Αξιοπρεπής η ομάδα μας – Ήττα στη Ριζούπολη με 3-1

Και πάλι ήταν ανταγωνιστική και πάλι έβαλε δύσκολα σ’ έναν νέο σπουδαίο αντίπαλο όπως είναι ο Απόλλωνας Σμύρνης όμως, η ομάδα μας δεν πήρε κάποιον βαθμό. Ηττήθηκε με 3-1 στη Ριζούπολη στο γήπεδο “Γ. Καμάρας”.
Οι Απολλωνιστές που είχαν περισσότερες λύσεις αλλά και τη δεδομένη ποιότητα ήταν ιδιαίτερα κινητικοί στο α’ ημίχρονο, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες και πέτυχαν ένα τέρμα (23′ ο Κουάδρα) όμως η απάντηση ήρθε σχετικά γρήγορα, στο 32′ με προβολή του αρχηγού μας, Αντώνη Σταθόπουλου ενώ στο 0-0 χάθηκαν καλές ευκαιρίες για να σκοράρει πρώτη η ομάδα μας.

Επιθετικό φάουλ το 2-1
Το β’ ημίχρονο δεν είχε τόσες φάσεις αλλά πολύ καλό ρυθμό. Αυτή η μία όμως έμελλε να είναι μοιραία όταν σε φάση διαρκείας, ο Καρίμ σκόραρε ένα κομβικό τέρμα στο 58′ κάνοντας το 2-1. Στη φάση αυτή, η ομάδα μας ζήτησε επιθετικό φάουλ στο οποίο φάνηκε ότι υπέπεσε ο σκόρερ όμως ο κ. Στάμος έδειξε σέντρα…

Ο Απόλλωνας είχε στην κατοχή του τη μπάλα, η ομάδα μας αμυνόταν και αναχαίτιζε την τελική προσπάθεια του αντιπάλου της με σχετικά εύκολο τρόπο κι έπειτα έτρεχε στο τρανζίσιον. Αυτός ήταν και ο λόγος που η Επισκοπή μας, έξυπνα παρέμενε στο ματς και γινόταν συνεχώς επικίνδυνη. Σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις η ομάδα μας “έσπασε” την ζώνη άμυνας του Απόλλωνα και σούταρε με καλές προϋποθέσεις είτε με τον Αμπαφού, τον Σταθόπουλο και τον Τζωρτζινάκη δίχως να μπορέσει να πανηγυρίσει.
Δυστυχώς όμως, δεν κατάφερε να βρει σκορ για δεύτερη φορά και στο τέλος δέχθηκε κι ένα τρίτο τέρμα στο 89′ όπου επί της ουσίας δεν άλλαζε κάτι…

Το ματς:

Στο 11′ ο Παπαδόπουλος έφυγε στο τρανζίσον και “έσπασε” τη μπάλα παράλληλα στον επερχόμενο Αμπαφού ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 18′ το σουτ του Σταθόπουλου από το ύψος του πέναλτι πέρασε σύρριζα άουτ.

ΓΚΟΛ! 1-0: Στο 23′ ο Κουάδρα με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1: Στο 32′ ο Παπαδόπουλος κινήθηκε έξοχα από έξω αριστερά και έκοψε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής όπου ο Σταθόπουλος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
Ο Απόλλων πίεσε στη συνέχεια, πότε με τον Περέιρα και πότε με τον Χαλίμι όμως δεν τα κατάφερε. Ο Χαλίμι στο 44′ σκόραρε όμως το γκολ αυτό ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Στο 45′ ο Αμπαφού βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει στα πόδια των αντίπαλων αμυνομένων καταλήγοντας κόρνερ.
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Κούτσιας σούταρε με τον Σόργκαν να μπλοκάρει.

Στο 53′ το σουτ του Σκεντεράι πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σόργκαν.

ΓΚΟΛ! 2-1: Στο 58′ μέσα από φάση διαρκείας κι αφού ο Χαλίμι έκανε πολλές προσποιήσεις έχασε τη μπάλα, αποδέκτης αυτής έγινε ο Καρίμ ο οποίος έσπρωξε για να μπορεί να σουτάρει κι όταν το έκανε με δυνατό τρόπο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ! 3-1: Στο 89′ ο Θεοχάρης με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Στάμος (Ηλείας), Βοηθοί: Καλαμπόκης (Αιτ/νιας), Παύλος (Δυτικής Αττικής).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. (Αλ. Βοσνιάδης): Σόργκαν, Κοροβέσης, Ντομίνγκες, Λούι (78′ Παπαγεωργίου), Πατάπης, Χαλίμι, Σαντάτ, Περέιρα (78′ Ερέρα), Κούαδρα, Μουστακόπουλος, Αναστασόπουλος (53′ Φατιόν).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Κ. Ανυφαντάκης): Ψάρρας, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Πολίτης, Παπαδόπουλος, Σκεντεράι, Τσελεδάκης (60′ Βουκελάτος), Τζωρτζινάκης (65′ Αραμπατζής), Αμπαφού (85′ Μπερικάκης), Κούτσιας (85′ Λέκα), Σταθόπουλος (85′ Μέτα).

ΟΦ Ιεράπετρας – Κηφισιά
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). Βοηθοί: Παγουρτζής (Πειραιά) – Χριστοδούλου (Ημαθίας). 4ος διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου). Παρατηρητής: Φωτιάδης (Σερρών).

16:00 Ηλιούπολη-Χανιά
Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας). Βοηθοί: Σακάλογλου – Καρασαββαΐδης (Καβάλας). 4ος διαιτητής: Ρεντίφης (Αν. Αττικής). Παρατηρητής: Μαργαρίτη (Ευβοίας).