Συνέντευξη τύπου από το ματς Επισκοπή – Χανιά

Δεν του αρέσει καν να χαμογελάει όταν πρόκειται για ισοπαλία. Όταν όμως το αποτέλεσμα αυτό έρχεται υπό αυτές τις αντίξοες καιρικές συνθήκες (1-1 τελικό με πάρα πολλά μποφόρ αέρα) και με την άμεση αντίδραση των παικτών του παίζοντας με κόντρα τον άνεμο, μπορεί να το κουβεντιάζει…
Ο προπονητής της ομάδας μας Γιάσμινκο Βέλιτς ένιωθε ικανοποιημένος με την προσπάθεια που έγινε από τους ποδοσφαιριστές του:

Γ. Βέλιτς: “Η προσπάθεια αντιστοιχεί σε νίκη”
“Δύσκολα μπορούμε να μιλήσουμε για οτιδήποτε έχει σχέση με στοιχειώδη τακτική και ιδίως σ’ ένα ματς που διεξήχθη με τέτοιον αέρα. Το ζητούμενο είναι, συνήθως, σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο και με τόσο δυνατό αέρα να προσαρμοστείς στις συνθήκες του παιγνιδιού. Νομίζω ότι ο άνεμος, μας ευνόησε στο α’ ημίχρονο αλλά όχι τόσο όσο τα Χανιά στο β’ ημίχρονο γιατί δυνάμωσε και δεν μας άφηνε να βγούμε καν από την περιοχή μας.
Σίγουρα επίσης, ο άνεμος βοήθησε τα Χανιά στον τρόπο που σκόραραν. Σίγουρα είχαμε πρωτοβουλία με κάποια αξιόλογα σουτ στο α’ ημίχρονο αλλά αντιμετωπίσαμε έναν πολύ καλό αντίπαλο με πολύ καλό έμψυχο δυναμικό. Έστω κι έτσι, μπορούμε να μιλήσουμε για ένα ισορροπημένο παιγνίδι σε αντίθεση με τα περισσότερα που προηγήθηκαν όπου η πλάστιγγα έγερνε προς την πλευρά μας αλλά που δυστυχώς μας έλειπε το γκολ μεταξύ άλλων για να μπορούμε να τα κερδίσουμε.
Βάσει των δεδομένων και των συνθηκών (σ.σ. αέρας αλλά με τον τρόπο που δεχθήκαμε το 0-1), βρήκαμε το γκολ, ισοφαρίσαμε και πήραμε ένα αποτέλεσμα από μια προσπάθεια που θα έλεγα ότι αντιστοιχεί με μια νίκη. Το να καταφέρεις να ισοφαρίσεις υπό αυτές τις συνθήκες, ήταν κάτι πολύ καλό. Τα παιδιά είχαν καλή αγωνιστική συμπεριφορά, άξιζαν περισσότερους βαθμούς μέχρι σήμερα, τους αξίζουν συγχαρητήρια και τώρα, αν και όπως έχω πει και στο παρελθόν, δεν μπορείς να πανηγυρίζεις με μια ισοπαλία.”

Ερωτηθείς πως ένιωσε βλέποντας το σκορ στο 0-1, ο κ. Βέλιτς είπε: “Στο 0-1 προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. Το πρώτο που σκέφτηκα είναι το τί θα μπορούσα να κάνω για να διεκδικήσουμε ένα ματς όπου τα παιδιά, βάσει προσπάθειας, το άξιζαν.
Ήταν μια δύσκολη συνθήκη για μας με αυτόν τον αέρα. Ευτυχώς ήρθε το γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό. Σε μια καλή ενέργεια και μετά από μία εξίσου καλή προσαρμογή με τον αέρα και από την μπαλιά του Σουμπασάκη που υπολόγισε σωστά, ο Νταρζίσιο σκόραρε κι έτσι μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε.
Όπως και στα προηγούμενα παιγνίδια, αυτές οι λεπτομέρειες κρίνουν την τύχη των αγώνων. Ευτυχώς αυτές οι λεπτομέρειες δεν γύρισαν κατά εμάς αυτή τη φορά.
Ο Νταρζίσιο είναι ο επιθετικός μας, είναι αυτός που παίζει εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα με μεγάλο πρόβλημα στα γόνατα κάτι που τον αναγκάζει να παίζει και με μειωμένη ετοιμότητα και δίχως να μπορεί να αποδώσει το 100%. Τα γόνατά του, τον ταλαιπωρούν εδώ και καιρό αλλά ελπίζω να μην είναι κάτι πολύ σοβαρό γιατί ούτως ή άλλως, οι επιλογές μας είναι περιορισμένες.”

