Πρόγευση από μπαράζ / Επισκοπή – Ηρόδοτος 1-0

Με νίκη ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα (κανονική διάρκειά) η ομάδα μας που επικράτησε του Ηροδότου στο ΔΑΚ Γάλλου “Π. Βαρδινογιάννης” με σκορ 1-0 (45′ Πολυχρόνης). Η Επισκοπή μας ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στον οποίο βέβαια, πρωταγωνιστής ήταν ο δυνατός άνεμος που φυσούσε. Η ομάδα μας τερμάτισε στους 38 βαθμούς επιτυγχάνοντας να είναι αήττητη με 11 νίκες και 5 ισοπαλίες και θα ξεκινήσει τα μπαράζ από το +7 από τον 2ο Γιούχτα.

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα μας κυριάρχησε σε όλους τους χώρους έχοντας και τον αέρα υπέρ της. Παρ’ όλα αυτά, εκτός από τη φάση του 2’ δεν μπόρεσε να έχει τεράστια ευκαιρία μέχρι το ασύλληπτο σουτ-γκολ του Πολυχρόνη στο 45’. Στην επανάληψη η ομάδα μας πρόσεξε να πιέσει ψηλά μη δίνοντας χώρο στον Ηρόδοτο να εκμεταλλευτεί τον αέρα αλλά και τις επικίνδυνες μπαλιές που τυχόν έβγαιναν. Μάλιστα οι σημαντικές φάσεις συνέβησαν και πάλι στην εστία του Μήτρου.

Το ματς:

Στο 2’ ο Μπρίτο με βαθιά μπαλιά «άνοιξε» στον Λίμα και εκείνος «με τη μία» στον Πίσπα. Ο τελευταίος έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ το οποίο ανάγκασε τον Μήτρου σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

Στο 23’ ο Κουσίδης βγήκε από δεξιά έκοψε τη μπάλα παράλληλα δίχως να βρεθεί κανείς στην πορεία της.

Στο 28’ ο Νάνι βγήκε από δεξιά, έκοψε τη μπάλα στο α’ δοκάρι με τον Καριωτάκη να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή να διώξει με τάκλιν σε κόρνερ προ του Τσιριγώτη.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0: Στο 45’ ο Δημήτρης Πολυχρόνης «εμπιστεύθηκε» τα πόδια του και μ’ ένα καταπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα από απόφαση 35μ. στο «Γ» της εστίας του Μήτρου.

Η ομάδα μας μπήκε ορεξάτη στο β’ ημίχρονο και, πολύ γρήγορα έχασε μια σημαντική ευκαιρία.

Στο 50’ ο Σουμπασάκης «άνοιξε» στον Νάνι, εκείνος έκοψε τη μπάλα στο α’ δοκάρι στον Τσιριγώτη με τον Μήτρου να αποκρούει εξ επαφής.

Στο 54’ από την εκτέλεση φάουλ του Κουσίδη, ο Κανδηλάκης έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Χανιωτάκη.

Στο 72’ ο Ανδρικόπουλος βγήκε από δεξιά, έκοψε τη μπάλα παράλληλα με τον Τσιριγώτη να μην προλαβαίνει με προβολή να τη στείλει στα δίχτυα έχοντας μάλιστα εξουδετερωθεί ο Μήτρου.

Η διαιτησία: Τζάμος (Καστοριά), Μαυρεδάκης, Μαρκετάκης (Χανίων).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Λίμα, Καρβουνιάρης, Μπρίτο, Φουκαράκης (82’ Κέλι), Σουμπασάκης, Νάνι, Πίσπας (90’ Τσόφλιος), Πολυχρόνης, Τσιριγώτης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Ανδρουλάκης): Μήτρου, Καριωτάκης, Κριτσιάν, Κανδηλάκης, Μπαλάφας, Κέβιν (67’ Ρούμπος), Κίσσας (59’ Ζαφειράκης), Κοντογιάννης (50’ Κασαπάκης), Γκίνι (73’ Ντέτσικας), Κουσίδης, Παναγιωτάκης.