Post Game: Η συνέντευξη τύπου από το ματς Επισκοπή – ΑΟ Τρικάλων

Περικλής Αμανατίδης: «Ο θεσμός εξυπηρετεί τις ομάδες της Super League»

Για το κείμενο παιχνίδι και για τη σημασία που έχουν αυτά τα πρώτα ματς κυπέλλου Ελλάδας, μίλησε στη συνέντευξη τύπου ο προπονητής του ΑΟ Τρικάλων, Περικλής Αμανατίδης.

Ο κόουτς του ΑΟΤ ήταν αυτός που άνοιξε πρώτος τη συνέντευξη…

«Είχαμε πει από την αρχή ότι, έτσι όπως είναι αυτός ο θεσμός του κυπέλλου θα είναι πολύ δύσκολο να προχωρήσουμε, πόσο μάλλον από τη στιγμή που είχαμε να αντιμετωπίσουμε την Επισκοπή μια ομάδα που έχει αλλάξει πάρα πολύ προς το καλύτερο. Ήταν πράγματι ένας δυνατός αντίπαλος που είμαι σίγουρος ότι θα κάνει πρωταθλητισμό στη Γ’ Εθνική.

Στο ποδόσφαιρο οι διαφορές έχουν μικρύνει. Μέσα στο γήπεδο άλλωστε φαίνονται όλα… Η προσπάθεια που θα κάνεις, το αν είσαι συγκεντρωμένος και τη διαχείριση που θα επιδείξεις.

Η ομάδα μας ήταν αρκετά συγκεντρωμένη στο α’ ημίχρονο. Δεν δείξαμε όμως τις αρετές μας σε κάποια τελειώματα φάσεων αλλά δεν κινδυνέψαμε ιδιαίτερα πίσω.

Στην επανάληψη είπαμε μεταξύ μας να πιστέψουμε πιο πολύ στις τελικές. Βέβαια επήλθε και η κόκκινη κάρτα από έναν παίκτη όπως είναι ο Βέρτζος που είναι από τους πιο καθαρούς Έλληνες αμυντικούς. Ήταν όμως μια ευκαιρία στη φάση αυτή να μάθουμε τους νέους πιο αυστηρούς κανονισμούς. Αυτό το κομμάτι θα πρέπει να μας διδάξει όλους για να είναι όλα τα παιδιά πιο προσεχτικά στη συνέχεια.

Ευτυχήσαμε να κάνουμε ένα γκολ παρ’ όλο το αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο γκολ της Επισκοπής όμως, έγιναν όλα πιο δραματικά γιατί εκεί που θα τελειώναμε μια αναμέτρηση σχετικά εύκολα χρειάστηκε να δώσουμε όλοι το κάτι παραπάνω για να κρατήσουμε τη νίκη. Είχαμε εμπειρία τόσο κάτω από τα δοκάρια όσο και στην άμυνά μας αλλά διαχειριστήκαμε και καλά το παιγνίδι.

Εδώ θέλω να πω όμως και κάτι άλλο… Το κύπελλο είναι κομμένο και ραμμένο για τις ομάδες της Super League. Αυτά τα ματς είναι ένας κύκλος αγώνων προετοιμασίας δίχως να αποκλείονται κάποιες εκπλήξεις.

Ελπίζω τα Τρίκαλα να αμφισβητήσουνε ουσιαστικά ομάδες από την παραπάνω κατηγορία. Το λέω έχοντας την αίσθηση ότι η ομάδα μας έχει προετοιμαστεί για τη Super League 2 και αγωνιστικά και για άλλους λόγους.

Καλή επιτυχία στον Γιάσμινκο (σ.σ. Βέλιτς) και στην ομάδα του. Η παρουσία του κοσμεί τα γήπεδά μας».

Ερωτηθείς για το κερδισμένο πέναλτι ο κ. Αμανατίδης. «Όπως ξέρετε ο πάγκος ήταν πολύ μακριά. Αν ήταν, ήταν… αν δεν ήταν, δεν ήταν, τί να πω..; Ρώτησα τον διαιτητή και μου είπε ότι εφάρμοσε τον νέο κανονισμό. Αυτά τα έχει το ποδόσφαιρο».

