Συνέντευξη τύπου από το ματς, Επισκοπή – ΟΦΙ

Γ. Βέλιτς: “Στενάχωρος ο τρόπος που χάνουμε…”
Yπάρχουν ήττες που δεν πληγώνουν…; Φυσικά και όχι… Κοινή διαπίστωση όμως είναι ότι, ο τρόπος που αυτές έρχονται είναι στενάχωρος… Ο προπονητής της ομάδας μας, Γιάσμινκο Βέλιτς μίλησε στη συνέντευξη τύπου για το τελευταίο ματς όπου η ομάδα μας έχασε από τον ΟΦΙ με 0-1…
“Όλες οι ήττες πληγώνουν. Δυστυχώς για μας, φέτος οι ήττες έρχονται με έναν τρόπο που είναι ακόμη πιο στενάχωρος από την ίδια την ήττα.
Παίζουμε σε ένα γήπεδο που ξεκάθαρα ευνοεί τους αντιπάλους μας, τόσο σ’ ότι αφορά τον αγωνιστικό χώρο όσο και στην ατυχία που έχουμε να παίζουμε υπό αυτές τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες. Προσωπικά, πιστεύω ότι θα έπρεπε να απαγορεύεται να παίζεται ποδόσφαιρο γιατί υπό αυτές τις πρoϋποθέσεις, μόνο ποδόσφαιρο δεν μπορεί να παιχθεί κάτι που για μας ως ομάδα που προσπαθούμε να παίξουμε αλλά και ως γηπεδούχοι που είμαστε, σε καμία περίπτωση δεν μας ευνοεί.
Από κει και πέρα, “αυτή η στάνη αυτό το γάλα βγάζει” αλλά από την άλλη, είναι γεγονός ότι σε κανένα από τα ματς -όσο κι αν ακούγεται γραφικό- δεν αξίζαμε να χάσουμε. Αντιθέτως, ακόμα κι έτσι όπως είμαστε, άξιζε να έχουμε περισσότερους βαθμούς.
Στο α’ ημίχρονο όπου ο αέρας είναι καθαρά υπέρ του ΟΦΙ, δείξαμε ότι ως ομάδα ήμασταν μία κλάση ανώτεροι από τον αντίπαλο. Από το πουθενά, ξανά με πέναλτι, χάνουμε για 3η φορά στη φετινή περίοδο.
Αν ήταν ή δεν ήταν πέναλτι, δεν το ξέρω αλλά και στα άλλα ματς που χάσαμε από τα 9μ. από Καραϊσκάκη και από Εργοτέλη, άσχετα -ξαναλέω- από το γεγονός εάν ήταν ή όχι παραβάσεις, το ποδόσφαιρο πρωτίστως παίζεται με μυαλό. Πέρα από τις διαμαρτυρίες που μπορούμε να έχουμε για την ευκολία με την οποία καταλογίζονται τα πέναλτι εις βάρος μας, πρέπει να τα βάζουμε με τους εαυτούς μας για τον επιπόλαιο, τον χαζό τρόπο που τα παραχωρούμε.
Στο β’ ημίχρονο δεν παίχθηκε καθόλου μπάλα, είχαμε καθυστερήσεις, οι αντίπαλοι ξαπλώνανε για το καθετί στον αγωνιστικό χώρο και υπήρχε κι ένας διαιτητής που δεν βοήθησε να εξελιχθεί το ματς και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική εικόνα του αγώνα.

Κενά, ελλείψεις, ποιότητα και προσωπικότητα”
Ερωτηθείς ο τεχνικός της ομάδας μας για το αν τον προβληματίζει η δυστοκία στο σκοράρισμα, τόνισε: “Η ομάδα στα περισσότερα παιγνίδια φτάνει με ευκολία στο τελευταίο 1/3 του γηπέδου. Στα τελευταία ματς έχουμε χάσει αρκετές ευκαιρίες. Είναι κάτι που είναι γεγονός και δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε. Από κει και πέρα, το γκολ θέλει αυτοπεποίθηση, θέλει παραπάνω ικανότητα όμως, όπως είπαμε, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω παρά να δώσουμε το καλύτερο που μπορούμε στα επόμενα δύο παιγνίδια μέχρι τον Ιανουάριο για να διορθώσουμε τα πράγματα που διορθώνονται και τα πράγματα που δεν πήγαν καλά στη διάρκεια του καλοκαιριού σ’ ότι αφορά τη σύνθεση του ρόστερ γιατί, και ελλείψεις και κενά έχουμε και χρειαζόμαστε περισσότερη ποιότητα και προσωπικότητα.”

