Λεβέντικη πρόκριση στο κύπελλο ΕΠΣΡ: Επισκοπή Κ19 – Δόξα Πλατανέ 3-0

Ήταν ένα πολύ ωραίο ματς! Στην πραγματικότητα ήταν όλα όμορφα στον επαναληπτικό της α’ φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΡ για την ομάδα μας η οποία κέρδισε με 3-0 τη Δόξα Πλατανέ μέσα στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” ανατρέποντας το 1-0, σκορ με το οποίο είχε ηττηθεί στα Μισιρία πριν από τρία βράδια.

Οι παίκτες της ομάδας μας ξεχείλιζαν από πάθος, έπαιξαν απίστευτα μυαλωμένα από το 1ο ως το 90ο λεπτό και κατάφεραν να πάρουν μια λεβέντικη πρόκριση χάρη στα γκολ των Καφετζή (17, 68′) και Τζωρτζινάκη (89′).

Το ματς:

Μόλις στο 3′ η ομάδα μας στάθηκε τυχερή καθώς η Δόξα είχε διπλό δοκάρι με τους Μπαξεβάνη και Καργάκη.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0: Στο 17′ από τη βαθιά διαγώνια μπαλιά του Φραγκιαδάκη, ο Καφετζής πετάχτηκε στην “πλάτη” της αντίπαλης άμυνας κι αφού τρίπλαρε και τον Παλιεράκη (έγινε ξεκάθαρο πέναλτι πάνω του βέβαια αλλά, δόθηκε σωστά το πλεονέκτημα), έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο β’ ημίχρονο τα παιδιά της ομάδας μας μπορούσαν άνετα να βγάλουν άλλο δύο ημίχρονα τρέχοντας το ίδιο ακατάπαυστα! Το πιο σημαντικό όμως ήταν ότι είχαν απίστευτη συγκέντρωση στον στόχο.

Στο 51′ κι έπειτα από μια “τρελή” ενέργεια του Μέτα τριπλάροντας τρεις παίκτες και ξανατριπλάροντας αμέσως μετά τους δύο εξ αυτών, έβγαλε μια κοφτή πάσα, ο Αλεξάκης που είχε χωθεί στη μικρή περιοχή θέλησε να το εκμεταλλευτεί κάνοντας ένα “ψαλιδάκι” με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 2-0: Στο 68′ ο Τζωρτζινάκης “τσίμπησε” την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Λάριος άπλωσε το πόδι και τον ανέτρεψε καθαρά. Ο Καφετζής ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Στο 71′ από την εκτέλεση φάουλ του Τσιλεδάκη, ο Καφετζής κέρδισε την κεφαλιά όμως ο Παλιεράκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 73′ ο Πεκίνι έκανε ένα διαγώνιο σουτ το οποίο πέρασε άουτ.

Στο 77′ η Δόξα εκτέλεσε γρήγορα ένα κόρνερ, ο Σεφουλάι έβγαλε μια “ξυραφένια” σέντρα και ο Ανυφαντάκης από το 1μ. με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 81′ η ομάδα μας κατέβηκε σε αντεπίθεση 4 εναντίον 3 όμως ο Κανανάι θέλησε να τελειώσει μόνος του από πολύ πλάγια τη φάση πλασάροντας με τον Παλιεράκη να αποκρούει.

Στο 88′ ο Πεκίνι τρίπλαρε και τον Πολιουδάκη αλλά βγήκε πολύ πλάγια και πλάσαρε στο πλαϊνό δίχτυ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 3-0: Στο 89′ ο Καφετζής βγήκε από τα αριστερά και έκοψε στον Τζωρτζινάκη που σε θέση φορ από κοντά πλάσαρε και σκόραρε δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη!

Η διαιτησία: Γρύλλης, Σαρής, Πατελάκης. Στο 86′ βγήκε με κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας Παλιεράκης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Καραδάκης): Μπερβανάκης, Φραγκιαδάκης (78′ Κανανάι), Αγγελόπουλος, Τσιλεδάκης, Ταϊτοράκης, Αλεξάκης, Μέτα, Μεργέμογλου (90′ Νιώρας), Τζωρτζινάκης, Πεκίνι, Καφετζής.
ΔΟΞΑ ΠΛ. (Δεληγιαννάκης): Παλιεράκης, Ξενοκαλάκης, Λάριος, Μιχελιδάκης, Μαγιάφας, Δελήμπασης (20′ Θωμάκος), Κοσκινάς (78′ Παλάσης), Σεφουλάι, Μαγάκης, Καργάκης, Μπεξβάνης (27′ Ανυφαντάκης, 86′ Πολιουδάκης).