Youth League K17: … Και το απόλυτο συνεχίζεται… 3-1 τον Άρη

Ένα εκρηκτικό α’ ημίχρονο και ένα μεστό β’ έφταναν για να αναδείξουν νικήτρια την ομάδα της Επισκοπής μας στο Youth League απέναντι στον Άρη στο ντέρμπι του πρωταθλήματος που διοργανώνει η ΕΠΣ Ηρακλείου.

Η ομάδα μας ήταν “οδοστρωτήρας” στα πρώτα 45 λεπτά, έπαιξε πιεστικά, αποφασιστικά και σημείωσε και τα 3 γκολ σ’ αυτό το μέρος με τους Αλεξάκη (12′) και Πεκίνι (19′, 45′).

Στην επανάληψη ο Άρης που είναι πρώτος στο πρωτάθλημα έχοντας δώσει 10 παιγνίδια, μείωσε νωρίς με τον Άρη Βαρούχα (54′) όμως μετά το 70′ η ομάδα μας ρόλαρε και πάλι και εκτός τις ευκαιρίες που δημιούργησε, είχε και δύο δοκάρια με τους Πεκίνι, Τζαμτζίου.

Αυτή ήταν η 6η νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Επόμενο ματς είναι αυτή την Κυριακή με τους Νέους Εργοτέλη μέσα στο Μαρτινένγκο.

Το ματς:

ΓΚΟΟΟΟΛ! 1-0: Στο 12′ έπειτα από ωραία προσπάθεια του Νιώρα και αρχική προσπάθεια του Πεκίνι, ο Αλεξάκης με προβολή, νίκησε το Χεμπάι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 17′ από το “τρίγωνο” Πεκίνι, Αλεξάκη, Καραγιάννη, ο τελευταίος σούταρε με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 2-0: Στο 19′ από την κάθετη πάσα του Τζαμτζίου, ο Πεκίνι έτρεξε στον χώρο,  και ελευθερώθηκε υπέροχα με το πλασέ του να είναι εξαιρετικό και να καταλήγει η μπάλα στα δίχτυα.

Στο 22′ από την κάθετη του Πεκίνι, ο Παναγιώτης Καραγιάννης σούταρε “με τη μία” με τον Χεμπάι να διώχνει δύσκολα με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο 29′ το δυνατό σουτ του Μαραγκάκη από δεξιά βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Τσαλαγγα.

Στο 35′ ο  από την όμορφη προσωπική προσπάθεια του Μαραγκάκη, ο Γρηγοράκης σούταρε με δύναμη αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 3-0: Στο 45′ από την εκτέλεση κόρνερ του Κανανάι, ο Πεκίνι που βρισκόταν στο β’ δοκάρι πήδηξε πολύ ψηλά και με “καρφωτή” κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο β’ ημίχρονο, στο 52′ το σουτ του Α. Βαρούχα ανάγκασε τον Τσαλάγγα να διώξει υπέροχα.

ΓΚΟΛ! 3-1: Στο 54 έπειτα από λάθος της άμυνας της ομάδας μας, ο Άρης ο Βαρούχας με “ξερό” διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 58′ ο Πεκίνι ξεμαρκαρίστηκε υπέροχα και σούταρε για να αποκρούσει εξαιρετικά ο Χεμπάι.

Στο 76′ το φοβερό σουτ του Πεκίνι χτύπησε με πάταγο στο κάθετο δοκάρι.

Στο 77′ ο ίδιος παίκτης σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Χεμπάι να αποκρούει πολύ δύσκολα.

Στο 78′ το αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ του Άλντο Τζαμτζίου βρήκε σε ετοιμότητα τον Χεμπάι που με τη βοήθεια του δοκαριού απέτρεψαν το 4-0.

Στο 81′ από την προσπάθεια του Αλεξάκη ο οποίος έκοψε στον Τζαμτίζου, χάθηκε μια ακόμα καλή φάση αφού το σουτ του τελευταίου “με τη μία” πέρασε λίγο άουτ.

Στο 89′ το νέο φοβερό σουτ του Πεκίνι έστειλε τη μπάλα να περάσει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Χεμπάι.

Στο 90′ ο Πρόοτσκα σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως ο Μιχάλης Καραδάκης απόκρουσε σωτήρια.

Η διαιτησία: Κελεσίδης, Κοντογιάννης, Κατσιμάνη.

ΑΡΗΣ (Χατζηδάκης Β.): Χεμπάι Α., Βαρούχας Θ. (77′ Λέσι), Παπαδόπουλος Β. (86′ Παπαδόπουλος Γ.) , Χεμπάι, Α., Αντουράκης, Ανδρεαδάκης, Κιάτο, Βαρούχας Α. (86′ Λαδιανός), Πρόοτσκα, Γρηγοράκης (50′ Παπαδάκης), Μαραγκάκης (68′ Στριλιγκάς).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Καραδάκης Ν.): Τσαλάγγας (87′ Καραδάκης Μ.), Νιώρας, Φραγκιαδάκης, Παπαπαναγιώτου, Τραϊτοράκης, Κοτζαμπασίδης, Αλεξάκης, Καραγιάννης (58′ Κιαφόκου), Πεκίνι, Τζαμτζίου, Κανανάι (82′ Μπεχάρι).