Σκορ «οδύσσεια» 3-3 στον Φουρφουρά για την Επισκοπή 2010

Ένα καταπληκτικό ματς πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Φουρφουρά εκεί όπου η Επισκοπή 2010 πήρε τον πρώτο της βαθμό (3-3) και προφανώς θα μπορούσε με λίγη προσοχή να είχε κατακτήσει και μια μεγάλη νίκη.

Η ομάδα μας πέρασε 90 λεπτά σαν σε ταινία με όλα αυτά που συνέβησαν καθώς δέχθηκε μια ψυχρολουσία με δύο τέρματα ως το 17’ αλλά από εκεί και μετά, επέστρεψε και έκανε τη μεγάλη ανατροπή (2-3). Επίσης, έχασε πέναλτι στη συνέχεια όπως έχασε και ο Ψηλορείτης αλλά και πολλές-πολλές φάσεις.

Το ματς:

Στο 1’ ο Τζωρτζινάκης μπήκε από τα πλάγια που σούταρε στην κλειστή γωνία με τους αμυντικούς να ανακόπτουν την τελευταία φάση.

Ακολούθησαν 5 φάσεις για τους γηπεδούχους εκ των οποίων οι δύο κατέληξαν στα δίχτυα της ομάδας μας.

ΓΚΟΛ! 1-0: Στο 10’ ο Παπαδογιαννάκης με περίτεχνη ενέργεια και τεχνικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Μπερβανάκη.

ΓΚΟΛ! 2-0: Στο 17’ ο Κουρνιανός επιχείρησε από πολύ πλάγια ένα σουτ και έστειλε κι εκείνος τη μπάλα στο «παραθυράκι» στο «Γ» της εστίας μας.

Τις άλλες δύο τις εξουδετέρωσε εκπληκτικά ο Μπερβανάκης με αντίστοιχες αποκρούσεις ενώ η άλλη κατέληξε άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 2-1: Σχεδόν με την έναρξη του β’ ημιχρόνου (47’), η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι με τον Τζωρτζινάκη από μαρκάρισμα του Μπουζάκη. Ο Βασίλης Καφετζής το εκτέλεσε και μείωσε στο σκορ.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 2-2: Δεν πέρασαν τρία λεπτά (50’) και ήρθε η ισοφάριση! Ο Αντριάν Πεκίνι με όμορφη κίνηση από τη γωνία της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 2-3: Η ομάδα μας δεν σταμάτησε εκεί… Ο Τζωρτζινάκης κέρδισε νέο πέναλτι στο 67’ από τον Λοσεουρασβίλι και ο Καφετζής που ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση, έκανε το 3-2.

Στο 71’ η Επισκοπή 2010 κέρδισε και τρίτο πέναλτι με τον Λουσεαρασβίλι πάνω στον Στέλιο Τζωρτζινάκη! Αυτή τη φορά, ο Γκάκι ήταν αυτός που θέλησε να το εκτελέσει. Ο τερματοφύλακας Βεζύρης ωστόσο απέκρουσε. Ο κ. Γρύλλης έδωσε επανάληψη γιατί πορτιέρο κουνήθηκε νωρίτερα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βασίλης Καφετζής αλλά ο Βεζύρης το έπιασε κι αυτό!

ΓΚΟΛ! 3-3: Πέναλτι όμως κέρδισε και ο Ψηλορείτης με τον Γασπαράκη! Ο Παπαδογιαννάκης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μπερβανάκης με υπέροχη επέμβαση απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης όμως, ο Ματαραγκάσι σούταρε, η μπάλα πέρασε από ένα σύμπλεγμα παικτών, ο Μπερβανάκης απέκρουσε και αφού η μπάλα εξωστρακίστηκε στα πόδια του Κιόσε κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας μας.

Στο 85’ ο Τζωρτζινάκης αφού τρίπλαρε τρεις παίκτες, σούταρε αλλά στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην αντεπίθεση ο Μουρτζανός σούταρε για να αποκρούσει ο Μπερβανάκης σε κόρνερ.

Η διαιτησία: Γρύλλης, Καψαλάκης, Κελαϊδής.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Ρ. Γιάνγιανιν): Μπερβανάκης, Κιόσε, Καφετζής, Κάλφι (46’ Νάσκοβ), Νούρτσε, Τσιλεδάκης, Τραϊτοράκης, Τζωρτζινάκης, Γκάκι, Πεκίνι (46’ Γιαχάι), Νίκολα (46’ Βαρδουνιώτης).
ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ (Μανωλακάκης): Βεζύρης, Λοσεουρασβίλι, Μαρκουλάκης, Μπουζάκης (74΄Ασπρομάτης), Ποπτσι, Μανωλιτσάκης, Κρασονικολάκης, Παπαδογιαννάκης, Γασπαράκης, Φούτσικας (74’ Πιπεράκης), Κουρνιανός (62’ Ματαραγκάσι).