Μπράβο Ζαν! Μπράβο Άγγελε!

Στα τελικά του παγκοσμίου κυπέλλου Ενόπλων Δυνάμεων προκρίθηκε η αντίστοιχη Εθνική ομάδα μέσα από τους δύο τελευταίους προκριματικούς αγώνες που έδωσε απέναντι σε Ολλανδία και Γερμανία.

Με το τελευταίο ματς κόντρα στη Γερμανία να λήγει 1-2 υπέρ της Εθνικής μας και με τον ποδοσφαιριστή του συλλόγου μας, Ζαν Κούρτι να είναι βασικό στέλεχος, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε μια πανάξια πρόκριση για το παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Κίνα.
Ο μέσος της ομάδας μας ήταν βασικός και στα δύο παιχνίδια.

Το πρώτο κόντρα στην Ολλανδία (νίκη με 0-2) έπαιξε και στα 90 λεπτά ενώ στο δεύτερο με την Γερμανία (νίκη με 1-2) αντικαταστάθηκε στο 62’ από τον Ντουρμισάι σ’ ένα ματς για πολύ γερά νεύρα.
Με Εθνική Ολλανδίας…. ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΝΟΠΛΩΝ (Βασίλης Βούζας): Λυμπερόπουλος, Κώνστας (46΄ Παμλίδης), Γρομητσάρης (46΄ Βλάχος), Σκόνδρας, Κούρτι, Μπουλούλης, Αυγενικού (55΄ Ντουρμισάι), Βέργος, Τσουκάνης, Σάμιος, Τσούκαλος.
Με Εθνική Γερμανίας… ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΝΟΠΛΩΝ (Βασίλης Βούζας): Τσιφτσής, Γρομητσάρης (57’ Σκόνδρας), Βλάχος, Αυγενικού, Μπουλούλης (55’ Παμλίδης), Κούρτι (62’ Ντουρμισάι), Σάμιος, Γαβριηλίδης, Τσούκαλος, Βέργος, Τσουκάνης.

Οι ευχές μας ως ΑΟ Επισκοπής συνοδεύουν τον 25χρονο ποδοσφαιριστή που κατάφερε μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά ένα μεγάλο επίτευγμα.

Η επιστροφή…

Το δεύτερο σκέλος της αναφοράς μας αφορά τον Άγγελο Γκιόκα. Ήταν τέλη Μαρτίου όταν ο πρώτος σκόρερ του περσινού πρωταθλήματος πάτησε στραβά στην περιοχή του ΠΑΝΟΜ σε αγώνα κυπέλλου ερασιτεχνών. Η διάγνωση ήταν ρήξη πρόσθιου χιαστού και κάκωση του οπίσθιου κέρατος του μηνίσκου. Λίγες μέρες μετά, ο Άγγελος υποβλήθηκε σε επιτυχημένη επεμβαση όπου αποκαταστάθηκαν τα τραύματά του.

Εφτάμισι μήνες μετά, ο Άγγελος «πάτησε χόρτο» σε επίσημο αγώνα κυπέλλου (με τον Ρεθυμνιακό νίκη με 2-0) και μάλιστα μέσα σε δύο λεπτά (από το 75’ όπου αντικατέστησε τον Μισέλ Τζόρνταν)[nbsp] έφτασε μια ανάσα από το γκολ ενώ είχε συμμετοχή σε όλες τις φάσεις.

Πάνω από 250 μέρες υπομονής. Ο Άγγελος έδειξε ότι είναι δυνατός κι ότι είναι δίπλα μας και ’μεις φυσικά κοντά του…