“Λευκή” ισοπαλία στον Κορυδαλλό

Ισόπαλη δίχως τέρματα (0-0) αναδείχθηκε η ομάδα μας μέσα στον Κορυδαλλό απέναντι στην Προοδευτική. Επρόκειτο για ένα μέτριο σε γενικές παιγνίδι όπου η ομάδα μας, παρά τις πολλές και σοβαρές απουσίες παικτών που είχε (Ντότης, Σουρνάκης, Μουρτζούρης, Αζίζι), όχι μόνο κατάφερε να αντισταθμίσει την όποια ορμητικότητα των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά αλλά είχε και τη μεγάλη στιγμή με το δοκάρι του Στέλιου Τζωρτζινάκη.
Μέσα σε όλα τα υπόλοιπα που έλαβαν χώρα στο γήπεδο του Κορυδαλλού, ο προπονητής μας, Μάρκος Στεφανίδης έριξε στο ματς παιδιά που προέρχονται από την Επισκοπή Κ19 με βασικούς τους, Τζωρτζινάκη, Λέκα (ο δεύτερος για πρώτη φορά φέτος) ενώ στο μεσοδιάστημα χρησιμοποιήθηκαν και οι Μέτα, Μεργέμογλου.
Η ομάδα μας λοιπόν στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και μ’ αυτόν τον βαθμό παρέμεινε στην 4η θέση.

Το ματς:
Η Προοδευτική αρχικά, μπήκε πολύ δυνατά και είχε μια καλή κεφαλιά στο 7′ με τον Σταθόπουλο όμως ο Γιαγκιόζης απέκρουσε εξαιρετικά. Ακολούθως η ομάδα μας ισορρόπησε το ματς και άρχισε να ανοίγεται προς την περιοχή του Πραντάλου.

Στο 30′ η ομάδα μας έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Στέλιου Τζωρτζινάκη χτύπησε στο δοκάρι.
Ακολούθως η Προοδευτική θέλησε να απειλήσει από κάποιες στατικές φάσεις όμως η άμυνά μας αλλά και ο Γιαγκιόζης είχαν πολύ καλές τοποθετήσεις.

Στο 34′ το δυνατό σουτ του Δωματά πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη κι ιδίως από ένα σημείο κι έπειτα (μετά το 50′), η ομάδα μας ισορρόπησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο τις αρκετές προσπάθειες των Προοδευτικάνων να απειλήσουν.

Αντιθέτως, στο 70′ όταν έφυγε η ομάδα μας στο επιθετικό τρανζίσιον από τη σέντρα του Λίμα, ο Χάιδος έπιασε μια κεφαλιά η οποία πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 74′ το σουτ του Τζωρτζινάκη είχε την ίδια κατάληξη.
Στο 82′ η Προοδευτική απείλησε άμεσα με τον Γκόγκα όμως εκείνος δεν έπιασε το σουτ όπως θα το ήθελε απέναντι στον Γιαγκιόζη.
Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι θέλησαν να γίνουν πιο απειλητικοί από κάποια φάουλ που κέρδισαν όπως αυτό του Θεοδωρίδη το οποίο εξουδετέρωσε με διπλή προσπάθεια ο Γιαγκιόζης.

Η διαιτησία: Ζήσιος-Ντούρος (Δωδεκανήσου). Βοηθοί: Τζέλος, Ρούσσος (Αθηνών).
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Τζουρμερκιώτης): Πράνταλος, Ανδριόπουλος, Μανδαμαδιώτης, Νικολόπουλος, Παπουτσογιαννόπουλος, Βουργουντζής, Γκόγκας, Θεοδωρίδης, Λαζαρίδης, Σταθόπουλος, Τσακίρης,
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Στεφανίδης): Γιαγκιόζης, Κεφαλάς, Λίμα, Μίχος, Πάτας (70′ Μεργέμογλου), Χάιδος, Κοναγκάγια, Λέκα (65′ Μέτα), Τζωρτζινάκης (60′ Δημητρακούδης) Δωματάς, Κάμερον,