Πήρε φόρα με «4αρα» στον Αμπελακιακό

Επιβλητική και με εντυπωσιακό σκορ! Το τελικό 1-4 μέσα επί του Αμπελακιακού σκιαγραφεί με τον πιο εύγλωττο τρόπο το σχεδόν αψεγάδιαστο παιγνίδι της ομάδας μας –κυρίως στο β’ ημίχρονο- μέσα στη Σαλαμίνα.

Το γρήγορο γκολ του Ζαν Κούρτι (3’) που ήταν και πάλι ένας από τους κορυφαίους παίκτες, το 0-2 πριν συμπληρωθεί το α’ τέταρτο του α’ ημίχρονου από τον Νίκο Κατσικοκέρη και το γεγονός ότι η ομάδα μας δεν «τα έχασε» στη μείωση του σκορ (31’) σε 1-2 όταν η ομάδα της Σαλαμίνας έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έκανε άπαντες να πιστέψουν ότι η δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη (στην επανάληψη) μπορεί να μετουσιωθεί σε θρίαμβο. Κι έτσι έγινε!

Τα γκολ των Χαλκιαδάκη (75’), Πήλιου (84’) έδωσαν τέτοιες διαστάσεις. Αυτή είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ομάδας μας εκτός έδρας στη Γ’ Εθνική.

Το ματς:

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 0-1: Στο 3’ Κούρτι με καταπληκτική κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπαγνκούρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Στο 7’ ο Ράπτης βρέθηκε απέναντι στον Νικηφόρο με τον πορτιέρο της ομάδας μας να σώζει την εστία από βέβαιη παραβίαση.

Στο 10′ ο Νάκας βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Καρνέση αποτυγχάνοντας να σκοράρει.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 0-2: Άξαφνο ήταν και το δεύτερο χτύπημα από την ομάδα μας! Στο 14’ με εξαιρετιή κεφαλιά του Κατσικοκέρη έπειτα από σέντρα του Μπανγκούρα, ήρθε το δεύτερο γκολ!

Στο 28’ ο Ράπτης είχε μοναδικό τετ-α-τετ το οποίο μπλόκαρε ο Νικηφόρος.

ΓΚΟΛ! 1-2: Η ομάδα του Αμπελακιακού είχε το μομέντουμ και έτσι, στο 31’ ο Λέκκας με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας το σκορ.

Στο 41’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση όταν το φάουλ του Λέκκα βρήκε το δοκάρι Νικηφόρου.

Στο 1-2 κι ενώ έβγαινε αντεπίθεση η ομάδα μας με τον Κατσικοκέρη, ο 30χρονος φορ προτίμησε να πετάξει τη μπάλα εκτός γηπέδου καθώς βρισκόταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Λέκκας. Αυτό προκάλεσε τον σεβασμό των φιλάθλων οι οποίοι ανταπέδωσαν με χειροκρότημα ιπποτικά τη στιγμή της αλλαγής του έμπειρου σέντερ φορ της ομάδας στο 89’!

Στην επανάληψη η ομάδα μας έπαιξε πιο μεστά, απέκοψε τους παίκτες του Αμεπλακιακού από την περιοχή, βοηθήθηκε πολύ από τις αλλαγές και στα μέσα του ημιχρόνου «τέλειωσε» τον αγώνα.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟ! 1-3: Στο 75’ ο Χαλκιαδάκης εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα!

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-4: Η Επισκοπή στο 84’ ξεχύθηκε στην αντεπίθεση από τα δεξιά με τον Κατσικοκέρη που πάσαρε στον προωθημένο Πήλιο κι εκείνος μ’ ένα καταπληκτικό εξωτερικό έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η διαιτησία: Κατόπης (Σάμου), Δόσης, Κοκαρίδης (Αθηνών).
ΑΜΠΕΛΑΚΙΑΚΟΣ (Αγγελάκης): Καρνέσης, Χαλούλος, Λιάτος, Καμπούρης, Μαούνης, Σγούρδας, (90’ Παυσανίδης), Κοκλιώτης (71’ Μπούσσης), Λϊτσι (66’ Σταφσουλάι), Ράπτης, Λέκκας, Καϊμακαμούδης (87’ Σαριγιάννης).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Στεφανίδης): Νικηφόρος, Νάκας (78’ Τσικουδάκης), Σουμπασάκης, Σερβιλάκης, Μποτωνάκης, Ρούσσης, Σαββίδης, Κούρτι, Κατσικοκέρης (88’ Τζόρνταν), Μπανγκούρα (62’ Χαλκιαδάκης), Ματαραγκάσι (55’ Πήλιος).

Ευχαριστήριο στον ΣΦΑΣ Αμπελακιακός

«Ο ΑΟ Επισκοπής αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει θερμά τον σύλλογο του Αμπελακιακού τόσο για την παραχώρηση του γηπέδου στα Αμπελάκια προκειμένου να προπονηθεί η ομάδα μας την παραμονή (Σάββατο 20/10) του αγώνα όσο και για την άψογη φιλοξενία, πριν, κατά τη διάρκεια αλλά και στο τέλος της μεταξύ μας αναμέτρησης.

Τέτοιες συμπεριφορές πρέπουν στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής αποτελώντας παράδειγμα προς όλους. Εμείς έτσι κι αλλιώς, πιστοί στην παράδοσης της κρητικής φιλοξενίας, θα πράξουμε το καθήκον μας προκειμένου οι άνθρωποι από το όμορφο νησί της Σαλαμίνας να τύχουν ανάλογης φιλοξενίας».