Ήττα με πέναλτι… 1-0 στο φιλικό με τα Χανιά

Η φιλική αναμέτρηση στο γήπεδο Περιβολίων έληξε με νίκη των Χανίων 1-0 χάρη σ’ ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καπνίδη στο 26′. Αυτό ήταν το δεύτερο ματς με τον κ. Παπαβασιλείου στον πάγκο της ομάδας μας (το πρώτο ήταν νίκη στο προπονητικό γήπεδο του Τσεσμέ με 3-1 επί του ΟΦΙ).

Το α’ ημίχρονο ήταν εν μέρει το καλό της ομάδας μας κι ας ήταν αυτό στο οποίο δέχθηκε το γκολ. Οι παίκτες του κ. Παπαβασιλείου ήταν πιο κινητικοί, με περισσότερη ενέργεια από τους αντιπάλους τους. Όσο για το πέναλτι στο 26′ όλοι πίστεψαν ότι ο ρέφερι κ. Κουκουράκης σφύριξε επιθετικό φάουλ του Καρλίτος πάνω στον Πολίτη…

Σε κάθε περίπτωση, αυτό το φιλικό λειτούργησε ως πρόβα-τζενεράλε κυρίως στο α’ ημίχρονο για την ομάδα μας αν και φυσικά, όσο περνάει ο καιρός, να βελτιώνεται κι άλλο… Μην ξεχνάμε ότι δεν αγωνίστηκαν οι Βουκελάτος, Τσιλεδάκης, Κρίκλοου, Ψαρράς ενώ πριν την έναρξη του αγώνα αποχώρησε ο Σαμουρκασόβι (άρρωστος).

Το ματς:
Στο 4′ από λάθος της άμυνας των Χανίων, ο Σταθόπουλος θέλησε “με μία” να τιμωρήσει τον Κατσιμήτρο με μακρινό ψηλοκρεμαστό πλασέ με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία.
Στο 17′ ακυρώθηκε γκολ του Σταθόπουλου.

ΓΚΟΛ! 1-0: Στο 26′ ο κ. Κουκουράκης “είδε” πέναλτι την προσπάθεια του Πολίτη να απομακρύνει εντός περιοχής εκεί όπου παρεμβλήθηκε ο Καρλίτος. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καπνίδης και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 32′ το δυνατό σουτ του Χοβανισιάν έπειτα από σόλο προσπάθεια, μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος.

Στην επανάληψη δεν έγιναν φάσεις στα πρώτα 25 λεπτά. Μόνο όταν έγιναν μια σειρά από μαζικές αλλαγές, οι αποστάσεις άνοιξαν και είχαμε κάποιες καλές στιγμές κυρίως από τους γηπεδούχους.

Στο 57′ το σουτ του Καπνίδη μπλόκαρε ο Καλογεράκης.

Στο 82′ ο Ζούνης σούταρε δυνατά για να αποκρούσει ο Καλογεράκης.

Στο 86′ είχαμε διπλή καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Βάτζιο να αντιδράει εξαιρετικά στο τετ-α-τετ με τον Μαρτσάκη και στο ριμπάουντ ο Ελευθεριάδης για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Σουλεϊμάν.

Στο 90′ όμως χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Μπερικάκη στην πρώτη του στιγμή απέναντι στον Πενταράκη να “πιάνει αέρα” και στη δεύτερη να αποκρούει στο πλασέ του από το 1μ.!

Η διαιτησία: Κουκουράκης, Στεφανίδου, Ξενάκη.
ΧΑΝΙΑ (Μπαξεβάνος): Κατσίμητρος (75’ Πενταράκης), Γιαμπερέ (79’ Αγιώτης), Κατσούρι (56’Ιμεραλιλάι), Μπάτζιος (11’ Γκανσιέρ), Χιντζίδης (56΄Ρότσα), Καμαρά (46’ Πολίτης), Ναζίμ (79’ Ελευθεριάδης), Μπουτσάκης (46’Λεμονής), Καρλίτος (67’ Μαρτσάκης), Κόλα (67’ Ζούνης), Καπνίδης (56’ Μάναλης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Παπαβασιλείου): Καλογεράκης (70′ Βάτζιος), Πολίτης (75′ Καφετζής), Κούτσιας (75′ Σουλεϊμάν), Λάμτσε (41′ λ.τ. Νταμπίζας), Κεφαλάς (82′ Κώτσιος), Σκεντεράι, Εμπουέλε (82′ Τζωρτζινάκης), Ρόβου (75′ Μέτα), Σταθόπουλος (75′ Αραμπατζής), Χοβανισιάν (60′ Αμπαφού), Παπαδόπουλος (75′ Μπερικάκης).