Δεν τα κατάφερε παρά τη μεγάλη προσπάθεια / Επισκοπή – Τρίκαλα 1-2

Δεν τα κατάφερε τελικά η ομάδα μας παρά την προσπάθεια που κατέβαλε στο β’ ημίχρονο. Έχασε με 1-2 στο “Παύλος Βαρδινογιάννης” από τον ΑΟ Τρικάλων (ομάδα Football League) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού (κύπελλο Ελλάδας).

Καθοριστικό ήταν το πέναλτι με το οποίο πήρε το προβάδισμα η ομάδα της Θεσσαλίας στο 45ο λεπτό.

Το ματς:

Το ματς ξεκίνησε με πολλή ισορροπία και από τους δύο αντιπάλους.

Στο 22’ ο Άλεξιτς προσπάθησε να μπει στην περιοχή με τους αμυντικούς της ομάδας μας να απομακρύνουν την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Στο 26’ το σουτ του Τσίπρα πήρε περίεργη τροχιά αλλά δεν αιφνιδίασε τον Χανιωτάκη που απέκρουσε με υπερένταση.

Στο 28’ η ομάδα μας απάντησε μ’ ένα φάουλ του Μυρθιανού από απόσταση το οποίο έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ζαρόπουλου.

Μετά το 30′ τα Τρίκαλα ανέβασαν τον ρυθμό.

Στο 32’ κι έπειτα από ένα απευθείας εκτελεσμένο φάουλ σε πολύ καλή θέση για τα Τρίκαλα, ο Ντόσης «σημάδεψε» το δοκάρι του Χανιωτάκη, στην επαναφορά ο Γρηγορόπουλος με νέο σουτ «σημάδεψε» εκ νέου το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 37’ ο Τεγούσης επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από δεξιά με τον Χανιωτάκη να μπλοκάρει εντυπωσιακά!

Στο 40’ ο Ριζογιάννης σούταρε με δύναμη κι έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από την εστία του Χανιωτάκη.

Στο 41’ ο Σουμπασάκης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τον Ζαρόπουλο να απομακρύνει με γροθιές.
Στο 44’ και μετά από μία εκτέλεση κόρνερ, οι αμυντικοί της ομάδας μας έδιωξαν, ο Τεγούσης πήρε την επαναφορά σουτάροντας άουτ.

ΓΚΟΛ! 0-1: Κι εκεί που πίστεψαν όλοι ότι τέλειωσε το ημίχρονο, ήρθε ένα πέναλτι για τα Τρίκαλα. Ο Σανδραβέλης ανατράπηκε από τον Λίμα. Ο Άλεξιτς σημάδεψε σωστά κι έκανε το 0-1.

Το β’ ημίχρονο

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με κόκκινη κάρτα για τα Τρίκαλα. Ο Βέρτζος είναι ο παίκτης που αποβλήθηκε για βίαιο μαρκάρισμα πάνω στον Φουκαράκη.

Στο 53’ το νέο απευθείας φάουλ του Σουμπασάκη έφυγε λίγο άουτ.
Στο 58’ ο Ντόσης επιχείρησε απευθείας φάουλ όμως ο Χανιωτάκης μπλόκαρε.

ΓΚΟΛ! 0-2: Στο 65’ ο Τσίπρας πήρε τη μπάλα κι έκανε μια κούρσα, πάτησε περιοχή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-2: Η ομάδα μας ξαναμπήκε στο ματς δύο λεπτά μετά το 0-2 με σκόρερ τον Τσιριγώτη που σούταρε από δεξιά με διαγώνιο σουτ!

Έκτοτε το ματς έγινε ρώσική ρουλέτα. Η ομάδα μας πίεσε για την ισοφάριση ενώ τα Τρίκαλα ήταν επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις.

Στο 77’η καλή ενέργεια του Λίμα και το σουτ που έκανε, πέρασε λίγο άουτ.

Στο 80’ από την αντεπίθεση του Ντόση, έγινε σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Χανιωτάης με τα πόδια.

Στο 85’ από την εκτέλεση ενός κόρνερ, ο Μπρίτο κέρδισε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Η διαιτησία: Πατεμτζής, Δασκαλάκης, Μαυραντωνάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Καρβουνιάρης (67’ Πολύχρονος), Μυρθιανός, Μπρίτο, Λίμα, Νίκιτς, Φουκαράκης, Γκελοσάνι (80′ Ξεπαπαδάκης), Σουμπασάκης (60’ Γκιόκας), Τσιριγώτης.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Αμανατίδης Π.): Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσιας, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Γρηγορόπουλος (83′ Λώττας), Άλεκσιτς, Σίλβα Ντιέγκο (62’ Παπαγεωργίου), Τεγούσης, Τσίπρας (67’ Σταματής).