Γιάσμινκο Βέλιτς: «Υπερβολικό το πέναλτι…»

Τον λόγο πήρε στη συνέχεια ο προπονητής μας, Γιάσμινκο Βέλιτς που αρχικά συμφώνησε με τον ομόλογό του όμως ακολούθως είπε πώς ο ίδιος έζησε το δραματικό ματς.

«Ευχαριστώ τον συνάδελφό μου για τα καλά του λόγια και συμφωνώ που είπε ότι έτσι όπως είναι φτιαγμένος ο θεσμός, βολεύει τις ομάδες παραπάνω κατηγοριών.

Παρ’ όλα αυτά, σίγουρα εμείς ψάχναμε ένα θετικό αποτέλεσμα και παράλληλα να παίξουμε απέναντι σ’ έναν δυνατό αντίπαλο για να βγάλουμε σημαντικά συμπεράσματα για την πρόοδο της δουλειάς μας με γνώμονα τον βασικό μας στόχο που είναι το πρωτάθλημα που ξεκινάει στην ερχόμενη εβδομάδα.

Παίξαμε απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα, σε μια έμπειρη ομάδα και αυτό φάνηκε μετά το γκολ που βάλαμε όπου έκανε πολύ καλή διαχείριση του αγώνα. Από ‘κει και πέρα, σίγουρα δεν μπήκαμε καλά στο ματς. Ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι, είχε τον αέρα υπέρ του και μας πίεσε αποτελεσματικά κάτι που σίγουρα, εντός ή εκτός εισαγωγικών, φόβιζε τους ποδοσφαιριστές μου κι έτσι στο μεγαλύτερο διάστημα ο έλεγχος ανήκε στην ομάδα των Τρικάλων που δεν μας επέτρεπε να παίζουμε όπως θέλαμε.

Με την πάροδο του χρόνου το ισορροπούσαμε και ήταν φυσιολογικό να λήξει το ημίχρονο 0-0. Η φάση του πέναλτι ήρθε στη χειρότερη στιγμή. Κατ’ αρχή εκτός του ότι το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής ήταν υπερβολικό, προηγουμένως σε ένα φάουλ που έχει κερδίσει ο αντίπαλος, ο διαιτητής άφησε τον ποδοσφαιριστή να το εκτελέσει 15 μέτρα πιο μπροστά από το σημείο που έγινε η παράβαση. Στην ουσία, σ’ αυτή τη φάση, βγάζει η αντίπαλη ομάδα «εκτός» τη μισή μας ομάδα με μία γρήγορη πάσα…
Αυτό συνέβη κάποιες φορές στο α’ ημίχρονο όπου εκεί ο διαιτητής δεν ήταν τόσο προσεκτικός. Αυτό είναι όμως και μερίδιο που καρπώνεται η αντίπαλη ομάδα η οποία κοίταζε τέτοιες φάσεις να τις εκμεταλλεύεται.

Στο β’ ημίχρονο σε αντίθεση με το α’, μπήκαμε αρκετά καλύτερα. Παίζαμε περισσότερο με τη μπάλα στα πόδια και νομίζω ότι οι ποδοσφαιριστές μου πρέπει να πιστέψουν περισσότερο στις δυνάμεις τους κυρίως όταν έχουν εκείνοι τη μπάλα στην κατοχή τους γιατί αυτό το χρονικό διάστημα είναι κάπως ασταθείς στη διάρκεια ενός 90λεπτου.

Στο τέλος μας μένει η εντύπωση ότι μπορούσαμε να κυνηγήσουμε κάτι περισσότερο από το σημερινό αποτέλεσμα παρ’ όλο που δεν θέλω να αμφισβητήσω τη νίκη του αντίπαλου και άσχετα εάν έχουμε παράπονα από τη διαιτησία».

Εν συνεχεία ο κ. Βέλιτς σε σχετική ερώτηση απάντησε: «Θέλω να πω ότι η αποβολή του Βέρτζου ήταν κάτι που θα έπρεπε να εκμεταλλευτούμε με καλύτερο τρόπο. Δεχθήκαμε ένα γκολ από δικό μας λάθος. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ό,τι φάσεις δημιουργούσε ο αντίπαλος προέρχονταν από τα εύκολα «πουλήματα» δικών μας μπαλών.

