Συνέντευξη τύπου από το ματς Χανιά – Επισκοπή 1-0

Στη συνέντευξη τύπου οι δύο προπονητές μίλησαν για το πως έζησαν οι ίδιοι το κρητικό ντέρμπι αλλά και πως το ματς γύρισε στο τέλος.

Γ. Βέλιτς: “Τιτάνια προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές μου”
“Σίγουρα αντιμετωπίσαμε μια πολύ δυνατή ομάδα που ξεκίνησε το πρωτάθλημα με υψηλούς στόχους και ενδεχομένως μετά από αυτή τη νίκη να βρίσκεται μέσα σ’ αυτούς.
Πρέπει όμως από την πλευρά μου να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την τιτάνια προσπάθειά τους.

Δεν μπορούν να εξισώνονται οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει η μία με την άλλη ομάδα γιατί εμείς ήρθαμε με 13 ποδοσφαιριστές και αυτή των Χανίων είχαν 20 και ίσως και 2-3 απουσίες.
Παρ’ όλα αυτά, νομίζω ότι μπήκαμε πολύ δυναμικά όπου κυριαρχούσαμε στο α’ 20λεπτο και που θα μπορούσαμε ενδεχομένως να σκοράρουμε κιόλας. Μόνοι μας μετά από κάποια εύκολα λάθη, δώσαμε κάποια πρωτοβουλία στα Χανιά. Παρ’ όλα αυτά ελέγχαμε τον ρυθμό του αγώνα. Σε όλο το χρονικό διάστημα τα Χανιά δημιούργησαν μία σημαντική φάση με ένα σουτ από το ύψος της περιοχής και φαινόταν ανήμπορα να φτιάξουν άλλες επικίνδυνες καταστάσεις.
Σίγουρα σε φάσεις που κλέψαμε τη μπάλα στον χώρο του κέντρου, μας έλειψαν οι λίγο καλύτερες υποδοχές, τα στηρίγματα ή η καλύτερη ανάπτυξη στον ελεύθερο χώρο, αυτή η επιθετικότητα στις μεταβάσεις και το “βάθος”.
Το ματς κυριολεκτικά κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Πριν σκοράρουν τα Χανιά, αρκετά πιο πριν βέβαια, είχαμε μια φάση όπου ο Ντιόγκο (Τριντάντε) βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Ντιόγκο έχει πολύ δυνατά πόδια όμως αντί να σουτάρει έκανε παράλογη επιλογή να παίξει στα αριστερά. Σ’ αυτή τη φάση που δεν σκοράραμε και στην εξέλιξή της, ο ίδιος παίκτης αποβάλλεται, κατά την άποψή μου, άδικα. Αυτά φυσικά συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο.
Τέτοια ματς κρίνονται σε τέτοιες λεπτομέρειες. Μείναμε με 10 παίκτες και στην τελευταία φάση δεχθήκαμε το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα των Χανίων.
Όπως χάσαμε αυτό το ματς -αυτό είπα στα παιδιά- έτσι μπορούμε να πάρουμε ένα από τα επόμενα γιατί το ποδόσφαιρο διατηρεί αυτές τις ισορροπίες.
Εύχομαι στην ομάδα των Χανίων καλή συνέχεια.”

Ν. Παπαδόπουλος: “Ο αγώνας λήγει στις καθυστερήσεις”
“Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου γιατί προσπάθησαν με πολλούς τρόπους να σκοράρουν απέναντι σε μια ομάδα που αμυνόταν για 90 λεπτά και έκανε καθυστερήσεις όπου απορώ γιατί δεν έγινε καμία παρατήρηση γι’ αυτό.
Είχαμε υπομονή και καθαρό μυαλό. Έπρεπε να βρούμε ευκαιρίες όπως και βρήκαμε δύο με τον Μπαίροβιτς οι οποίες πήγαν πάνω στον τερματοφύλακα. Θα έπρεπε να σκοράρουμε πιο νωρίς αλλά δεν το κάναμε κι έτσι φτάσαμε στο τέλος.
Ο ποδοσφαιρικός αγώνας λήγει στις καθυστερήσεις και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος που οι ποδοσφαιριστές μου ήταν μάγκες μέσα στο γήπεδο και έψαξαν το γκολ ως το τέλος. Χαίρομαι που συνεργάζομαι με αυτούς.
Με αυτή τη νίκη ανεβήκαμε μία θέση στη βαθμολογία.
Μπορώ να πω με ηρεμία πια ότι, η ομάδα θα πάει πιο ψηλά. Κάθε αγωνιστική θα ανεβαίνουμε και θα μεγαλώνουμε σε μέταλλο και σε δυναμική για να κάνουμε ευτυχισμένους τους φιλάθλους μας και όλο τον οργανισμό.
Η Κρήτη είναι ένας τόπος που λατρεύω και ξέρω ότι έχουν περηφάνεια. Ελπίζω να παίζουν περήφανα κι όλοι οι άλλοι μεταξύ τους με το ίδιο πάθος μέσα στο γήπεδο όπως έπαιξε η Επισκοπή. Τους δίνω συγχαρητήρια για το πάθος τους.
Θα χαρούμε τη νίκη και από αύριο συνεχίζουμε την καθημερινότητά μας.”