Γυναίκες Επισκοπής: Νέκταρ επιτυχίας μέσα στο Βαρύπετρο (1-2)

Οι κοπέλες της Επισκοπής μας κατάφεραν να πάρουν μια πολύ μεγάλη νίκη που μπορεί και να ισοδυναμεί με τίτλο στον 9ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Οι κοπέλες του Βαγγέλη Καλαϊτζιδάκη έπρεπε να κερδίσουν μέσα στο Βαρύπετρο τον ΑΟ Χάλης για να μπορούν να τον φτάσουν (και να τον ξεπεράσουν στην ισοβαθμία) στην βαθμολογία και το έκαναν πράξη επικρατώντας με 1-2!

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, βρήκε τις κοπέλες μας αγκαλιασμένες από το νέκταρ της επιτυχίας και αυτό που μένει πλέον, είναι μια νίκη επί του Ποσειδώνα την τελευταία αγωνιστική. Κάτι, όχι τόσο εύκολο όμως, οι “γυπαετίνες”, μας έχουν αποδείξει ότι μπορούν και στα πολύ δύσκολα.

Αγωνιστικά, επρόκειτο για ένα πραγματικό ντέρμπι το οποίο είχε και γ’ ημίχρονο με ένα μεμονωμένο επεισόδιο το οποίο έλαβε χώρα στα αποδυτήρια της ομάδας μας όπου δύο άτομα θέλησαν να… μπουκάρουν στον συγκεκριμένο χώρο.

Αγωνιστικά λοιπόν, στο 17’ η Ζντράβγκοβιτς είχε καλό σουτ από φάουλ. Στο 28′ η Επισκοπή μας ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, όταν από ωραία μπαλιά της Ζωής Δρακάκη, η Ζαννιδάκη έτρεξε στον ανοικτό χώρο και πλάσαρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Εν συνεχεία, οι γηπεδούχες πίεσαν με τη Γεωργιακάκη να χάνει καλή στιγμή στο 33′. Στο 38′ η Παντελίδου απέκρουσε με τη βοήθεια του δοκαριού στο φάουλ της Ζντράβγκοβιτς ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, συνέβη το ίδιο από τη Μανιαδή.

Στην επανάληψη η Επισκοπή “ξαναχτύπησε”. Η Παπακωνσταντή έπιασε μια βολίδα από μακριά κι αφού η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2!
Στο 76′ η Ιμπραχίμι είχε καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ ενώ στο 88′ οι Ρεθεμνιώτισσες κέρδισαν πέναλτι για να μετουσιώσουν τη νίκη τους σε θρίαμβο όμως, η Κοτσίφη που το εκτέλεσε “σημάδεψε” το οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι, η Μανιαδή με σουτ στο 90’ βρήκε τον τρόπο να μειώσει σε 1-2. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Επισκοπή μας σημείωσε γκολ με τη Μανωλίτση το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η διαιτησία: Σταυράκης (Ηρακλείου), Φανουράκη – Ζουρνατζίδη (Ηρακλείου)
ΧΑΛΗΣ ΒΑΡΥΠΕΤΡΟΥ (Κ. Βερναδάκης – Δ. Καπανέρης): Μαρκογιαννάκη, Καυλαρή, Ζντράβκοβιτς, Γεωργιακάκη (82’ Γαλανάκη), Μανιαδή, Μαλαδάκη, Χαραλαμπάκη, Κολομβοτζάκη (54’ Κλ. Μπατάκη), Αγγ. Αλιγιζάκη, Κοντζαμπασάκη, Τριαλώνη (46’ Φραγκέδη).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Β. Καλαϊτζιδάκης): Παντελίδου, Ε. Δρακάκη, Γεωργούλα (68′ λ. τρ. Δελλή), Φαρμακά, Καπαρού, Παπακωνσταντή, Κοτσίφη, Στάφα (46’ Ιμπραχίμ), Μανωλίτση, Ζ. Δρακάκη, Ζαννιδάκη (94′ Καλλιτσουνάκη).