Κι όμως χάσαμε! Εργοτέλης – Επισκοπή 1-0

Κρίμα κι άδικο! Δεύτερο ματς, δεύτερη ήττα από τα 9μ. με 1-0. Μετά το ΔΑΚ Γάλλου και το 0-1 από την ΑΕ Καραϊσκάκη, ήρθε αυτό το νέο 1-0 στο Παγκτήριο στάδιο από τον Εργοτέλη που πολλοί ψάχνουν να βρουν ακόμα πως συνέβη.

Το α’ ημίχρονο ήταν από αυτά που βλέπει κανείς στο ποδόσφαιρο και δεν θέλει να το πιστέψει… Η ομάδα του να είναι ανώτερη σε όλες τις γραμμές, να δημιουργεί και να χάνει ευκαιρίες (δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Μπαρμπόσα) όμως να δέχεται ένα “κρύο” γκολ από τα 9μ. στο 33′.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας είχε και πάλι τον πλήρη έλεγχο, δεν έχασε τον ίδιο όγκο ευκαιριών με το α’ ημίχρονο όμως ήταν κοινώς αποδεκτό ότι η ομάδα μας δεν άξιζε να μην κερδίσει αυτό το ματς.

Το ματς:

Δύο επικίνδυνες επισκέψεις στην εστία του Εργοτέλη, στο 3′ και στο 5′ με τον Νοικοκυράκη και τον Νταρζίσιο αντίστοιχα, δεν βρήκαν στόχο.

Στο 17′ ο Φάραγκ επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ το οποίο έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καλογεράκη.

Στο 21′ ο Νταρζίσιο βρέθηκε δεξιά, έκοψε τη μπάλα στον Ντεμέτριους που σούταρε από το ύψος του πέναλτι με εξουδετερωμένο τον Τσέλιο όμως οι αμυντικοί του Εργοτέλη έδιωξαν πάνω στη γραμμή!

Στο 23′ το δυνατό σου του Πολυχρόνη κόντραρε και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τσέλιου.

Στο 28′ νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας όταν ο Κόλα είχε κακή αντίληψη της φάσης μέσα στην περιοχή, ο Πέτρου το εκμεταλλεύτηκε, έκλεψε και σούταρε άμεσα για να αποκρούσει σωτήρια ο Τσέλιος.

ΓΚΟΛ! 1-0: Στο 33′ ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Μπαρμπόσα πάνω στον Μπουτσάκη. Ο κ. Μπακογιάννης καταλόγισε την εσχάτη των ποινών όπου με εκτελεστή τον Τσάρλς οι γηπεδούχοι “πήραν κεφάλι” στο σκορ.

Στο 41′ από τη σέντρα του Ντεμέτριους ο Νταρζίσιο έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 42′ το φοβερό σουτ του Νοικοκυράκη πέρασε ελάχιστα πάνω από το αριστερό “Γ” του Τσέλιου.
Στο 44′ από το εξαιρετικό 1-2 των Τσαρλς – Φάραγκ, έγινε το κόψιμο με τον Μπαρμπόσα να κόβει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεμέτριους εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Μπαρμπόσα κέρδισε την κεφαλιά προλαβαίνοντας την έξοδο του Τσέλου όμως στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη η ομάδα μας είχε και πάλι τον έλεγχο αλλά λίγο μετά το 65′ ρόλαρε για να πιέσει ακόμη περισσότερο τον Εργοτέλη.

Το β’ ημίχρονο

Στο 70′ ο Ανδρικόπουλος έβγαλε μια ωραία σέντρα, ο Νταρζίσιο έπιασε την κεφαλιά και ο Τσέλιος με καταπληκτική επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.
Στο 71′ ο Σκόνδρας από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε με τον Κόλα να βάζει την κόντρα και να παραχωρεί την τελευταία στιγμή κόρνερ.

Στο 84′ η νέα κεφαλιά του Νταρζίσιο πέρασε λίγο άουτ.

Στο 93′ η επικίνδυνη σέντρα του Πολυχρόνη ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς του Εργοτέλη.

Η διαιτησία: Μπακογιάννης (Αθηνών), Αραβίδης (Αθηνών), Οικονόμου (Δυτ. Αττικής). Κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι: Καραγιάννης, Τριντάντε (Επισκοπή), Μπουτσάκης. Μίκο, Μπουρσέλης (Εργοτέλης).
ΕΡΓΟΤΕΛΛΗΣ (Μπαδήμας): Τσέλιος, Κασούρρι (69′ Κοκκίνης), Ποζατζίδης, Σαρρής, Κόλα (46′ Μίκο), Πειός, Βουτσάς, Μπουτσάκης (59′ Κόντραντ), Μπουρσελής, Φαράγκ (46′ Κωστανάσιος), Αμπντελάι, Τσάρλς (79′ Ντουμάνης).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Καλογεράκης Ανδρικόπουλος (83′ Σουμπασάκης), Καραγιάννης (51′ Γεωργούσης, 83′ Τσάβος), Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Πολυχρόνης, Τριντάντε, Νοικοκυράκης, Πέτρου (65′ Σκόνδρας), Ντεμέτριους, Νταρζίσιο.