Πρώτη πολύ σημαντική νίκη για την Επισκοπή μας (1-0 την ΑΕΚ Β’)

Μια νίκη, την πρώτη της στο φετινό πρωτάθλημα που τόσο της έλειψε φέτος, πέτυχε η Επισκοπή μας στο ΔΑΚ Γάλλου “Παύλος Ι. Βαρδινογιάννης”. Η ομάδα μας με σκόρερ τον Αλέξη Κούτσια στο 51′ ο οποίος ήταν στους διακριθέντες κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ Β’, έφτασε τους 5 βαθμούς και προφανώς ανέπνευσε ψυχολογικά.

Ήταν μια μεστή εμφάνιση, μια δίκαιη νίκη και μία επικράτηση που έδειξαν οι παίκτες μας ότι την ήθελαν πολύ.

Παρ’ ότι ο αέρας που φυσούσε στο α’ ημίχρονο δεν άφησε τους παίκτες του  Κ. Ανυφαντάκη να ξεδιπλώσουν τις αρετές τους, εκείνοι έμειναν συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους και στο β’ ημίχρονο έδειχναν ότι γνώριζαν τον τρόπο για να πάρουν τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Η προσπάθεια όλων ήταν υποδειγματική άλλωστε…

Το ματς:

Στο 13′ δημιουργήθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα και ήταν για την ΑΕΚ Β’ με τον Κοσίδη να τροφοδοτεί τον Κορομηλά κι εκείνος να σουτάρει απέναντι στον Ψαρρά με τον τελευταίο να αποκρούει σωτήρια.

Στο 15′ το καλό σουτ του Γκολφίνου πέρασε 3μ. πλάγια αριστερά από την εστία του Ψαρρά.
Στο 18′ το επικίνδυνο γύρισμα του Παρρά, απομάκρυνε ο Ψαρράς προ του Κοσίδη.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά παρά το γεγονός ότι είχε να αντιμετωπίσει και τον δυνατό άνεμο, έκανε τρεις απανωτές ευκαιρίες μαζί με το γκολ.

Στο 47′ η Επισκοπή είχε την πρώτη της τελική εντός εστίας με το απευθείας φάουλ του Κεφαλά από μεγάλη απόσταση  και τον Χατζηεμμανουήλ να μην αιφνιδιάζεται και να μπλοκάρει.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0: Από την κάθετη πάσα του Βουκελάτου στο 52′, ο Κούτσιας “τρύπωσε” μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με προβολή πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Χατζηεμμανουήλ.

Στο 51΄από τη νέα έξοχη προσπάθεια του Βουκελάτου, ο Αμπαφού πιεζόμενος από αντιπάλους του σούταρε με δύναμη στέλνοντας τη μπάλα να χτυπήσει με πάταγο στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 55′ από τη σέντρα του Σκόνδρα, ο Κοσίδης έπιασε μια κεφαλιά η οποία πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΚ Β’ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 71′ όταν από την πάσα του Ζίνι, ο Σκόνδρας λίγο αριστερά από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε ελάχιστα δίπλα από το δεξί “Γ” της εστίας του Ψαρρά.

Στο 75′ ο Κούτσιας θέλησε να τελειώσει μια φάση μ’ ένα βεβιασμένο σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Αμπαφού θέλησε να τη διεκδικήσει από τον Χατζηεμμανουήλ με τον πορτιέρε της ΑΕΚ Β’ να πέφτει στα πόδια του και να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Στο 77′ ο Γκολφίνος απέφυγε το μαρκάρισμα του Πολίτη όμως το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.

Στο 79′ ο Παρράς έκοψε τη μπάλα, ο Ψαρράς βγήκε να μαζέψει όμως η μπάλα γλίστρησε από την αγκαλιά με τον Κοσίδη να μην μπορεί να το εκμεταλλευτεί πλασάροντας άουτ.

Η διαιτησία: Ανδρικόπουλος (Κυκλάδων), Πάγκαλος, Φραγκιαδάκης (Λασιθίου). 4ος: Πατεμτζής (Ηρακλείου). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι: Κεφαλάς (26′) (Επισκοπή), Λάτσι (28′), Δημητρίου (ΑΕΚ Β’).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Ανυφαντάκης): Ψαρράς, Νταμπίζας, Κεφαλάς, Πολίτης, Αραμπατζής (80′ Τζωρτζινάκης), Αμπαφού, Κούτσιας, Σκεντεράι, Σταθόπουλος (62′ Κρίκλοου), Βουκελάτος (73′ Τσιλεδάκης), Παπαδόπουλος.
ΑΕΚ Β’ (Ορφυδρόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ραντόνια, Λάτσι, Παρράς, Ρουκουνάκης, Λέλεκας (74′ Δημητρίου), Σκόνδρας (80′ Χριστόπουλος), Κορομηλάς (65′ Κορομηλάς), Γκολφίνος, Κοσίδης.

• Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων στα Τέμπη.