Γ. Βέλιτς: “Θα ήταν άδικο όποιος από τους δύο έχανε…”

Ο προπονητής της ομάδας μας, Γιάσμινκο Βέλιτς έκανε δηλώσεις μετά το νέο θετικό αποτέλεσμα στον Βόλο (0-0 με τη Νίκη). Ο αγώνας αυτός αποδείχθηκε δύσκολος όπως άλλωστε και στο γεγονός ότι ο βαθμός αυτός μπορεί να αποβεί πολύ πιο σημαντικός στην έκβαση του πρωταθλήματος.
Ο τεχνικός της Επισκοπής μίλησε για το ματς αλλά και για το πως βίωσε τα 90 λεπτά που παίχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο και στην κερκίδα…

“Ήταν ένας δύσκολος αντίπαλος και με ποιότητα παικτών στο ρόστερ της η Νίκη Βόλου. Ήταν δύσκολη επίσης και η ώρα που τελέστηκε ένα τέτοιο ματς (13.00). Έγινε μια μεγάλη προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων (λόγω υψηλής θερμοκρασίας και υγρασίας). Πιστεύω ότι το ματς ήταν μοιρασμένο.
Είχαμε εμείς κάποια διαστήματα με πρωτοβουλία κινήσεων όπως φυσικά και η Νίκη. Ειδικά στο α’ ημίχρονο, μετά από κάποια εύκολα λάθη που κάναμε, δώσαμε τη δυνατότητα στον αντίπαλο να ανέβει σε μέτρα αλλά και σε ψυχολογία και ίσως σ’ αυτό το διάστημα να είχε κάποιες φάσεις όπου μπορούσε να σκοράρει.
Στο β’ ημίχρονο είχαμε εμείς ένα καλό διάστημα που βρισκόμασταν στην αντίπαλη εστία με συνεχόμενες φάσεις όπου ενδεχομένως να παίρναμε και τον αγώνα. Θα ήταν άδικο όμως. Όπως πιστεύω θα ήταν άδικο αν οποιαδήποτε ομάδα σήμερα (Τετάρτη του Πάσχα) έχανε το ματς.”

“Το εξέλαβαν ως ειρωνεία…”

Ο προπονητής της ομάδας μας όμως ρωτήθηκε και τί συνέβη ακριβώς κατά τη διάρκεια όσο και στο τέλος του αγώνα όπου κάποιοι που βρίσκονταν στις κερκίδες θέλησαν στο τέλος να μπουν στον αγωνιστικό χώρο και να του επιτεθούν….

“Πρώτα απ’ όλα θέλω να πω τούτο… Σίγουρα ήταν πολύ καλή η φιλοξενία της ΠΑΕ Νίκης Βόλου.
Αυτοί οι κάποιοι από τους λίγους που βρίσκονταν στο γήπεδο, όπου είναι ένα άλλο ξεχωριστό κομμάτι της κατάστασης, ήταν αγενείς απέναντί μου. Με έβριζαν και με προκαλούσαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Ο έλεγχος είναι δύσκολος για τον οποιοδήποτε όταν ακούει τα εξ αμάξης δίχως κανέναν λόγο. Πρέπει όμως να αποδεχθούμε ότι ακόμα κι αυτό είναι μέρος της δουλειάς μας και πρέπει να κρατάμε την ψυχραιμία μας.
Στο τέλος, τους χαιρέτισα κάτι που το εξέλαβαν ως ειρωνεία. Τότε δημιουργήθηκε μία ένταση δίχως όμως συνέχεια. Τους καταλαβαίνω. Ίσως θα μπορούσα να το αποφύγω από τη στιγμή που επί 90 λεπτά δεχόμουν συνεχείς προκλήσεις και ύβρεις.