Ν. Παπαδόπουλος: “Όποιος νομίζει ότι ήρθε στα Χανιά για διακοπές είναι γελασμένος”
Ο Νίκος Παπαδόπουλος έδειχνε πολύ εκνευρισμένος από την αντιμετώπιση που έδειξαν οι παίκτες του μετά το 0-1 και, προφανώς εννοούσε την όλη φάση από την οποία προέκυψε η ισοφάριση.
“Το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω γενικά για το ματς είναι, ότι το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα που χρειάζεται μυαλό.
Δεν πρέπει να τρέχεις μόνο με τα πόδια, πρέπει να παίζεις και με το μυαλό σου.”

Ερωτηθείς για το αν μίλησε στους παίκτες του σχετικά με αυτό, τόνισε: “Δεν είπα κάτι στους ποδοσφαιριστές. Αυτό που συνέβη με αυτές τις καιρικές συνθήκες, τις οποίες αντιμετώπισε και ο αντίπαλος, μετά το γκολ που πετύχαμε, είναι ότι δεχόμαστε κι εμείς ένα με τη σέντρα. Το ποδόσφαιρο θέλει μυαλό. Δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο…
Έγινε η σέντρα, πήρε ένας παίκτης τη μπάλα (Σουμπασάκης) και σκόραρε η Επισκοπή δίχως εμείς να ακουμπήσουμε τη μπάλα. Τί να πω;
Είναι στενάχωρο το αποτέλεσμα γιατί, πέρα από τις συνθήκες (δεν παίζαμε μόνο εμείς κάτω από αυτές αλλά και ο αντίπαλος). από τη στιγμή που σκοράραμε με ευνοϊκό τον άνεμο και φάνηκε πως εμείς είμαστε η πιο επικίνδυνη ομάδα, (όσο μπορείς να παίξεις ποδόσφαιρο μ’ αυτόν τον αέρα) έπρεπε να παίξουμε με μυαλό. Μένουμε εδώ.

Σίγουρα το ότι έχουμε φέρει 5 ισοπαλίες δεν μας τιμά, δεν τιμά το ρόστερ, δεν τιμά την ομάδα μας. Θεωρώ ότι έπρεπε να έχουμε φέρει καλύτερα αποτελέσματα αλλά με το “αν” δεν γίνεται τίποτα. Η πραγματικότητα λέει ότι δεν κερδίσαμε κι ότι έχουμε 5 βαθμούς σε 5 αγώνες.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι, δουλεύω καθημερινά πολλές ώρες για την ομάδα. Ο τόπος αυτός είναι ο τόπος που αγαπώ κι ας μην κατάγομαι από εδώ. Όποιος νομίζει ότι έχει έρθει στην ομάδα για να κάνει διακοπές γιατί τα Χανιά είναι ωραία, είναι γελασμένος κι αυτό θα το δείτε από την ερχόμενη εβδομάδα.”

Από τους παίκτες μίλησαν, ο Δημήτρης Πολυχρόνης της Επισκοπής και ο Φώτης Παντεκίδης από τα Χανιά:

Δ. Πολυχρόνης: “Πήραμε έναν βαθμό. Δεν είναι νίκη αλλά το ότι μείναμε πίσω στο σκορ με κόντρα τον αέρα και φτάσαμε να ισοφαρίσουμε, είναι κάτι σημαντικό.
Είχαμε πολύ καλή αντίδραση και μπορεί να γίνει οδηγός μας για τη συνέχεια.
Καλή συνέχεια στα Χανιά εύχομαι…. Εμείς πρέπει να κοιτάξουμε τί θα κάνουμε από ‘δω και πέρα για να δουλέψουμε ακόμη περισσότερο και να πάρουμε επιτέλους την πρώτη μας νίκη την οποία αξίζουμε εδώ και πέρα.
Επισκοπή και Χανιά είναι δύο ομάδες που βρίσκονται κοντά γεωγραφικά. Δεν σημαίνει κάτι. Ήταν ένα ματς όπως όλα τα άλλα. Εμείς μπήκαμε όπως σε όλα τα ματς να δούμε πως θα κερδίσουμε τους τρεις βαθμούς.”

Φ. Παντεκίδης: “Δυστυχώς δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Είχαμε ξεκάθαρο στόχο τη νίκη. Προερχόμασταν από μια ισοπαλία (2-2 με Ρόδο) παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο. Εδώ όμως με τις συνθήκες αυτές. δεν ήταν δυνατόν να παίξουμε ποιοτικό ποδόσφαιρο. Παρ’ όλα αυτά σκοράραμε αλλά δεχθήκαμε άμεσα το τέρμα της ισοφάρισης
Βέβαια από το να χάσεις, η ισοπαλία είναι πάντοτε καλύτερη.
Στα τελευταία ματς είχαμε ανοδική πορεία. Μας έλειπε αυτό το κάτι για να πάρουμε τη νίκη. Δε μας μένει. παρά να δουλέψουμε, να τα δώσουμε όλα για να πάρουμε τη νίκη στο επόμενο ματς.”