Ήττα στο Γάζι στο 98′ (3-2) με επανάληψη σε πέναλτι

Σ’ ένα επεισοδιακό όπως εξελίχθηκε ματς, η ομάδα μας επέστρεψε από το 2-0 του 18′ στο 2-2 στο 87′ με δύο γκολ του Κώστα Λίμα όμως, το πέναλτι που καταλογίστηκε στο 94′ από το οποίο ο εκτελεστής Γιαλούσης νικήθηκε από την υπέροχη απόκρουση του Γιαγκιόζη, δεν έμελλε να κρατηθεί ως τελικό αποτέλεσμα…
Ο κ. Ταμπουρατζής διέταξε επανάληψη (υπέδειξε ότι ο κίπερ της ομάδας μας κουνήθηκε πριν την εκτέλεση) όταν πλέον είχαμε φτάσει στο 98ο λεπτό για να επανεκτελέσει ο παίκτης του Αλμυρού την εσχάτη των ποινών για να διαμορφωθεί το τελικό 3-2.
Ε, έτσι οκ, φυσικά θα χάσουμε…
Ήταν ένα νευρικό σε γενικές γραμμές παιγνίδι όπου η Επισκοπή μας μπήκε πολύ νωθρά μη μπορώντας να ανεβάσει εύκολα μπάλα από την άμυνά της και έτσι προδόθηκε δύο φορές, στο 14′ και στο 18′.
Έκτοτε, η ομάδα μας ανέβαινε προοδευτικά και έδειξε να επιστρέφει με τα δύο τέρματα του Κώστα Λίμα. Όμως…

Το ματς:
Στο 12′ το σουτ του Ρέγες κόντραρε σε σώματα αμυνομένων και πέρασε άουτ.

ΓΚΟΛ! 1-0: Στο 14′ βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά τη σέντρα του Ρέγες με τον Πιερτζάκομι να σουτάρει και ο Γιαγκιόζης να αποκρούει. Την επαναφορά πήρε ο ίδιος παίκτης που αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ! 2-0: Στο 18’από την εκτέλεση κόρνερ Πιερτζάκομι, ο Βακράκος έκανε ένα σουτ, ο Γιαγκιόζης απέκρουσε και ο Ξενοχτιστάκης με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 26′ ο Ντότης ξεκίνησε μια υπέροχη προσπάθεια και πάσαρε στον Λίμα ο οποίος σέντραρε με τον Δωματά να πιάνει την κεφαλιά η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 2-1: Στο 30′ η ομάδα μας ξετύλιξε μια ωραία επιθετική ενέργεια με τον Δωματά να αφήνει στον επερχόμενο Λίμα που από το μαρκάρισμα του Αγαπάκη έπεσε στην περιοχή και ο κ. Ταμπουρατζής καταλόγισε το πέναλτι. Ο Κ. Λίμα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 32′ το καταπληκτικό απευθείας φάουλ του Λίμα έδιωξε ο Χανιωτάκης με υπερένταση σε κόρνερ.

Στην επανάληψη είχαμε πολλές δυνατές μονομαχίες ενώ οι αλλαγές του νέου τεχνικού μας Μάρκου Στεφανίδη έδωσαν μια ώθηση παραπάνω. Ιδίως η διπλή ενέργεια που κάνει ο Οργκίτο Μέτα στο δεύτερο τέρμα είναι μνημειώδης.

Πρώτα βέβαια είχαμε ένα συρτό σουτ στο 52′ το οποίο απέκρουσε ο Χανιωτάκης έως ότου φτάσουμε στην ισοφάριση.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 2-2: Στο 84′ ο Μέτα πήρε μια ενέργεια από δεξιά όπου αρχικά έδειξε να χάνει τη μπάλα. Μέσα σε λίγα τ.μ. ανέκτησε την κατοχή της, πέρασε καταπληκτικά τον αντίπαλό του και πέρασε παράλληλα τη μπάλα στην εστία του Χανιωτάκη όπου εκεί ο Λίμα ψύχραιμα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ! 3-2: Στο 94′ ο Μουτζούρης ανέτρεψε τον Αγαπάκη εντός περιοχής. Ο Γιαλούσης που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Γιαγκιόζη με τον τερματοφύλακά μας να αποκρούει! Ο κ. Ταμπουρατζής διέταξε την επανάληψη του πέναλτι όπου στο 97’40΄΄ η μπάλα πέρασε στα δίχτυα.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μ. Στεφανίδης): Γιαγκιόζης, Χάιδος, Μίχος (60′ Τζωρτζινάκης), Λίμα, Μουτζούρης, Κεφαλάς, Πάτας, Κίτος (74′ Τσιλεδάκης), Σουρνάκης (83′ Μέτα), Ντότης, Δωματάς (74′ Κοναγκάγια).
ΑΛΜΥΡΟΣ (Μ. Σουτζής): Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Ρέγες (70′ Κοιλιάρας), Χαντί (Βουϊδάκης), Ενγκουέμ, Πατινιώτης, Λεόν, Πιερτζάκομι (85′ Πακιουφάκης), Γιαλούσης, Κοντογιάννης (57′ Κουτάντος), Βακράκος (85′ Καργιωτάκης).

-. Ατρόμητος Π. …..……….2

*Επόμενο ματς για την ομάδα μας είναι αυτό με τον Περαμαϊκό στο “Παύλος Ι. Βαρδινογιάννης” την Κυριακή 29 Οκτωβρίου στις 15.00.