Στ. Βεργέτης: “Ανασαίνουμε βαθμολογικά και αγωνιστικά’
Από την πλευρά του, ο τεχνικός του ΟΦΙ κ. Βεργέτης ξέρει ότι η ομάδα του, πήρε ένα 6ποντο επί της ουσίας και γι’ αυτό μίλησε για νίκη ψυχολογικής αλλά και βαθμολογικής ανάκαμψης…
“Πραγματικά είναι μαι σημαντική νίκη για μας. Προερχόμαστε από μία σειρά αγώνων όπου δικαιούμαστε αρκετά πράγματα παραπάνω από αυτά που είχαμε αποκτήσει κι αυτό μες κρατάει στις χαμηλές θέσεις.
Ψάχναμε να πάρουμε μια νίκη που θα μας βοηθούσε να ανασάνουμε βαθμολογικά, ψυχολογικά και αγωνιστικά. Αυτό έγινε σήμερα όπου για ποδόσφαιρο δεν μπορούμε να πούμε πολλά πράγματα λόγω των καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν.
Ευτυχήσαμε να πετύχουμε ένα γκολ με το πέναλτι που κερδίσουμε στο α’ ημίχρονο. Έπειτα, κοιτάξαμε να διατηρήσουμε τα κεκτημένα κι από εκεί και πέρα, αν μπορούσαμε να βγάλουμε μια επιθετική μετάβαση, είχε καλώς. Δεν μας βγήκε αν και είχαμε κάποιες φάσεις σε ανοικτό γήπεδο και μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το “μηδέν” με νύχια και με δόντια απέναντι σε μια ομάδα πολύ καλή.
Όπως και εμείς, έτσι και η Επισκοπή, δεν αξίζουμε να βρισκόμαστε στις χαμηλές θέσεις. Την έχω δει την Επισκοπή, είναι πολύ καλή ομάδα και δεν της αξίζει να βρίσκεται τόσο πίσω.”

Ερωτηθείς για το αν είναι πλασματική η θέση του ΟΦΙ, ο κ. Βεργέτης απάντησε: “Είναι πλασματική βάσει της εικόνας που είχαμε στα περασμένα παιγνίδια αλλά δεν μας φταίει κανείς. Ας παίρναμε τα τρίποντα… Η πραγματικότητα είναι αυτό που λέει η βαθμολογία. βάσει της εικόνας όπου, αν εξαιρέσουμε το β’ ημίχρονο στο Αιγάλεω που παίζαμε με 10 παίκτες και το β” ημίχρονο στον Λεβαδειακό, σε όλα τα άλλα ημίχρονα ήμασταν καλύτεροι από τους αντιπάλους και δεν καταφέρναμε να πάρουμε τρίποντα.”

Από την πλευρά των ποδοσφαιριστών μίλησαν οι, Νούνο Γκονζάλβες (Επισκοπή), Καλούδης Λεμονής (ΟΦΙ)

Νούνο Γκονζάλβες: “Πρώτα απ’ όλα, ήταν ένα δύσκολο ματς όπως όλα όσα έχουμε δώσει μέχρι σήμερα. Είναι ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.
Ο καιρός ήταν πολύ κακός και για τις δύο ομάδες. Δεν είναι δικαιολογία αυτό που λέω. Έπρεπε να πολεμήσουμε. Τώρα πρέπει να δώσουμε ακόμη περισσότερες μάχες για να βρεθούμε εκεί που πιστεύουμε ότι ανήκουμε.
Ο καθένας πρέπει να αλλάξει κάτι, πρέπει να βρούμε λύσεις, Αν δεν δώσουμε το καλύτερο που έχει ο καθένας μας, τότε θα έχουμε πρόβλημα.
Είναι οι λεπτομέρειες αυτές που κάνουν τη διαφορά. Αυτές πρέπει να διορθώσουμε. Έχουμε χάσει 4 φορές με σκορ 1-0. Πρέπει να τα δίνουμε όλα σε κάθε ματς. Το παιγνίδι είναι αντρικό και πρέπει να παλέψουμε ως άντρες που είμαστε.
Στην ομάδα πρέπει να ανεβάσουμε την ψυχολογία μας γιατί έχουμε ποιότητα, έχουμε καλούς παίκτες.

Είμαι πεπεισμένος και υπόσχομαι ότι θα δουλέψουμε και θα βρούμε τον σωστό τρόπο για να φτάσουμε στα καλά αποτελέσματα”.

Καλούδης Λεμονής: “Είναι μια μεγάλη νίκη για την ομάδα μας. Ξέραμε την κρισιμότητα του αγώνα αφού και η Επισκοπή το ήθελε πολύ γιατί ήμασταν κοντά βαθμολογικά. Διαχειριστήκαμε πολύ καλά το ματς μετά που καταφέραμε να προηγηθούμε και νομίζω στο τέλος δίκαια βγήκαμε νικητές από τον αγωνιστικό χώρο.
Η νίκη είναι νίκη ψυχολογίας γιατί στα προηγούμενα παιγνίδια αξίζαμε πολλά παραπάνω από αυτά που καταφέραμε. Η νίκη μάς δίνει την ψυχολογία για το πολύ δύσκολο ματς που έχουμε απέναντι στην Κηφισιά.”