Αν και αντιδράσαμε βάζοντας το γκολ που μας επέτρεψε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο στο ματς -κι όπως είπα παρ’ ότι οι παίκτες μου προσπάθησαν- εκεί μέτρησε η εμπειρία του αντίπαλου που δεν επέτρεψε να δημιουργήσουμε περισσότερα προβλήματα από αυτά που θέλαμε.

Καλή επιτυχία στα Τρίκαλα και σε εμάς καλή αρχή στο πρωτάθλημα που είναι και ο βασικός μας στόχος».

Τέλος ερωτηθείς ο κ. Βέλιτς για το ποιο είναι το «ταβάνι» της Επισκοπής απάντησε: «Έχουμε πάρα πολλά περιθώρια εξέλιξης. Στη συνέχεια θα είμαστε καλύτεροι, σίγουρα θα πρέπει να είμαστε καλύτεροι στα επόμενα παιγνίδια. Ταβάνι δεν υπάρχει. Ο χρόνος θα δείξει, η ομάδα θα πρέπει να βελτιώνεται συνεχώς. Ακόμα όμως κι αν είμαστε ευχαριστημένοι και πάλι θα πρέπει να ψάχνουμε το καλύτερο δυνατό.
Πρώτος στόχος για μας είναι το πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος».

Από τους ποδοσφαιριστές μίλησαν ο Αργεντινός Ντιέγκο Πελάγιεζ και ο Βόσνιος Μπράνισλαβ Νίκιτς:

Ντιέγκο Πελάγιεζ:«Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου. Ήταν το πρώτο ματς και είναι σημαντικό που ξεκινήσαμε καλά. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο.
Ξεκινήσαμε καλά στο α’ ημίχρονο. Στο β’ ημίχρονο είχαμε το αριθμητικό μειονέκτημα αλλά παρ’ όλα αυτά τα παιδιά έπαιξαν δυνατά και πολύ καλά όταν χρειάστηκε.

Ερωτηθείς για το τί γνώριζε για την Επισκοπή, απάντησε: «Αυτή ήταν η πρώτη μου φορά στην Ελλάδα σε επίσημο αγώνα και είχαμε μια πολύ καλή γνώμη για την ομάδα της Επισκοπής σ’ αυτή την κατηγορία».

Μπράνισλαβ Νίκιτς:
«Ξέραμε ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα, με καλούς παίκτες και μ’ έναν πολύ καλό προπονητή που τον είχα πριν από 15 χρόνια.

Ήταν μια καλή ευκαιρία να δούμε σε ποιο στάδιο ετοιμότητας βρισκόμαστε. Χάθηκε επίσης μια ευκαιρία να προχωρήσουμε στον θεσμό αλλά δεν έχουμε πολύ χρόνο για δάκρυα. Έχουμε μπροστά μας ένα ματς κυπέλλου αυτή την Τετάρτη 18/9 (κύπελλο ΕΠΣΡ) και το ματς πρωταθλήματος της Κυριακής (22/9).

Ο στόχος μας ξέρουμε ποιος είναι, η άνοδος. Πιστεύω ότι με τη δουλειά που κάνουμε θα το καταφέρουμε φέτος.

Όσον αφορά το ματς, δεν ξεκινήσαμε πολύ καλά. Ίσως το άγχος, ίσως ο υπερβολικός σεβασμός στον αντίπαλο όμως όσο περνούσε η ώρα βρίσκαμε τα πατήματά μας. Όταν παίζεις όμως απέναντι σε μια καλή ομάδα, τα λάθη πληρώνονται.

Για τη διαιτησία δεν θέλω να πω πολλά. Όποιος είδε, ξέρει.
Παρ’ όλο που πετύχαμε ένα γκολ, το προσπαθήσαμε και για ένα παραπάνω τουλάχιστον.

Δεν πειράζει, συνεχίζουμε τη δουλειά μας που είναι μεγάλος στόχος μας το πρωτάθλημα».