Θετικότατο δείγμα από την ομάδα μας στο Παγκρήτιο / Ηρόδοτος – Επισκοπή 0-2

Ικανοποιητικό αποτέλεσμα με νίκη 0-2 μέσα στο Παγκρήτιο στάδιο αλλά και ανάλογη εικόνα παρουσίασε η ομάδα μας απέναντι στον Ηρόδοτο, στο προγραμματισμένο φιλικό ματς που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο (10/10).

Τα γκολ αλλά και η σαφέστατα καλύτερη εικόνα για την ομάδα μας απέναντι στον ανταγωνιστικό Ηρόδοτο ήταν στο β’ ημίχρονο (77′ Σουμπασάκης, 84′ Θαρσίσιο). Το σημαντικό επίσης ήταν (εκτός των υπολοίπων) ότι, ώθηση και ουσία έδωσαν παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο όπως, ο Γεωργούσης, ο Σουμπασάκης, ο Πέτρου κ.α.).

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα μας είχε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα τον έλεγχο. Αυτό που της έλειπε ήταν ίσως η τελική πάσα για να ολοκληρώσει επιτυχώς τις επιθέσεις της.

Το ματς

Στο 11′ το σουτ του Χατζησάββα πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Καλογεράκη.

Στο 32′ η σέντρα-σουτ του Λουμπάκη πέρασε λίγο έξω.
Στο 45’+ η ωραία κίνηση και το σουτ του Ντεμέτριους από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Δήμιζας.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με μία μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας όταν στο 48′ ο Σταθόπουλος έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Νοικοκυράκη που πλάσαρε για να αποκρούσει σωτήρια ο Δήμιζας.
Στο 49′ ο Ηρόδοτος απάντησε με το μακρινό σουτ του Χατζησάββα που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 54′ από το πλασαριστό φάουλ του Ντεμέτριους στον Θαρσίσιο, ο τελευταίος έκανε ένα δυνατό σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Δήμιζας.

ΓΚΟΟΟΟΟΟ! 0-1: Στο 77′ η ομάδα μας έπαιξε έξυπνα, γύρισε με ηρεμία τη μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή και από τη σέντρα του Νοικοκυράκη, ο Σουμπασάκης σε θέση κρυφού σέντερ-φορ με προβολή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 0-2: Στο 84′ από την εξαιρετική πάσα του Πολυχρόνη, ο Θαρσίσιο κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και εκείνος με άψογο ψιλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το δεύτερο γκολ για την ομάδα μας.

Στο 89′ το δυνατό σουτ του Στέφανου Πέτρου μπλόκαρε ο Δήμιζας.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Τάτσης): Δήμιζας, Κόρταμ, Λουμπάκης, Ρουσσάκης, Μπολάκης, Καντέ (14′ λ.τ. Αργκιλέσι), Αρναούτογλου, Γκίνη, Βρεττός, Κοιλιάρας, Χατζησάββας.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος (86′ Τσάβος), Τασιούλης, Γκονζάλβες, Μπαρμπόσα, Γκουέντες (82′ Πέτρου), Πολυχρόνης (86′ Εμπόι), Ντεμέτριους (72′ Σουμπασάκης), Νοικοκυράκης (86′ Όρκας), Σταθόπουλος (72′ Γεωργούσης), Θαρσίσιο (84′ Σκόνδρας).