Πέρασαν στην 2η θέση τα κορίτσια μας! (Ποσειδών – Επισκοπή 0-1)

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι γυναίκες της Επισκοπής μας μέσα στο Κολυμπάρι. Μπρος στις αντίθετες προβλέψεις, οι κοπέλες του Παντελή Μπερικάκη κατάφεραν να νικήσουν 0-1 (ισοφαρίζοντας το σκορ και το αποτέλεσμα του α’ γύρου) με γκολ της Αλεξάνδρας Γεωργουλά και να αναρριχηθούν στην 2η θέση του πρωταθλήματος.
Υπενθυμίζουμε ότι ο Ποσειδώνας χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη για να μπορέσει να πλησιάσει το Candia Sport που πλέον δεν μπορεί να χάσει τον φετινό τίτλο.
Η ομάδα μας είχε την ευτυχία να προηγηθεί στο 7′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ της Δρακάκη, τη σύγχυση στην άμυνα των Χανιωτισσών που προκλήθηκε και το σουτ της Γεωργουλά.
Στη συνέχεια η αναμέτρηση “άναψε” καθώς είχαμε πολύ δυνατά μαρκαρίσματα. Η γηπεδούχος ομάδα απείλησε κι έχασε καλές ευκαιρίες με την Περουλάκη που σε δύο περιπτώσεις δεν μπόρεσε να νικήσει την Βαρβαροπούλου στο α’ ημίχρονο, ιδίως στη δεύτερη, μετά το κόρνερ της Κοκκινάκη.
Στο β’ ημίχρονο η Γεωργιακάκη στο 56′ έφυγε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε πάνω στην Καρατζή.
Στο 61′ η ίδια παίκτρια είχε καλή συνεργασία με την Καλλιτσουνάκη όμως το σουτ της τελευταίας σταμάτησε και πάλι πάνω στην Καρατζή.
Στην καλύτερη στιγμή του Ποσειδώνα, η Βαρβαροπούλου βρέθηκε και πάλι σε ετοιμότητα αποκρούοντας το σουτ της Κοκκινάκη.

Η διαιτησία: Σκρεπέτος, Μασέλη, Κλάδος (Ηρακλείου).
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ Ladies (Κ. Κολοκοτρώνης): Καρατζή, Χοχλάκη, Τσαγράκη, Μανιά, Στιβανάκη (70′ Μουτσοπούλου), Γκουσγκούνη, Περουλάκη (48′ Καβράκη), Τσουβαλά, Τζιάκη (80′ Κολομπάκη), Κοκκινάκη, Μαθιουδάκη (70′ Λειβαδιωτάκη), Τσουβαλά.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Π. Μπερικάκης): Βαρβαροπούλου, Μηνασίδου, Κοτσίφη Αντ., Καλλιτσουνάκη, Μανταδάκη, Γεωργουλά, Καπαρού, Φαρμακά, Δρακάκη, Γεωργιακάκη, Παπακωνσταντή. Στο τελευταίο 10λεπτο αγωνίστηκαν και οι: Κοτσίφη Ευρ., Δελή Μ. και Τουπαδάκη.
* Επόμενο ματς για την ομάδα μας είναι αυτό στις 2 Απριλίου κόντρα στο πρωτοπόρο Candia Sport στο “Θ. Βαρδινογιάννης”.

Πριν το ματς τραπέζι μετά τη νίκη γιορτή για τη Χρύσα
Το καλό κλίμα δημιουργείται εκ των έσω… Πριν την αναμέτρηση, η ομάδα των γυναικών μας δείπνησε στην ταβέρνα-εστιατόριο της πόλης “Κληματαριά”. Προπονητές και παίκτριες είχαν την ευκαιρία να τα πουν σ’ ένα εντελώς διαφορετικό πολύ όμορφο σκηνικό.
Αποτέλεσμα αυτής καλής διάθεσης ήταν και το νικηφόρο 0-1 στο Κολυμπάρι. Ε, και τότε, όλες και όλοι φρόντισαν να μην ξεχάσουν την γιορτή της Χρυσάνθης Γεωργιακάκη. Άπαντες της ευχήθηκαν, γεύθηκαν γλυκά εδέσματα και κάπως έτσι έκλεισε ένα γεμάτο διήμερο.