Η συνέντευξη τύπου από το ματς Επισκοπή – Εργοτέλης 1-0

Στη συνέντευξη τύπου, ο κ. Βέλιτς μίλησε για αντίστοιχη πορεία πρωταθλητισμού (η Επισκοπή έχει στα τελευταία 11 ματς 22 βαθμούς με μόλις 1 ήττα). Αυτό που τον ικανοποιεί ωστόσο είναι ότι οι ποδοσφαιριστές του φτάνουν στην επιτυχία με τον πλέον ενδεδειγμένο τρόπο.

Γ. Βέλιτς: “Κάθε νίκη είναι χρυσάφι”
“Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου που, για άλλη μια φορά σε σύντομο χρονικό διάστημα, προσπαθούν και φτάνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην επιτυχία κάνοντας μια πορεία αντίστοιχη του πρωταθλητισμού. Κάθε νίκη είναι χρυσάφι και κάθε νίκη, μας φέρνει πιο κοντά στον βασικό μας στόχο που είναι η παραμονή.
Από ‘κει και πέρα, δεν μπορώ να μην αναφερθώ στον αγωνιστικό χώρο που είναι λυπηρό να αγωνιζόμαστε σε τέτοιο γήπεδο.
Αγωνιστικά, θεωρώ ότι δεν ήμασταν καλοί στο α’ ημίχρονο δίχως βέβαια να κάνει κάτι πολύ σπουδαίο ο Εργοτέλης. Στο β’ ημίχρονο διαβάσαμε καλύτερα το ματς και επικρατήσαμε κατά κράτος. Ευτυχήσαμε να σκοράρουμε -δεν είναι εύκολο να σκοράρεις σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο- και είχαμε φάσεις να αυξήσουμε περισσότερο το σκορ.

Ερωτηθείς για τις αλλαγές (σ.σ. οι Σουμπασάκης, Νταρζίσιο ήταν αυτοί που έφτασαν στο 1-0) και το πόσο εύστοχες ήταν, ο κ. Βέλιτς τόνισε: “Συμβαίνουν αυτά. Έχουμε πάρα πολύ λίγους ποδοσφαιριστές. Παραδόξως όμως, αισθανόμαστε ότι έχουμε περισσότερες επιλογές παρ’ ότι έχουμε 16 ποδοσφαιριστές (εξαιρούμε τους τερματοφύλακες) απ’ ότι είχαμε μέχρι τον Γενάρη
Ακόμη και μη μπορώντας να κάνεις μεταγραφές δεν είναι κακό να ξεκαθαρίσει ο αέρας και το τοπίο αν υπάρχει ανάγκη γι’ αυτό. Μπορεί να μην είχαμε προσθήκες στην μεταγραφική περίοδο όμως θεωρώ ότι οι αποχωρήσεις που έγιναν μάς ευνόησαν και ανέδειξαν κάποιες άλλες λύσεις που πλέον μπορούμε και υπολογίσουμε πιο σοβαρά σ’ αυτές.
Όλοι είναι σημαντικοί ανά πάσα στιγμή, όλοι βοηθούν.”

Νίκος Μπαδήμας: “Όλα κρίθηκαν στο α’ ημίχρονο”
Από την πλευρά του ο κ. Μπαδήμας έκρινε πως τα πάντα χάθηκαν στο α’ ημίχρονο όταν η ομάδα απώλεσε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες…
“Στο α’ ημίχρονο η εικόνα μας ήταν πάρα πολύ καλή, είχαμε κατοχή, κάναμε τις ευκαιρίες αλλά δεν πετύχαμε κάποιο γκολ. Στο β’ ημίχρονο, σα να πατήσαμε κάποιο διακόπτη και έπεσε το ρεύμα. Η Επισκοπή μπήκε πιο δυνατά, ευτύχησε και πέτυχε το γκολ ενώ έκανε και φάσεις. Φάσεις είχαμε και εμείς αλλά το παιγνίδι για μας κρίθηκε στο α’ ημίχρονο.
Δεν χρειάζεται να ψάχνουμε δικαιολογίες για τον αέρα και κατά πόσο μας ευνόησε ή μας επηρέασε αρνητικά. Στο β’ ημίχρονο που δεν ήμασταν καλοί είχαμε τον αέρα υπέρ μας. Οπότε δεν είναι ώρα να ρίξουμε τις ευθύνες αλλού. Στο ποδόσφαιρο συμβαίνουν αυτά.”