Έγινε η προσπάθεια, πάμε παρακάτω… Επισκοπή – Εθνικός 1-4

Το ματς απέναντι στον Εθνικό αποδείχθηκε δύσκολο. Κι αυτό δεν φάνηκε δια γυμνού οφθαλμού αλλά στις μικρές λεπτομέρειες, εκείνες που κάνουν πολλές φορές και τη μεγάλη διαφορά.

Ο Εθνικός κέρδισε με 1-4, ένα σκορ αρκετά “αυστηρό” για την όλη εικόνα του αγώνα. Οι Πειραιώτες πιο μεστωμένοι ως ομάδα καθώς, αφενός πρωταγωνιστούν στο πρωτάθλημα, αφετέρου είναι ένα σύνολο πολλών μηνών. Παράλληλα, ήταν παίκτες ουσιώδεις στις ενέργειές τους και κατάφεραν να προηγηθούν σε μια φάση (31′) όπου η ομάδα μας ήταν εξαιρετικά στημένη από τον Γ. Κόλτζο και είχε κερδίσει αρκετά μέτρα στο γήπεδο ελέγχοντας τον ρυθμό. Ο Εθνικός βγήκε στο τρανζίσιον με τον ταχύτατο πρώην παίκτη της Επισκοπής, Σπύρο Γεωργούση και έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια η Επισκοπή μας πίεσε, έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες (ο Μέτα ήταν πηγή κινδύνου από αριστερά) και έπειτα ισοφάρισε με τον Βαλεντίνο Μπάρο στο 42′. Σε κομβικό χρονικό σημείο ωστόσο δέχθηκε το 1-2, στο 45′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (ενός πρώην επίσης παίκτης της Επισκοπής μας, τον Ντινιωτάκη) σε μια φάση που, όντως ο Πάτας κάνει πέναλτι ωστόσο δευτερόλεπτα πριν, ο κ. Μαυραντωνάκης έχει κλείσει τα μάτια σε επιθετικό φάουλ που έχει γίνει πάνω στον Χάιδο. Στη δε πρώτη φάση του β’ ημιχρόνου, στο 58′ ο Εθνικός ξανασκοράρει για το 1-3 κι από εκεί κι έπειτα όλα τα άλλα είναι ιστορία.

Το ματς:
Στο 16′ το σουτ του Μακρυγιάννη κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και ο Ψαρράς μπλόκαρε.

Στο 17′ ο Χάιδος σούταρε “με τη μία” και η μπάλα κατέληξε άουτ.
Στο 21′ ο Β. Παπαγγελής σούταρε υπό πίεση με τη μπάλα να καταλήγει 2μ. άουτ.

ΓΚΟΛ! 0-1: Στο 31′ από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Γεωργούση, ο πρώην στράικερ της ομάδας μας έφυγε στο τρανζίσιον και απέναντι στον Ψαρρά, πλάσαρε ψύχραιμα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 34′ ο Μέτα έφυγε από έξω αριστερά, έκανε ό,τι ήθελε έναν αντίπαλό του και σούταρε στην κίνηση έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Κούμπουλα να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Με την πλασαριστή εκτέλεσή του, ο Χάιδος έβγαλε μια σέντρα, ο Τσαμπουράκης έπιασε μια “καρφωτή” κεφαλιά αναγκάζοντας τον Κούμπουλα σε νέα σωτήρια επέμβαση.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 1-1: Στο 42′ από τη νέα έξυπνη ενέργεια του Οργκίτο Μέτα και το κόψιμο της μπάλας, ο Μπάρο “με τη μία” λίγο μπροστά από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το ματς.

ΓΚΟΛ! 1-2: Στο 45′ η ομάδα μας αρχικά ζήτησε φάουλ πάνω στον Χάιδο. Το φάουλ δεν δόθηκε και 7-8 δεύτερα μετά, ο Αντωνίου σούταρε για να χτυπήσει η μπάλα στο χέρι του Πάτα. Ο κ. Μαυραντωνάκης είδε τη δεύτερη παράβαση και υπέδειξε το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Γιάννης Ντινιωτάκης.

Στην επανάληψη το ματς ήταν νευρικό και η πρώτη φάση μετουσιώθηκε σε γκολ για τον Εθνικό.

ΓΚΟΛ! 1-3: Στο 58′ από τη διαγώνια “30αρα” μπαλιά του Γεωργούση, ο Μαρκυγιάννης βγήκε από τα αριστερά και με απευθείας πλασέ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Ψαρρά.

Στο 70′ από το γέμισμα του Μακρυγιάννη, ο Αντωνίου έκανε μια κεφαλιά-πάσα στον επερχόμενο Πολύζο που σούταρε μπροστά από το ύψος του πέναλτι με τον Ψαρρά να μπλοκάρει σε δύο χρόνους.

Στο 75′ από την έξυπνη μπαλιά του Κουκούλη, ο Μέτα έκανε την προβολή όμως και πάλι ο Κούμπουλα έκανε μια απίστευτη απόκρουση παραχωρώντας κόρνερ.
Στο 77′ από το νέο κόρνερ της ομάδας μας με εκτελεστή τον Μεργέμογλου, ο Κεφαλάς έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΛ! 1-4: Στο 82′ ο Κυριαζής πέρασε μία μεταβίβαση στον Πολύζο κι εκείνος πρόλαβε να “τσιμπήσει” στον Μακρυγιάννη πατώντας τον Κεφαλά. Ο Μακρυγιάννης βρέθηκε απέναντι στον Ψαρρά που με προσποιήσεις πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η διαιτησία: Μαυραντωνάκης με βοηθούς τους κ.κ. Μπλαβάκης, Καλαϊτζής (Ηρακλείου).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γ. Κόλτζος): Ψαρράς, Χάιδος, Συμεωνίδης, Μεργέμογλου, Μέτα, Μεσσήνης, Μπάρο (87′ Τραϊτοράκης), Τζωρτζινάκης (60′ Κουκούλης), Τσαμπουράκης (70′ Ανδριάνης), Πάτας, Κεφαλάς.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Β. Χαντές): Κούμπουλα, Παπαγγελής B., Ζωγραφάκης, Χρίστινεκ., Τσατσαρής, Μάλαϊ, Ντινιωτάκης (77′ Κυριαζής), Πολύζος (82′ Σέχου), Γεωργούσης (68′ Σκεντεράι), Μακρυγιάννης (82′ Βαλαβανόπουλος). Αντωνίου (82′ Κατσογιάννης).
* Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ανδρέα Τζαγκαράκη ενός αγνού φιλάθλου του ποδοσφαίρου και της Επισκοπής μας.