Πρώτη ήττα, 2-1 ο Γιούχτας την Επισκοπή μας

Όχι, αυτή τη φορά δεν πήγαν τα πράγματα όπως όλοι θα ήθελαν στην ομάδα μας. Σ’ ένα ματς όπου πρωταγωνιστής ήταν ο δυνατός άνεμος, ο Γιούχτας εκμεταλλεύτηκε κάποια μικρά διαστήματα και κέρδισε με 2-1 ένα ματς όπου το θέμα ήταν από μέτριο ως κακό.

Και τα δύο γκολ μπήκαν στο β’ ημίχρονο (στο 90’ έγινε το 2-0 για να μειώσει η ομάδα μας σε 1-2 στο 92’) ωστόσο ήταν πολύ αργά.

Δεν κατακτήθηκε ακόμα το πρωτάθλημα αλλά είναι θέμα χρόνου να γίνει κι αυτό. Σημειολογικά, αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα (κανονική διάρκεια και play off).

Το ματς:

Στο α’ ημίχρονο οι μάχες δίνονταν σώμα με σώμα και ήταν πολλές με τις φάσεις αντιθέτως, να είναι λιγοστές κι αυτές κυρίως από τα όποια στημένα των γηπεδούχων.

Στο 26’ από το απευθείας κόρνερ του Σφυρογιαννάκη, ο Χανιωτάκης έδιωξε με υπερένταση σε νέο κόρνερ.

Στο 27’ από την νέα εκτέλεση του ίδιου παίκτη, ο Μωραίτης στη δεύτερη κεφαλιά που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, δεν κατάφερε να στείλει τη  μπάλα στα δίχτυα.

Στο 31’ το δυνατό σουτ του Πολυχρόνη πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κόλλια.

Στο 45’ ο Βελονάκης τροφοδότησε δεξιά τον Μωραίτη που από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή σούταρε για να περάσει η μπάλα άουτ.

Στο β’ ημίχρονο, η ομάδα μας δεν εκμεταλλεύτηκε τον αέρα. Αντιθέτως προδόθηκε από ένα στημένο στο 59’.

Στο 48’ ο Ανδρικόπουλος βγήκε από δεξιά, έκανε και ένα διαγώνιο σουτ για να αποκρούσει ο Κόλλιας με διπλή προσπάθεια.

Στο 49’ το σουτ του Μαυρομάτη από το ύψος της μεγάλη περιοχής απέκρουσε ο Χανιωτάκης.

ΓΚΟΛ! 1-0: Στο 59’ από την εκτέλεση φάουλ του Μαυρομάτη και την πρώτη κεφαλιά του Σφυρογιαννάκη, ο Πλουσής από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 83’ την κεφαλιά του Τσιριγώτη από την εκτέλεση κόρνερ του Σουμπασάκη θα μπλοκάρει στη γωνιά του ο Κόλλιας.

ΓΚΟΛ! 2-0: Στο 90′ ο Γιούχτας έτρεξε στη μετάβαση, ο Μωραϊτης πάσαρε στον Μέμμο κι εκείνος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 91′ το σουτ του Τσόφλιου πέρασε λίγο άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 2-1: Ο Σουμπασάκης επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Τσιριγώτη που με άψογο πλασέ μείωσε.

Διαιτητής: Τζάμος (Καστοριάς). Βοηθοί: Σκούτας-Καφεσάκης (Λασιθίου).
ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Μ. Πίτσος): Κόλλιας, Κασσωτάκης, Παπαδάκης, Τζανής, Λογοθέτησς, Πλουσής, Σφυρογιαννάκης, Μαυρομάτης. Βελονάκης (82’ Μπελαδάκης), Μέμος, Μωραϊτης (91′ Λαζίδης).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Πρίκας (72’ Κέλι), Καρβουνιάρης, Μπρίτο, Φουκαράκης (72’ Δόρης), Σουμπασάκης, Νάνι, Πολυχρόνης, Τσιριγώτης, Πίσπας (72’ Τσόφλιος).