Συνέντευξη τύπου: Επισκοπή – ΠΟΑ

Διαφώνησαν εμμέσως πλην σαφώς, για το πως θα έπρεπε να είναι η εξέλιξη, άρα και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα (Επισκοπή – ΠΟΑ 2-0) οι δύο προπονητές στη συνέντευξή τύπου. Ο κ. Σκύβαλος έψαχνε να βρει τα αίτια που έχασε η ομάδα του καθώς υποστήριξε ότι οι παίκτες του ακολούθησαν πιστά το πλάνο κι ότι τα γκολ μπήκαν ενώ είχαν εκείνοι τη μπάλα στην κατοχή τους.

Από την άλλη, ο κ. Βέλιτς είπε ότι η Επισκοπή δημιούργησε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ ενώ μπορεί και φτάνει στο επιθυμητό αποτέλεσμα δίχως να χρειάζεται να «φορτσάρει» λόγω της δουλειάς που έχουν κάνει και της ποιότητας που διαθέτουν οι ποδοσφαιριστές του:

Μ. Σκύβαλος: «Ήταν ένα ματς που στη γενική εικόνα του αφήνει μια αίσθηση όπου δεν κατάλαβα πως χάσαμε Στο α’ ημίχρονο ήταν ένα πολύ ισορροπημένο παιγνίδι. Δίναμε κατά διαστήματα χώρο στην Επισκοπή και κάποιες φορές ανεβαίναμε.

Δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για ευκαιρίες αλλά μας έλειπε ο ψυχισμός. Πρέπει όταν μπαίνουμε στο γήπεδο να έχουμε πίστη, αυτοπεποίθηση με όποια ομάδα κι αν παίζουμε. Τακτικά, ήμασταν πιστοί στο πλάνο μας και δεν έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά.

Δυστυχώς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από δικό μας κερδισμένο αράουτ.

Στο ημίχρονο μιλήσαμε με τα παιδιά και είπαμε ότι δεν αξίζει να χάνουμε. Και για αυτό προσπαθήσαμε για ό,τι καλύτερο. Στο α’ 10λεπτο μπήκαμε πολύ καλά κι εκεί που ελέγχαμε το ματς δεχθήκαμε ένα γκολ από κόντρα επίθεση και κόντρα στη ροή του αγώνα. Θεωρώ ότι ήταν νωρίς το γεγονός ότι δεχθήκαμε το δεύτερο τέρμα.

Δεν πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι παίζαμε με την καλύτερη και την ποιοτικότερη ομάδα του πρωταθλήματος και όταν χάνεις με 2-0 στο 55’ δύσκολα γυρίζει το σκορ. Αυτό δεν είναι θεωρία, είναι κάτι που το βλέπεις στον αγωνιστικό χώρο. Το σκορ πάντως δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.

Έκτοτε, ήταν λογικό, στο μυαλό μας να κάνουμε διαχείριση προς τα τέλη του αγώνα γιατί έχουμε ένα πολύ σημαντικό ματς (σ.σ. Πόρος) για μας. Κάναμε κάποιες αλλαγές και αναπόφευκτα είχαμε αυτό το αποτέλεσμα».

Γ. Βέλιτς: «Τρίτη φορά αντιμετωπίζαμε μια καλή, μαχητική ομάδα, μια ομάδα που προσπάθησε να μας δυσκολέψει και αυτή τη φορά με κάποια στρατηγική. Την αντιληφθήκαμε και στο β’ ημίχρονο κάναμε κάποιες αλλαγές ως προς αυτό.

Από ‘κει και πέρα, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, για την εξέλιξη και την πρόοδο που έχουν σημειώσει. Είμαι υπερήφανος γι’ αυτούς. Έχουν δημιουργήσει κάτι αξιόλογο και σημαντικό. Ελπίζω να το διατηρήσουμε στο μέλλον.

Όπως είπα στα παιδιά λίγο πριν, είναι υποχρέωση όλων όσων ασχολούνται με την Επισκοπή να το διατηρήσουμε και να το ενισχύσουμε όσο περισσότερο γίνεται.

