Η συνέντευξη τύπου από το ματς Γιούχτας – Επισκοπή

Για το ματς που έληξε ισόπαλο 1-1 στις Αρχάνες και το οποίο άφησε ανάμεικτα συναισθήματα στις δύο πλευρές, μίλησαν οι προπονητές κ.κ. Γιάσμινκο Βέλιτς, Μηνάς Πίτσος όσο και δύο εκ των πρωταγωνιστών, ο Μανώλης Φουκαράκης (Επισκοπή) και ο Δημήτρης Κουρουπάκης (Γιούχτας).

Γ. Βέλιτς: «Μας αδικεί το αποτέλεσμα βάσει της εικόνας που δείξαμε»

«Συγχαρητήρια στον Γιόυχτα για την προσπάθειά του. Είναι μια μαχητική ομάδα κάτι που φάνηκε άλλωστε. Ίσως αυτό βέβαια να προκύπτει και από το γεγονός ότι παίζαμε σ’ ένα μικρό γήπεδο. Ομολογουμένως ο Γιούχτας μας δημιούργησε προβλήματα στα πρώτα 10 λεπτά. Στη συνέχεια όμως ήμασταν εμείς που βάλαμε ένα γκολ και δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις τόσο στο α’ όσο και στο β’ ημίχρονο. Ελέγχαμε καλύτερα τη μπάλα στο α’ ημίχρονο. Στο β’ με τα πολλά γεμίσματα του Γιούχτα ελέγξαμε και τους χώρους. Νομίζω ότι στην επανάληψη η ομάδα του Γιούχτα δεν έκανε υποψία φάσης εκτός από το γκολ που έβαλε.

Νομίζω ότι το αποτέλεσμα μας αδικεί, βάσει της εικόνας μας και των ευκαιριών που χάσαμε. Στο γκολ της ισοφάρισης η μπάλα δεν βγήκε (έτσι υποστήριξαν οι παίκτες μου και θέλω να πιστεύω ότι λένε την αλήθεια) ενώ δεν μας δόθηκε κι ένα πέναλτι πάνω στον Νάνι.

Παρ’ όλο που έγιναν δύο λάθη που έκριναν το ματς εις βάρος μας θέλω να πω πως ήταν μια καλή διαιτησία και έγινε ένα καλό ματς.

Έχουν μείνει δύο παιγνίδια. Σ’ ότι αφορά τον πρωταθλητή δεν έχει τελειώσει τίποτα.
Σχετικά με τα μπαράζ, προσωπικά τα βλέπω ως συνέχεια του πρωταθλήματος. Τα βλέπω ως αναπόσπαστο κομμάτι του πρωταθλήματος που ακόμα παίζεται.

Για την ώρα όμως δεν τα σκεφτόμαστε. Η φιλοσοφία μας είναι να σκεφτόμαστε το αμέσως επόμενο ματς από αυτό που παρέρχεται. Καλή πορεία στον Γιούχτα».

Μ. Πίτσος: «Παίζαμε απέναντι στην καλύτερη ομάδα»

«Πρώτα απ’ όλα θέλω να ευχηθώ στον Γ. Βέλιτς να εκπληρώσει τους στόχους του τόσο προσωπικά όσο και ομαδικά. Όσον αφορά το ματς, στο α’ 20λεπτο δημιουργήσαμε 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες όπου θα μπορούσαμε να πετύχουμε 1 ή 2 γκολ. Μέσα σε μια εβδομάδα παίξαμε με τον Ηρόδοτο, την Χερσόνησο και είχαμε και το σημερινό (σ.σ. Κυριακής) παιχνίδι. Από ένα σημείο κι έπειτα κουραστήκαμε. Στα ματς που προείπα έπαιξαν 8-9 βασικοί ποδοσφαιριστές στο κύπελλο. Γι’ αυτό και δίνω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι παίζαμε με την καλύτερη ομάδα του ομίλου. Γι’ αυτό δεν χωράει αμφιβολία αλλά θεωρώ ότι το «Χ» είναι δίκαιο ως αποτέλεσμα.

Έχουμε και εμείς μία φάση στο α’ ημίχρονο όπου αν ο Σουμπασάκης έβγαινε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο α’ ημίχρονο, το παιγνίδι θα ήταν διαφορετικό στη συνέχεια.

Έπαιζαν οι δύο καλύτερες του πρωταθλήματος. Άλλωστε βρίσκονται δίκαια εκεί που είναι στη βαθμολογία.

Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε να μας δει ωστόσο, εμείς οφείλουμε και θα πρέπει να μείνουμε σοβαροί και στη συνέχεια.
Δεν έχουμε παρά να ακολουθούμε από πίσω στη βαθμολογία.

Δυστυχώς έχουμε ένα μικρό ρόστερ. Δεν μπορούμε να ζητάμε κάθε Κυριακή αυτή η ομάδα να έχει μεγάλες και κυρίως σταθερές αποδόσεις.
Είμαστε όμως σοβαροί ως ομάδα. Το σημερινό αποτέλεσμα μας δίνει δύναμη για τη συνέχεια.
Όσο για τα μπαράζ, αυτά είναι διαφορετικά ως παιγνίδια. Είναι 6 ματς. Θεωρώ ότι θα είναι και λίγο παράξενο το συγκεκριμένο πρωτάθλημα. Ίσως υπάρξουν και ομάδες που μέχρι σήμερα να κάνουν πρωταθλητισμό και στη συνέχεια και εφόσον δεν τους πάνε τα αποτελέσματα να μην τον επιδιώξουν στη συνέχεια.

Η Επισκοπή έχει το «πάνω χέρι» και είναι η καλύτερη ομάδα».

Από τους ποδοσφαιριστές μίλησαν οι Μανώλης Φουκαράκης (Επισκοπή) και Δημήτρης Κουρουπάκης (Γιούχτας):

Μ. Φουκαράκης: «Ήταν ένα δύσκολο ματς. Ήταν για μας μια μεγάλη ευκαιρία να αυξήσουμε τη διαφορά από τον Γιούχτα.

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες αν και προσπαθήσαμε να ελαττώσουμε τα όποια λάθη μας κι έπειτα να κλείσουμε τους χώρους και να ανοίξουμε το παιγνίδι παίζοντας στην πλάτη της άμυνας του αντιπάλου.

Καταφέραμε να κρατήσουμε το υπέρ μας σκορ αλλά πληρώσαμε την αδράνεια στα τελευταία λεπτά. Απομένουν δύο αγώνες πριν τα πλέι οφ. Θα επιδιώξουμε να αυξήσουμε τη διαφορά μας από τους διώκτες και να μπούμε με καλύτερη ψυχολογία στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος».

Δ. Κουρουπάκης: «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι που γνωρίζαμε με ποιόν αντίπαλο είχαμε να κάνουμε. Πιστεύω ότι μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο αλλά και η ισοπαλία δεν είναι κακή. Έχει σημασία ότι καταφέραμε να κρατήσουμε το αήττητο και προχωράμε».