Γ. Βέλιτς: «Νίκη για να πλησιάζουμε τον στόχο»

Δηλώσεις για το κυριακάτικο (29/9, 16.00)ματς με τον Πανακρωτηριακό έκανε ο προπονητής μας, Γιάσμινκο Βέλιτς. Ο Βόσνιος τεχνικός επεσήμανε τη σοβαρότητα με την οποία θα πρέπει να αντιμετωπίσουν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας το παιχνίδι αλλά και το γεγονός ότι θα πρέπει να τους διακρίνει μια αγωνιστική συνέπεια για τις υπόλοιπες 17 αγωνιστικές τουλάχιστον…

«Παίζουμε ένα ματς στην έδρα μας που είναι εξίσου σημαντικό όπως όλα τα υπόλοιπα. Σημαντικό επίσης είναι ότι, έχουμε ξεκινήσει με θετικό αποτέλεσμα (στο «Ατσαλένιο») το πρωτάθλημα και τώρα παίζουμε στην έδρα μας. Έχουμε όμως άλλες 17 αγωνιστικές μπροστά μας. Πρέπει να παίζουμε με όλους τους αντιπάλους με την ίδια συνέπεια. Όλα τα παιγνίδια βέβαια έχουν τον δικό τους βαθμό δυσκολίας.

Είδαμε ότι ο Πανακρωτηριακός πάλεψε το ματς με τον Ηρόδοτο, μια ομάδα που έχει συμμετάσχει και στη Β’ Εθνική (σημερινή Super League 2) και, δέχθηκε το γκολ στο 80’ από στημένη φάση (απευθείας φάουλ).

Οι ποδοσφαιριστές θα πρέπει αν είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν έναν αντίπαλο που θα μας βάλει δύσκολα. Χρειάζεται συγκέντρωση και στα 90 λεπτά έτσι ούτως ώστε να ανταποκριθούμε στον μέγιστο βαθμό».

Σ’ ένα φιλικό προετοιμασίας τον περασμένο Αύγουστο, η Επισκοπή είχε συναντηθεί με τον Πανακρωτηριακό και τότε είχε επικρατήσει με 3-0. Μάλιστα τα γκολ εκείνα είχαν επιτευχθεί στο α’ ημίχρονο. Από τότε όμως ίσως να έχουν αλλάξει πολλά. Ο κόουτς επεσήμανε: «Κοιτάξτε, η Επισκοπή είναι ομάδα Γ’ Εθνικής του 8ου ομίλου. Ούτε Μπαρτσελόνα είναι, ούτε κάτι άλλο… Παίζουμε στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα και επιζητούμε τον σεβασμό και τη σοβαρότητα μα και τη συγκέντρωση 100% από τους ποδοσφαιριστές μας προκειμένου να επιτευχθεί ο σκοπός μας. Σκοπός μας είναι μεν η νίκη σε κάθε αγώνα αλλά, εφόσον κάνουμε όλα τα παραπάνω, ο στόχος μας θα είναι όλο και πιο κοντά».