Η συνέντευξη τύπου από το ματς Ρεθυμνιακός – Επισκοπή

Στη συνέντευξή τύπου που δόθηκε, οι προπονητές κ. Γιάσμινκο Βέλιτς και κ. Νίκος Καραδάκης εστίασαν τόσο στον αγώνα όπου οι σκέψεις ήταν παρόμοιες όσο κυρίως και στο τι είδε ο καθένας για τη δική του ομάδα όσον αφορά το έμψυχο δυναμικό. Από την Επισκοπή εν προκειμένω, πήραν αρκετά παιδιά την ευκαιρία να αγωνιστούν για αρκετό χρονικό διάστημα.

Ο κ. Βέλιτς μάλιστα μίλησε για εμπιστοσύνη προς εκείνους…

Γ. Βέλιτς: «Έχουμε εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές μας»

«Δώσαμε έναν σημαντικό αγώνα που στην πορεία του, δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στο κύπελλο Ελλάδας. Είχαμε παράλληλα τη δυνατότητα να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε κάποιους ποδοσφαιριστές και μάλιστα να μπορούμε να δείξουμε την εμπιστοσύνη από μέρους μας προς εκείνους.

Θα πρέπει να επισημάνω ότι ήταν ένα ματς που δεν ήρθε στην κατάλληλη στιγμή υπό την έννοια του ρυθμού και της απόλυτης συγκέντρωσης καθώς ακολουθούν οι γιορτινές μέρες.

Σίγουρα αυτό ισχύει και για την ομάδα του Ρεθυμνιακού –βέβαια για διαφορετικούς λόγους- όπου δεν ήταν το κατάλληλο τάιμινγκ. Παρ’ όλα αυτά, έγινε ένα καλό, καθαρό παιγνίδι. Στο α’ ημίχρονο είχαμε τύχη και δεν δεθήκαμε κάποιο γκολ. Στο β’ ημίχρονο ανεβάσαμε την απόδοσή μας και ζητήσαμε από τους ποδοσφαιριστές να κάνουν κάποια απλά πράγματα κι έτσι ήρθαν και τα γκολ μας.

Προς στο τέλος, είχαμε τύχη από τα δύο δοκάρια του Ρεθυμνιακού. Η νίκη μας είναι δίκαιη αλλά σίγουρα και ο Ρεθυμνιακός θα μπορούσε να πετύχει κάποιο γκολ.
Να ευχηθώ σε όλον τον κόσμο καλές γιορτές και στον Ρεθυμιακό καλή συνέχεια στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος.

Σε σχετική ερώτηση όσον αφορά τους παίκτες που πήραν χρόνο συμμετοχής, ο κόουτς της Επισκοπής επεσήμανε: «Έχουμε εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές μας και τους στηρίζουμε. Δεν αποδεσμεύσαμε κανέναν ποδοσφαιριστή, αντιθέτως 1-2 που έχουν φύγει έγινε οικειοθελώς.
Το συγκεκριμένο ματς δεν προσφέρεται για κάποια συμπεράσματα τέτοιου είδους απλώς, το ευχάριστο είναι ότι παρ’ ότι από τις 8 Δεκεμβρίου δεν είχαμε αγωνιστική παρουσία και παρ’ ότι πλησιάζουν οι γιορτές, οι ποδοσφαιριστές μας έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα με στόχο φυσικά να φτάσουμε στη νίκη που ήταν και το ζητούμενο».

Ν. Καραδάκης: «Αντιδράσαμε σωστά μετά τον ΠΟΑ»

«Αναγκαστήκαμε να παίξουμε ένα τόσο ιδιαίτερο όσο και δύσκολο ματς μέσα σε τρεις μέρες από τον αγώνα με τον ΠΟΑ. Έπρεπε να μαζέψουμε την ψυχολογική και σωματική μας κούραση και να παίξουμε όσο καλύτερα γίνεται.

Στο α’ μέρος τα παιδιά ανταποκριθήκανε. Ξέραμε ότι η Επισκοπή θα ανεβάσει τις γραμμές της. Δυστυχώς σε 4 ευκαιρίες που δημιουργήσαμε «σημαδέψαμε» τρεις φορές τα δοκάρια.
Δεχόμαστε ένα γκολ στην έναρξη του β’ ημιχρόνου όπου μας πρόδωσε η κούραση. Στη φάση αυτή ο Δασκαλάκης παθαίνει έναν μυϊκό τραυματισμό και δεν μπορεί να ακολουθήσει τον Γκιόκα. Ουσιαστικά κόντρα στη ροή του αγώνα βρεθήκαμε πίσω στο σκορ.

Έχουμε δουλέψει ούτως ώστε να μην μας επηρεάζει το σκορ όταν μένουμε πίσω σ’ αυτό. Δυστυχώς όμως, από ένα σημείο κι έπειτα, η κούραση ήταν εμφανής. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες προσπάθησαν και είχαν άλλα δύο δοκάρια στην επανάληψη. Κάπου εκεί θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει.
Έπειτα από όλα αυτά, καταλήγω στο ότι η αντίδραση -και ιδίως μετά τον τρόπο με τον οποίο χάσαμε από τον ΠΟΑ- ήταν θετική απέναντι στην Επισκοπή. Όταν τα καταφέρνεις απέναντι στην Επισκοπή γεμίζεις με αισιοδοξία.

Τα μικρά παιδιά βελτιώνονται. Είναι κι αυτό ένα αισιόδοξο μήνυμα. Καλές γιορτές στον κόουτς και στην Επισκοπή. Το έχω ξαναπεί ότι αυτή η ομάδα, εύχομαι να τα καταφέρει και είμαι σίγουρος ότι θα επιτύχει τους στόχους της».