Όσον αφορά το παιχνίδι, η ομάδα του ΠΟΑ ευνοήθηκε από τον αέρα στο α’ ημίχρονο. Επίσης δεν μας βοήθησε πολύ ο αγωνιστικός χώρος καθώς δυσκόλευε τον τρόπο και την ποιότητα που έχουμε τεχνικά ως ομάδα.

Παρ’ όλα αυτά, χωρίς να κάνουμε ένα πάρα πολύ καλό παιγνίδι κερδίσαμε σχετικά εύκολα. Βελτιώνοντας την στρατηγική μας, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες ούτως ώστε το σκορ να είναι μεγαλύτερο.

Δημιουργούμε τόσες ευκαιρίες χωρίς να παίζουμε πάρα πολύ καλά. Αυτό σημαίνει ότι το επίπεδο απαιτήσεών μας είναι αρκετά υψηλό. Ίσως αυτό εξηγεί κι εκείνο για το οποίο δεν είχε απάντηση ο κόουτς (σ.σ. κ. Σκύβαλος). Η Επισκοπή έκανε ένα απλά καλό παιγνίδι και μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες.

Να ευχηθώ καλή συνέχεια στον κόουτς και στον ΠΟΑ. Μας περιμένουν δύσκολα παιγνίδια. Όλοι οι αντίπαλοι είναι δύσκολοι. Εάν δεν είσαι σοβαρός δεν είναι εύκολο να κερδίσεις. Μας ενδιαφέρει πάνω όλα να βλέπουμε τί κάνουμε εμείς ως ομάδα. Δεν ασχολούμαστε με το τί κάνουν οι αντίπαλοι.

Σε μας, μεγαλύτερος αντίπαλος να είναι ο κακός μας εαυτός.

Ευτυχώς τα πράγματα πηγαίνουν καλά. Είναι υποχρέωσή μας να διατηρήσουμε τα πράγματα όπως είναι.

Δουλειά μας είναι η εξέλιξη των ποδοσφαιριστών μας γιατί έχουμε πολύ νεαρή ομάδα με μικρό μ.ο. ηλικίας. Φέραμε παιδιά εδώ στο Ρέθυμνο με σκοπό να αναβαθμίσουμε το ποδόσφαιρο που παίζουμε. Παρ’ όλα, ομολογώ ότι είναι ευχάριστο να ακούς ότι χάνουν βαθμούς οι αντίπαλοί σου».

Από τους ποδοσφαιριστές μίλησαν οι Δημήτρης Ρωμανάκης (ΠΟΑ) και Θοδωρής Τσιριγώτης:

Δ. Ρωμανάκης: «Η ομάδα της Επισκοπής πήρε λίγα μέτρα στο γήπεδο. Δεχθήκαμε ένα γκολ από το πουθενά όπως είπε και ο κόουτς και, προσπαθήσαμε στο α’ ημίχρονο με κάποιες αντεπιθέσεις να απειλήσουμε. Δεν τα καταφέραμε.
Δεχθήκαμε πολύ νωρίς και το 2ο γκολ και όλα έγιναν δύσκολα. Στη συνέχεια προσπαθήσαμε να διαχειριστούμε το ματς έτσι ούτως ώστε, να μην έχουμε επιβάρυνση ενόψει του αγώνα που έρχεται την Τετάρτη και που μοιάζει με τελικό για μας».

Θ. Τσιριγώτης: «Συγχαρητήρια στην ομάδα του ΠΟΑ. Ήταν μια αξιόλογη ομάδα. Δεν κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι αλλά σε γενικές γραμμές ήμασταν καλοί.

Μόνο από δικό μας λάθος θα μπορούσε να απειλήσει ο αντίπαλος. Βάλαμε ένα σχετικά γρήγορο γκολ στο β’ ημίχρονο και εκεί δεν μπορούσε να αντιδράσει η ομάδα του ΠΟΑ.

Γενικώς, δεν κοιτάζουμε τους από «κάτω μας». Θέλουμε να παίζουμε το παιγνίδι μας. Αν εμείς είμαστε καλά δεν έχουμε πρόβλημα στο τί συμβαίνει στα άλλα ματς».