Φτιαγμένη από μέταλλο πρωταθλητή / 2-3 στο “Ατσαλένιο”

Μεγάλη εμφάνιση στο β’ ημίχρονο για την ομάδα μας που στην έναρξη του φετινού πρωταθλήματος κατάφερε και γύρισε «τούμπα» δύο φορές το σκορ και πέρασε με το εντυπωσιακό 2-3 από το «Ατσαλένιο» κόντρα στον πολύ δυνατό ΠΟΑ!

Η 1η αγωνιστική ήταν επεισοδιακή για την ομάδα μας μπροστά σε 300 φίλαθλους όμως, τέλος καλό όλα καλά καθώς, η ομάδα μας άφησε το «στείρο» 1-0 του α’ ημιχρόνου -παρ’ ο΄τι είχε καλή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκειά του- και από την αρχή της επανάληψης (47’) και με τις αλλαγές του προπονητή μας κατάφερε να γυρίσει το ματς από το 1-0 και το 1-2 σε 2-3 στο 86’ με τα γκολ των Γκιόκα (47’), Λίμα (63’) και Τσιριγώτη (86’).

Αν μη τι άλλο, η ομάδα μας με το «καλημέρα», έδειξε μέταλλο πρωταθλήτριας η αν προτιμάτε χαρακτήρα νικήτριας όσο νωρίς κι αν είναι ακόμα για να ειπωθεί κάτι τέτοιο.

Ήταν τέτοιο το πάθος που στο τέλος όλοι οι παίκτες έγιναν “ένα” και πήγαν να χειροκροτήσουν τους φίλους της ομάδας μας. Μάλιστα στα αποδυτήρια μπήκαν, ο πρόεδρος κ. Νικολιδάκης και ο αντιπρόεδρος κ. Τσιλεδάκης για να μοιράσουν συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες και στο τέλος όλοι μαζί φώναξαν “ΕΠΙΣΚΟΠΗ”!

Το ματς:

Στο 4’ ο Γκιόκας «έσκαψε» στον Σουμπασάκη από πλάγια που έκοψε με την σειρά του στον Λίμα, ο τελευταίος σούταρε για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Πετράκης.
Στο 5’ το σουτ του Φουκαράκη από τα 20μ. μπλόκαρε ο Μανουσάκης.

Στο 8’ το σουτ του Καϊμακαμούδη έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Χανιωτάκη.
Στο 17’ το απευθείας φάουλ του Σουμπασάκη βρήκε στο τείχος αλλά ο Μανουσάκης μπλόκαρε έστω και την τελευταία στιγμή.

Στο 19’ ένα αμυντικό λάθος λίγο έλειψε να στοιχίσει στην ομάδα μας όταν ο Καίμακαμούδης βρέθηκε απέναντι στον Χανιωτάκη αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ.
Στο 23’ το δυνατό σουτ του Νίκιτς έδιωξε με τα ακροδάχτυλα ο Μανουσάκης.

Δευτερόλεπτα αργότερα, από τη σέντρα του Τσιριγώτη, ο Νίκιτς έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 24’ το σουτ του Φουκαράκη μπλόκαρε ο Μανουσάκης.

ΓΚΟΛ! 1-0: Στο 29’ το ξαφνικό δυνατό σουτ του Λέκκα έστειλε τη μπάλα στην γωνία του Χανιωτάκη ανοίγοντας το σκορ.

Στο 43’ ο Λίμα έκανε το συρτό σουτ και ο Μανουσάκης (και πάλι) έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε με μεγάλη δυσκολία.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την ομάδα μας.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1: Στο 47’ από την ωραία ενέργεια και το κόψιμο του Λίμα από αριστερά, ο Γκιόκας έπιασε ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ! 1-2: Στο 60’ ο Καϊμακαμούδης βγήκε στην πλάτη της άμυνάς μας και παρ’ ότι πιεζόμενος «τσίμπησε» τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 2-2: Στο 63’ όμως η ομάδα μας είχε απάντηση. Το δυνατό σουτ του Λίμα αιφνιδίασε τον Μανουσάκη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 2-3: Στο 86’ από το φάουλ του Φουκαράκη ο Νίκιτς έκανε ένα γύρισμα με προβολή και ο Τσιριγώτης με κεφαλιά νίκησε τον Μανουσάκη!

Η διαιτησία: Κολυτάς (Λασιθίου), Φραγκιαδάκης (Λασιθίου), Σκούτας (Χαλκιδικής).
ΠΟΑ (Σκύβαλος): Μανουσάκης, 2 Ξυλούρης (80’ Χατζηανδρέου), 3 Πλουσής, 4 Χαμαλάκης, Πολυζάς (65’ Γυαλιτάκης), Σαμουηλίδης, Λέκκας (77’ Νίκολι), Καϊμακαμούδης, Πετράκης, Κερμενίδης, Τζουανάκης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Μυρθιανός (74’ Πολυχρόνης), Καρβουνιάρης, Μπρίτο, Νίκιτς, Φουκαράκης, Σουμπασάκης (69’ Σουμπασάκης), Λίμα, Γκιόκας (89’ Ξεπαπαδάκης), Τσιριγώτης.

• Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε από τον ΠΟ Ατσαλένιο ο συνεργάτης του Γιάσμινκο Βέλιτς, Ράικο Γιάνγιανιν για την πολυετή προσφορά του στους πράσινους ως προπονητής.