Η συνέντευξη τύπου από το ματς Επισκοπή – Ηρόδοτος 1-1

Στη συνέντευξη τύπου μετά το ματς, ο κ. Αντώνης Ανδρουλάκης μίλησε για την ομάδα του και την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε. Στάθηκε βέβαια στο γεγονός ότι έκανε πολλές φάσεις εκείνη παίζοντας στο μισό γήπεδο της Επισκοπής στο β’ ημίχρονο, κάτι που δεν ανταποκρίνεται πλήρως στην εικόνα του αγώνα. Ο Ηρόδοτος πράγματι, ήταν πολύ καλός, αλλά υπήρχε μια δόση υπερβολής («Από τύχη» είπε, «δεν βάλαμε κάποιο τέρμα στις 7-8 κλασικές ευκαιρίες που δημιουργήσαμε»…) στα λόγια του συμπαθούς κόουτς. Οι καταγεγραμένες φάσεις άλλωστε το αποδεικνύουν…

Α. Ανδρουλάκης: «Ήρθαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο και το κάναμε»

«Όταν παίζεις με την πρώτη ομάδα στο πρωτάθλημα κι ιδίως εκτός έδρας όπου θεωρητικά είναι το πιο δύσκολο ματς της σειράς και το αποτέλεσμα είναι η ισοπαλία, το πρόσημο δεν μπορεί παρά να είναι θετικό.
Αυτό που κρατάω από την ομάδα όμως είναι ότι ήρθαμε εδώ με σκοπό να παίξουμε ποδόσφαιρο και το πετύχαμε. Στη μεγαλύτερη διάρκεια είχαμε στο δικό της μισό την Επισκοπή, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες όμως το γκολ τελικά ήρθε στο 92’.

Το γκολ είναι γκολ όπως και αν έχει… Είμαι ευχαριστημένος για το γεγονός ότι τα παιδιά έπαιξαν ποδόσφαιρο, πάλεψαν το ματς και δεν το παράτησαν μέχρι το τέλος».

Όταν διευκρινίστηκε στον κ. Ανδρουλάκη ότι η Επισκοπή στα μέσα του β’ ημιχρόνου έχασε πολύ σημαντικές ευκαιρίες και για το αν αισθάνεται τυχερός από αυτό το γεγονός, ο κόουτς του Ηροδότου απάντησε: «Τύχη ήταν οι 7 ή 8 κλασικές ευκαιρίες που δεν μπήκαν γκολ από μέρους μας για να έρθει πιο νωρίς το θετικό αποτέλεσμα. Το λέω και ατυχία για μας… Αν γινόταν το 1-1 πιο νωρίς θα είχαμε στη διάθεσή περισσότερο χρόνο και με την εικόνα που είχαμε θα μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα πράγματα».

Για το αν είναι τελικά δίκαιο το αποτέλεσμα είπε: «Δίκαιο αποτέλεσμα, ναι, το 1-1 ίσως είναι τελικά δίκαιο. Είχαμε όπως σας είπα τις μεγάλες φάσεις, είχε και η Επισκοπή, τρεις-τέσσερις στιγμές».

Γ. Βέλιτς: «Χάσαμε τη νίκη όπως στο πρωτάθλημα»

«Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια. Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα που νομίζω ότι μας αδικεί για πολλούς και διάφορους λόγους.

Νομίζω, για άλλη μια φορά χάσαμε τη νίκη όπως συνέβη και στο πρωτάθλημα, χάσαμε δηλαδή την ευκαιρία να πετύχουμε το κάτι παραπάνω.

