YOUTH LEAGUE-K17: 7Χ7 για την Επισκοπή μας μετά το1-4 στο Μαρτινένγκο

Στη 2η θέση πέρασε η ομάδα μας Κ17 μετά τη νέα της νίκη με 1-4 μέσα στο Μαρτινένγκο επί της τοπικής ομάδας του Ηρακλείου. Η Επισκοπή μας που ήταν και πάλι πρωταγωνίστρια, χρειάστηκε κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο για να φτάσει στον στόχο της που ήταν η νίκη.
Με αυτήν έφτασε τις 7 σε 7 αγώνες και πλέον, όπως όλα δείχνουν, ο τίτλος θα κριθεί στο ντέρμπι με τη Δαμάστα που είναι για την ώρα πρωτοπόρος έχοντας εκείνη βέβαια 3 παιγνίδια περισσότερα.
Σημειωτέον, σήμερα (Κυριακή 29/5) το κοουτάρισμα το έκανε ο Γιάννης Μπακόπουλος, ο συνεργάτης του Νίκου Καραδάκη μια και ο α’ κόουτς μας βρίσκεται αυτές τις ημέρες στην Αθήνα για το δίπλωμα UEFA Α’ (β’ φάση).
Στο ματς απέναντι στο Μαρτινένγκο, ο κ. Μπακόπουλος είχε την ατυχία να χάσει τον στόπερ Παπαπαναγιώτου (σ.σ. τον συνοδεύουν οι ευχές όλων μας για γρήγορη επιστροφή στην ενεργό δράση) ο οποίος τραυματίστηκε στο 16′ κι αποχώρησε αφήνοντας τη θέση του στον Χέρμαν.
Προηγουμένως, η ομάδα μας είχε φροντίσει να κάνει τη δουλειά της με ποιόν άλλον (;) τον Άντριαν Πεκίνι που σκόραρε στο 6′ με ωραία κεφαλιά έπειτα από ιδανική σέντρα του Νιώρα.
Λίγο μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου, στο 47′ ο Πεκίνι (πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης) έκανε το 1-2 και πάλι με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κανανάι. Η ομάδα μας εκμεταλλεύτηκε τους χώρους δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες όμως βρήκε σκορ λίγο αργά δίνοντας ουσιαστικό τέλος στον αγώνα στο 84′ με το 1-3 να γίνεται από τον Άλντο Τζαμτζίου έπειτα από ασίστ του Πεκίνι.
Το τελικό σκορ, 1-4 διαμόρφωσε στο 88′ ο Αλεξάκης μετά από πάσα του Τζαμτζίου.

Η διαιτησία: Τζατζαράκης Γιγουρτζής, Βασιλάκης.
ΜΑΡΤΙΝΕΝΓΚΟ: Σταματάκης, Κόλα (55′ Μπακίντας), Μπατσέλι, Βρεττάκης, Παρασύρης Δ. (55′ Χατζηπανάγος), Ψυχαράκης, Ναρντάρε, Τσακιράκης, Καλαμιώτης, Ξυλούρης (85′ Μανουσάκης), Ζηδιανάκης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μπακόπουλος): Τσαλάγγας, Νιώρας, Φραγκιαδάκης, Παπαπαναγιώτου (16′ λ.τ. Χέρμαν (74′ Μπεχάρι), Κοτσαμπασόδης, Τραϊτοράκης, Αλεξάκης, Καραγιάννης Π., Πεκίνι, Τζαμτζίου, Κανανάι.