Πρώτη ιστορική -έστω και φιλική- νίκη για τις γυναίκες μας

Το δεύτερο φιλικό της παιχνίδι έδωσε η ομάδα γυναικών της Επισκοπής μας όπου και επικράτησε με 2-0 του ΑΟ Χάλης Βαρύπετρου παίζοντας σήμερα Κυριακή (27/11) στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”.
Η νίκη είναι ιστορικής σημασίας γιατί είναι η πρώτη για το όμορφο φύλο του συλλόγου μας.

Μάλιστα η σκόρερ, η Μαρία Τουπαδάκη περνάει κι εκείνη στο πάνθεον της ιστορίας ως η πρώτη που τα κατάφερε για τον σύλλογό μας στο 40ο λεπτό.

Το ματς είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον καθώς η ομάδα των Χανίων ήταν πολύ καλή στο α’ ημίχρονο χάνοντας ευκαιρίες και έχοντας δύο δοκάρια, το πρώτο με την Καυλαρή στο 32′ και το δεύτερο (οριζόντιο) στο 34′ από το φάουλ της Μαρκογιαννάκη.
Στο 40′ η Χρύσα Γεργιακάκη μοίρασε ιδανικά στην Τουπαδάκη η οποία με σουτ από το ύψος λίγο μπροστά από το σημείο του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο β’ ημίχρονο, αρχικά, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες με την ομάδα μας να παίζει πιο επιθετικά και να πετυχαίνει ένα γκολ, να χάνει πέναλτι και να έχει γενικότερα τον πρώτο λόγο…
Στο 71′ ήρθε και το δεύτερο τέρμα για την ομάδα μας με σκόρερ την Σαλμά Ιμπραήμ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.
Στο 75′ η ίδια παίκτρια κέρδισε πέναλτι και ανέλαβε να το εκτελέσει. Το σουτ που έκανε όμως από την άσπρη βούλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας!
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μπερικάκης): Βαρβαροπούλου, Γεωργιακάκη, Μινασίδου, Κοτσίφη, Φαρμακά, Γερωργούλα, Καπαρού, Καλλιτσουνάκη, Τσιλεδάκη, Κατσάλι, Σαλμά. Ακόμη έπαιξαν: Σκουντριδάκη, Σίνκ, Τσαλάγγα, Τουπαδάκη, Τραϊτοράκη.