Είχαμε την υπεροχή στο α’ ημίχρονο, βάλαμε ένα γκολ, είχαμε πρωτοβουλία κινήσεων. Μπορούσαμε να ελέγξουμε το παιγνίδι παρ’ όλα αυτά, στο διάστημα ενός 20λεπτου (σ.σ. 60’-80’) στο β’ ημίχρονο όπου αποδώσαμε το καλύτερο ποδόσφαιρο μέχρι σήμερα, δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις, κλασικές που μπορούσαμε να βάλουμε 2 και 3 γκολ. Δεν αναφέρομαι σε υποψία φάσεων αλλά σε καθαρές ευκαιρίες. Έτσι ίσως να μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε στο τέλος του αγώνα με μεγαλύτερη ηρεμία το ματς.

Ο Ηρόδοτος εκμεταλλεύτηκε τη βοήθεια του αέρα ενώ ήμασταν νευρικοί. Από ένα σημείο κι έπειτα, είχε την υπεροχή με εξαίρεση μια ευκαιρία πριν αλλά και στη φάση του πέναλτι. Ένας από τους λόγους είναι και αυτός. Η ισοφάριση έρχεται στην τελευταία φάση ενώ οι φάσεις που κάναμε για να «κλειδώσουμε» το ματς, ήταν νωρίτερα.

Παρ’ όλα αυτά, αυξήσαμε τη διαφορά μας από τον Γιούχτα. Αλήθεια είναι ότι ξαναχάσαμε βαθμούς στο τέλος ενός αγώνα όπως και στον Γιούχτα για να κάνουμε το οριστικό βήμα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια με μεγαλύτερη συγκέντρωση και διάθεση.

Ερωτηθείς ο κ. Βέλιτς για τις φάσεις που χάνονται, απάντησε: «Δημιουργούμε φάσεις όμως, κι αυτό είναι το πιο θετικό. Η συνέχεια είναι δύσκολη. Είναι κρίμα που δεν κερδίσαμε. Παρ’ όλα αυτά, ξαναλέω, αυξήσαμε τη διαφορά έστω και με έναν βαθμό. Όσο μειώνονται τα ματς, είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα για μας.

Υπάρχουν βέβαια αρκετοί βαθμοί μπροστά. Πρέπει να κοιτάξουμε τη συνέχεια απέναντι σ’ έναν αντίπαλο (Πανακρωτηριακός) που μας έχει κόψει βαθμούς και στα δύο παιγνίδια που έχουμε δώσει μέχρι σήμερα».

Από τους ποδοσφαιριστές μίλησαν οι Γιώργος Καριωτάκης (Ηρόδοτος) και Γιώργος Τσόφλιος (Επισκοπή):

Γ. Καριωτάκης: «Έχουμε πει ότι όλα τα ματς είναι ντέρμπι, ότι δεν θα κοιτάξουμε τη βαθμολογία γιατί εκπροσωπούμε ένα μεγάλο σωματείο. Κάθε ματς θα πρέπει να το κοιτάζουμε ξεχωριστά και πιστεύω πως αυτό κάναμε. Θεωρώ λοιπόν ότι τα καταφέραμε σε πολλά σημεία.

Ήρθαμε να κερδίσουμε στο ΔΑΚ Γάλλου και μας μένει πικρία για το γεγονός ότι δεν το πετύχαμε.
Συγχαρητήρια στον αντίπαλο γιατί έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια στη σεζόν και βρίσκεται στην 1η θέση».

Γ. Τσόφλιος:«Ήταν μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να αυξήσουμε τη διαφορά στη βαθμολογία από τον 2ο Γιούχτα. Το καταφέραμε κατά έναν βαθμό.

Αγωνιστικά, στο μεγαλύτερο βαθμό θεωρώ ότι ελέγχαμε το ματς. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για μας. Θέλαμε να κερδίσουμε και το καταφέραμε. Κάναμε ευκαιρίες αλλά δεν τις μετουσιώσαμε σε γκολ.

Ο Ηρόδοτος είναι μια καλή, μια ανταγωνιστική ομάδα. Ισοφάρισε το ματς στο τέλος. Εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο από το να προσπαθούμε και να δουλεύουμε όπως δουλεύουμε για να δικαιωθούμε στο τέλος».