Νίκη για την Κ17 με 3-0 στο ντέρμπι με τον Αστέρα

Με χατ-τρικ του Άντριαν Πεκίνι η ομάδα μας Κ17 νίκησε με 3-0 τον Αστέρα Ρεθύμνου στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” και έφτασε στη 2η νίκη της σε ισάριθμα παιγνίδια (έχει κερδίσει στο Ατσαλένιο τον τοπικό Ερμή με 1-4) που έχει δώσει στο Υouth League της ΕΠΣ Ηρακλείου.

Το ρεθεμνιώτικο ντέρμπι (κι ο Αστέρας είχε εξαιρετικά αποτελέσματα στην εν λόγω διοργάνωση) έγινε σημείο αναφοράς των νεαρών “γυπαετών” αφού δημιούργησαν κι έχασαν ευκαιρίες, τόσο στο α’ ημίχρονο όσο και στο β’.
Στο 13′ βέβαια προηγήθηκαν με ωραίο σουτ του Πεκίνι ενώ έχασαν ευκαιρίες τόσο με τον Κανανάι όσο και με τον σκόρερ για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους νωρίτερα.
Στην επανάληψη, κι αφού ο Πεκίνι σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να λάβει την τελική πάσα για να σκοράρει, ο Αστέρας έδειξε να ισορροπεί τον αγώνα.
Φυσικά, η ομάδα μας δεν σταμάτησε ποτέ να περιμένει τη στιγμή για να απειλήσει ενώ είχε και δοκάρι από ένα ψηλοκρεμαστό γέμισμα του Αλεξάκη στο 64′.

Στο 81′ βέβαια, ο Τσαλάγγας έκανε την πιο αποφασιστική απόκρουση σε μακρινό σουτ του Λούτσο παραχωρώντας κόρνερ και αμέσως μετά οι παίκτες του Γιάννη Μπακόπουλου (εκείνος κατέβασε απόψε την ομάδα αφού ο Ν. Καραδάκης είχε ανειλημμένες υποχρεώσεις) “πήραν ξανά μπροστά” και έφτασαν αρκετές φορές στην εστία του Μπερέτη.
Στο 85′ ο Αντριάν Πεκίνει “εμπιστεύθηκε” τα πόδια του κι έπιασε μια “οβίδα” στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 89′ από την όμορφη προσπάθεια και ασίστ του Άρμπερ Κιαφόκου και πάλι ο Πεκίνι με κεφαλιά αυτή τη φορά χρίστηκε σκόρερ.

Η διαιτησία: Αγαλιώτης, Κοντογιάννης, Κατσιμάρη.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μπακόπουλος): Τσαλάγγας, Φραγκιαδάκης (74′ Κιαφόκου), Παπαπαναγιώτου, Τραϊτοράκης, Κοτζαμπασίδης, Αλεξάκης, Καραγιάννης Α., Τζαμτζίου, Πεκίνι. Κανανάι, Χέρμαν.
ΑΣΤΕΡΑΣ (Καλλιγιάννης Μ.): Μπερέτης, Γιαννακόπουλος, Στάθης, Γεωργουλάκης (78′ Σένσα), Χαντάι, Πετράκης, Χατηκωνσταντίνου, Ασπρομάτης, Λούλιαν (46′ Σκουλουφιανάκης), Πιτσής, Μαρίνοφ.