Κ19: Ωραίο, ανοικτό ματς στο γήπεδο “γυπαετών”, Επισκοπή – Εργοτέλης 0-4

Ματς για πολλά συμπεράσματα ήταν αυτό όσον αφορά την ομάδα μας (Κ19) στο γήπεδο των “γυπαετών” απέναντι στον Εργοτέλη. Το τελικό 0-4 έχει πολλά να διδάξει στον προπονητή κ. Καραδάκη και στους παίκτες του που, ναι μεν ήταν ανταγωνιστικοί αλλά που η ποιότητα του Εργοτέλη είναι δεδομένη τα τελευταία χρόνια.
Αλήθεια είναι πάντως ότι, παίχτηκε ένα ανοικτό ματς όπου η ομάδα μας έτρεξε, πίεσε, έψαξε το γκολ κυρίως στο β’ ημίχρονο. Όλα τα γκολ των κιτρινόμαυρων ωστόσο ήταν εντυπωσιακά και γι’ αυτό, ιπποτικά, τα χειροκρότησαν και οι φίλαθλοι της ομάδα μας.

Το ματς:

ΓΚΟΛ! 0-1:
Στο 7′ από τη σέντρα του Κοτσίνη, ο Γιάννης Σπυριδάκης με καρφωτή κεφαλιά θέλησε να σκοράρει, ο Μπερβανάκης απέκρουσε καταπληκτικά όμως στο ριμπάουντ πήρε ο επιθετικός του Εργοτέλη στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ! 0-2:
Στο 18′ το καταπληκτικό απευθείας φάουλ του Τσαμπουράκης έστειλε τη μπάλα στο “Γ” της εστίας του Κατσιπάνου.

Στο 43′ το απευθείας φάουλ του Τσαμπουράκη, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κατσιπάνος.
Στο 44′ από την εκτέλεση κόρνερ του Πακιουφάκη σούταρε ο Κοτσίνης λίγο πιο μπροστά από το ύψος του πέναλτι “σημάδεψε” το κάθετο δοκάρι, στη συνέχεια ο Χότζα πλάσαρε από κοντά και σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου κύλησαν σχεδόν όπως αυτά στο α’. Ο Εργοτέλης ήταν επικίνδυνος στις εξορμήσεις του και μάλιστα στο 56′ ο Πακουφάκης είχε ωραίο σουτ στη συμβολή των δοκών του Μπερβανάκη.
Από εκείνο το λεπτό κι έπειτα, η ομάδα μας ισορρόπησε τον αγώνα και άρχισε να βγαίνει μπροστά αναζητώντας ένα τέρμα.

Το καλό σουτ του Τραϊτοράκη στο 76′ μπλόκαρε ο Γαλανάκης.

ΓΚΟΛ! 0-3: Στο 77′ όμως ο Μιχάλης Σπυριδάκης με σέντρα-σουτ αλλά και με αρκετή δόση τύχης, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπερβανάκη.

ΓΚΟΛ! 0-4: Στο 79′ ο Τσαμπουράκης έπιασε ένα “σκροπ” στέλνοντας τη μπάλα στο “Γ” της εστίας του Μπερβανάκη!

Στο 81′ από το κόρνερ του Σπυριδάκη, ο Κόκα έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 82′ από το φάουλ του Τσιλεδάκη, ο Μέτα έπιασε μια γυριστή κεφαλιά με τον Γαλανάκη να μπλοκάρει.

Η διαιτησία: Βλαχάκης, Λιοδάκης, Κελαϊδής (Ρεθύμνου).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Καραδάκης): Κατσιπάνος (46′ Μπερβανάκης), Αγγελόπουλος, Τσιλεδάκης, Καφετζής, Τραϊτοράκης, Μέτα, Μεργέμογλου (46′ Τζιαμτζίου), Αλεξάκης (89′ Νιώρας), Μπούκης (66′ Κανανάι), Πεκίνι (46′ Φραγκιαδάκης Μ.), Τζωρτζινάκης,
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Κορνάρος): Ψιμόπουλος (74′ Γαλανάκης), Χότζα (46′ Πατελάκης), Κοτσίνι (65′ Κουτάντος), Σπυριδάκης Γ. (85′ Βαρβεράκης), Σπυριδάκης Μ., Βουϊδάσκης (46′ Φραγκιαδάκης), Τσέρος (65′ Κόκα), Πακιουφάκης (65′ Περσκέφα), Λαμάι (46′ Λιανέρης), Τσαμπουράκης, Σαμαριώτης (46′ Δασκαλάκης, 80′ Ρεθυμνιωτάκης).