Κύπελλο ΕΠΣΡ: Πρόκριση στα προημιτελικά / 2-0 τον Ρεθυμνιακό

Τη νίκη-πρόκριση με 2-0 πήρε η ομάδα μας στο ΔΑΚ Γάλλου «Παύλος Βαρδινογιάννης» απέναντι στον Ρεθυμνιακό (ομάδα Α’ τοπικού) για το κύπελλο ΕΠΣΡ.

Η ομάδα μας προχώρησε στα προημιτελικά του θεσμού, ούσα κάτοχος του κυπέλλου τα τρία συναπτά έτη.

Ο ΑΟ Επισκοπής μ’ ένα γκολ του Έρι Ματαραγκάσι στο 24’ κι άλλο ένα του Χαράλαμπου Πήλιου στο 77’, πήρε τη νίκη και σε συνδυασμό με το 0-0 του α’ αγώνα, είναι αυτός που περνάει στην γ’ φάση του κυπέλλου. Εκεί θα συναντήσει και πάλι σε διπλές συναντήσεις την ΕΑΠ.

Το ματς:

Στο 13’ ο Τζόρνταν σούταρε με δύναμη η μπάλα κόντραρε στον Δασκαλάκη και κατέληξε κόρνερ περνώντας προηγουμένως δίπλα από το δοκάρι του Δημητριάδη.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0: Στο 24’ σε αντεπίθεση της ομάδας μας με τον Τζόρνταν, η μπάλα γύρισε στον Πήλιο κι από ‘κει στον Ματαραγκάσι που με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 40’ ο Σωπασής επιχείρησε δυνατό σουτ με τον Δημητριάδη να απομακρύνει.

Στο β’ ημίχρονο, ο Ρεθυμνιακός απείλησε σε δύο φάσεις αλλά το ευτύχημα ήταν ότι με την είσοδο του Άγγελου Γκιόκα που έκανε ντεμπούτο για φέτος, η ομάδα μας δημιούργησε φάσεις και σημείωσε και το γκολ που στην ουσία «τέλειωσε» το ματς.
Στο 56’ ο Κριτσωτάκης σούταρε για να μπλοκάρει σταθερά ο Κελαϊδής.

Στο 57’ ο Κριτσωτάκης βγήκε τετ-α-ετ με τον Κελαϊδή πλασάροντας ελάχιστα άουτ.
Στο 75’ ο Άγγελος Γκιόκας πέρασε στο ματς (στη θέση του Τζόρνταν) μετά από απουσία 7μισι μηνών! Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πήλιος έστρωσε στον Γκιόκα που Γκιόκα που πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 2-0: Στο 77’ ο Πήλιος με έξοχο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη γωνία κάνοντας το 2-0!

Στο 87’ το καλό φάουλ του Σωπασή πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Δημητριάδη.

Η διαιτησία: Δασκαλομαρκάκης, Φραγκιαδάκης, Λιοδάκης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Στεφανίδης): Κελαϊδής, Καλογεράκης (54’ Νάκας), Σερβιλάκης (65’ Γεωργούλης), Σέχου, Μποτωνάκης, Μανωλακάκης, Πήλιος, Κεσίδης (65’ Γκαρθία), Σωπασής, Ματαραγκάσι, Τζόρνταν (75’ Γκιόκας).
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Καραδάκης): Δημητριάδης, Μαρουλάκης (84’ Αντίοχος), Κουδουνάκης, Αντουράκης, Δασκαλάκης (88’ Κυραμαριός), Ταμάμης, Βλαστός (89’ Παπαδάκης Ν.), Καψαλάκης, Πλεύρης (89’ Γάσπαρης), Κριτσωτάκης, Σιόρε.