Μεγάλη και δίκαιη νίκη! Ηρόδοτος Επισκοπή 0-1

Μεγάλη, πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα μας μέσα στη Νέα Αλικαρνασσό. “Δράστης” και πάλι ο Αλέξης Κούτσιας που “χτύπησε” στο 85″. Το 0-1 ήρθε καθυστερημένα σε σχέση με την γενική εικόνα του ματς καθώς η Επισκοπή μας ήταν φανερά καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκειά του.

Το α’ ημίχρονο αποτέλεσε έναν μονόλογο για την ομάδα μας από το 1ο λεπτό έως το 25ο όπου, αν ήταν πιο ψύχραιμη στην τελική προσπάθεια θα μπορουσε να ειχε σημειώσει δύο γκολ. Ακολούθησε ένα μοιρασμένο 15λεπτο και στο τελευταίο 5λεπτο είχαμε και πάλι φάσεις με κομβική αυτή την Ηροδότου στην κεφαλιά του Ντότη όπου ο Ψαρράς έκανε μία μεγάλη απόκρουση. Η δε Επισκοπή, μόνο σ’ εκείνο το διάστημα, είχε δύο πολύ καλές στιγμές και παρ’ όλα αυτά το ημίχρονο έληξε δίχως τέρματα.

Στην επανάληψη, μέτρησε το καθαρό μυαλό των παικτών μας, το σωστό διάβασμα στον ανοικτό χωρο (ιδίως στα τελευταία λεπτά) και φυσικά η “πειθώ” που εβγαζαν για άλλον έναν αγώνα όντες προσηλωμένοι στην τακτική που εφήρμοσαν από τον κόουτς Κώστα Ανυφαντάκη.

Το ματς:
Στο 2′ το διαγώνιο σουτ του Μάρκοβιτς πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ψαρρά.
Στο 8′ το απευθείας φάουλ του Βουκελάτου απέκρουσε ο Γκόλοβιτς.

Στο 13′ ο Βουκελατος έδωσε στον Αραμπατζή που σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Γκολοβιτς να αποκρούει σωτήρια.

Στο 14′ είχαμε τη νέα ευκαιρια για την ομάδα μας με τον κιπερ του Ηροδοτου να διώχνει σωτήρια αε κορνερ την προβολη του Βουκελατου.

Στο 21′ η ωραια ενεργεια και το σουτ του Σταθόπουλου είχαν ως κατάληξη να στείλει τη μπάλα ελαχιστα πάνω απο τα δοκάρια.

Ο Βουκελάτος στο 38′ έκλεψε και σούταρε με τη μπάλα να περνάει λιγο άουτ.

Στο 43′ είχαμε την τεράστια απόκρουση του Ψαρρά στην κεφαλιά του Ντότη μετά το φάουλ του Έλιο.

Νέα χαμένη ευκαιρία στο 44′ για την ομάδα μας με το σουτ του Αραμπατζη απο κοντά και τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 48′ από τη σέντρα του Έλιο ο Μάρκοβιτς είχε καλή κεφαλιά που κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 55′ ο Βουκελάτος “πήρε” στο σπριντ τον Ντούμπια και πλάσαρε απο τη γωνία της μικρής περιοχής ελαχιστα άουτ.

Στο 68′ ο Ελιο σούταρε μέσα από την περιοχή πιεζόμενος ψηλά άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 0-1: Στο 85′ ο Σκεντεράι έτρεξε ταχύτατα στην αντεπίθεση και περασε μια κάθετη στον Κούτσια με τον τελευταίο να κάνει προβολη και να στέλνει τη μπαλα στα διχτυα.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Φυντάνης): Γκόλοβιτς, Γρηγορόπουλος (50′ Χαλκιαδάκης), Πιτσόλης, Ντούμπια, Έλιο, Ίρρον Λεβικανίν, Ντότης, Φερνάντεζ, Φάτροβιτς, Μάρκοβιτς.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Ανυφαντάκης): Ψαρράς, Πολίτης, Παπαδόπουλος, Νταμπίζας, Κεφαλάς, Σκεντεράι, Κούτσιας, Αμπαφού (56′ Εμπουέλε) Βουκελάτος 65′ Κρίκλοου), Αραμπατζής, Σταθόπουλος (75′ Τσιλεδάκης).