Ισοπαλία στην Ηλιούπολη (0-0) – Δεύτερος βαθμός για την Επισκοπή μας

Ισόπαλο δίχως τέρματα (0-0) έληξε το ματς στην Ηλιούπολη για την ομάδα μας απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Πρόκειται για τον δεύτερο βαθμό που απέκτησε η Επισκοπή μας στο πρωτάθλημα της Betsson SL2 και ο πρώτος μακριά από το Ρέθυμνο.
Ήταν ένα ματς μοιρασμένο σε δύο ημίχρονα με την Ηλιούπολη να έχει την κυκλοφορία της μπάλας η οποία όμως ήταν φλύαρη στο α’ και την ομάδα μας στο β’. Πρέπει ωστόσο να ξεκαθαρίσουμε ότι στο α’ η ομάδα μας είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία Καλογεράκη ο οποίος όποτε χρειάστηκε (ιδίως στη φάση του 78′) ήταν εκεί!

Η διπλή ευκαιρία του Μ. Βουκελάτου
Επίσης, η Επισκοπή είχε τις δύο καλύτερες στιγμές του ματς με μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα αυτή στο 23′ όταν ο Βουκελάτος πέρασε αλλεπάλληλα τρεις αντιπάλους του μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε για να αποκρούσει ο Περιστερίδης. Ο Μάκης Βουκελάτος πήρε το ριμπάουντ και σούταρε όμως εκ νέου ο Περιστερίδης απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.

Λίγο πριν, ο Εμπουέλε είχε μια ωραία προσπάθεια κι ένα σουτ το οποίο έφυγε λίγο άουτ.
Μια σπουδαία ευκαιρία χάθηκε για την ομάδα μας και στο 45′ όταν η κεφαλιά του Λάμτσε αποκρούστηκε από τον Περιστερίδη.

Στην επανάληψη η Επισκοπή μας κέρδισε πολλά μέτρα στο γήπεδο, τουλάχιστον ως το 80′.
Ήταν ξεκάθαρο ότι πατούσε πολύ καλύτερα από την Ηλιούπολη μεταφέροντας το ματς στο “γήπεδο” των γηπεδούχων όμως δεν είχαμε αντίστοιχες ευκαιρίες όπως αυτές στο α’ ημίχρονο.

Στο 65′ ο Κούτσιας δεν μπόρεσε να σκοράρει έπειτα από σύγχυση στην άμυνα της Ηλιούπολης.

Στο 69′ ο Κρίκλοου επιχείρησε ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις το οποίο όμως αποσόβησε ο Περιστερίδης.
Στο 78′ είχαμε μια πολύ καλή φάση για τους γηπεδούχους όταν το σουτ του Ματσούκα απέκρουσε υπέροχα ο Καλογεράκης.

Η διαιτησία: Δραγάτης (Ανατ. Αττικής), Βοηθοί: Δέτση (Δωδ/νήσου), Σούζας (Ανατ. Αττικής). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν: Κρητικός (Ηλιούπολη), Εμπουέλε (Επισκοπή).
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Παντέλης): Περιστερίδης, Μπουσάι, Πολιμός, Κρητικός, Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης, Κρέτσι (57′ Ντίαζ), Βάρκας (57′ Ματσούκας), Χέμπερτ (84′ Δημητριάδης), Μπαστακός.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Ανυφαντάκης): Καλογεράκης, Κεφαλάς, Εμπουέλε, Σαμουρκασόβι, Σταθόπουλος (46′ Χοβανισιάν), Κρίκλοου (68′ Τσιλεδάκης), Παπαδόπουλος, Λάμτσε, Πολίτης, Σκεντεράι (82′ Τζωρτζινάκης), Βουκελάτος (57′ Κούτσιας).