιλομιχελάκης (Πανακρωτηριακός) και Δημήτρης Πολυχρόνης:

Στ. Βασιλομιχελάκης: «Θέλουμε να ευχαριστήσουμε την ομάδα της Επισκοπής για την άψογη φιλοξενία που μας επεφύλαξε και της ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Στο α’ 30λεπτο μπήκαμε λίγο φοβισμένοι με αποτέλεσμα να δεχθούμε δυο-τρεις φάσεις και φυσικά το γκολ με το οποίο προηγήθηκε. Στη συνέχεια βρήκαμε σκορ με τον Γιάννη (Δρακάκη). Στο ημίχρονο είχαμε μιλήσαμε και προετοιμαστήκαμε πάρα πολύ καλά για ότι θα επερχόταν. Μιλήσαμε με τον προπονητή μας και οπλιστήκαμε με πάθος και θέληση και προηγηθήκαμε με μια εξαιρετική αντεπίθεση.

Δυστυχώς, μείναμε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Λιονάκη όμως τα δώσαμε όλα για να πάρουμε τον βαθμό στην κατηγορία.

Η Επισκοπή μας πίεσε αλλά είχαμε προετοιμαστεί πολύ καλά για να πάρουμε τον βαθμό. Εάν δεν είχαμε τον τραυματισμό του Γιάννη και την αποβολή ίσως να μπορούσαμε να ζητήσουμε και κάτι παραπάνω».

Δ. Πολυχρόνης:
«Νομίζω ότι το αποτέλεσμα μας αδικεί και βάσει ευκαιριών αν θέλουμε να λέμε τα πράγματα όπως είναι. Όπως είπε ο κόουτς όμως, πρέπει να είσαι 100% συγκεντρωμένος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το α’ ημίχρονο ήταν πολύ καλό για μας. Ήρθε όμως η ισοφάριση δίχως να το καταλάβουμε, ούτε εμείς ούτε οι αντίπαλοί μας και δεχθήκαμε και γκολ στις αρχές του β’ ημιχρόνου.
Κρίμα γιατί είχαμε πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Θα ξεκουραστούμε πνευματικά για το επόμενο ματς καθώς δεν γυρίζει κάτι πίσω. Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος, δεν είναι σπριντ.

Τέλος, θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στην ομάδα του Πανακρωτηριακού».