Δεν το άξιζε η ομάδα μας Επισκοπή – Εθνικός 0-2

Για ακόμα ένα ματς, η ομάδα μας μόχθησε, ίδρωσε αλλά δεν πήρε αυτό που άξιζε εντός αγωνιστικού χώρου του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Το τελικό 0-2 από τον Εθνικό ήρθε μ’ έναν εντελώς αιφνιδιαστικό τρόπο καθώς το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 42’ με τον Μάναλη σ’ ένα σημείο όπου η ομάδα μας πίεζε για ανοίξει εκείνη το σκορ. Το δεύτερο σημειώθηκε στο 90’ με τον Τσιλιγκίρη (και πάλι οι παίκτες μας πίεζαν για να φέρουν το ματς στα ίσια).

Το ματς:

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα μας, μετά το αναγνωριστικό α’ 10λεπτο, είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς. Δημιούργησε μάλιστα δυο-τρεις ευκαιρίες με κορυφαία αυτή του 35’ όταν ο Πήλιος μέσα στη μικρή περιοχή σούταρε «αέρα».
Στο 8’ ο Νάκας επιχείρησε μια σέντρα, ο Πήλιος έπιασε μια κεφαλιά αλλά όχι όπως θα ήθελε με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 13’ και πάλι ο Νάκας έβγαλε ωραία μπαλιά στον Χαλκιαδάκη όμως το σουτ που έπιασε δεν ήταν δυνατό για να μπλοκάρει ο Βουτσινάς.

Στο 21’ το δυνατό σουτ του Πήλιου μπλόκαρε έστω κι αν αρχικά έδειξε να αιφνιδιάζεται ο Βουτσινάς.
Στο 30’ ο Πήλιος «έσκαψε» στον Ματαραγκάσι όμως ο τελευταίος δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή με προβολή.

Στο 35’ μετά από το κόρνερ του Σερβιλάκη και μια πρώτη κεφαλιά, ο Πήλιος θέλησε να σουτάρει μέσα από τη μικρή περιοχή όμως «έπιασε αέρα».

ΓΚΟΛ! 0-1: Στο 42’ από την κοφτή μπαλιά του Τσιλιγκίρη, ο Μάναλης από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα μας προσπάθησε να ανοίξει την άμυνα του Εθνικού όμως αυτό δεν ήταν εύκολο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν συγκεντρωμένοι με διπλή ζώνη άμυνας και «ροκανίζοντας» τον χρόνο, κατάφεραν να διαφύγουν με το «διπλό».

Στο 48’ ο Κατσικοκέρης σούταρε με δύναμη με τη μπάλα να κοντράρει την τελευταία στιγμή σε σώματα αμυνομένων.
Στο 55’ ο Μάναλης βρέθηκε απέναντι στον Νικηφόρο με τον πορτιέρο της ομάδας μας να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 62’ από το κόρνερ του Σουμπασάκη, ο Βουτσινάς αρχικά απομάκρυνε με τον Κεσίδη να παίρνει το ριμπάουντ και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στο πάνω μέρος της οριζοντίας δοκού.

Στο 65’ ο Νάκας έβγαλε ωραία μπαλιά από τα αριστερά με τον Κατσικοκέρη να πλασάρει πιεζόμενος στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Βουτσινά.
Από το αράουτ του Σαββίδη, στο 75’ ο Μπανγκούρα πήρε τη δεύτερη κεφαλιά στο β’ δοκάρι στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

ΓΚΟΛ! 0-2: Στο 90’ ο Τσιλιγκίρης έφυγε στην αντεπίθεση κι αφού η ομάδα μας είχε ανέβει για να ισοφαρίσει, έφερε τη μπάλα στο αριστερό του πόδι για να σουτάρει συρτά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Το σουτ του Σουμπασάκη στο 92’ έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
Στο 93’ ο Σερβιλάκης εκτέλεσε φαλτσαριστά ένα κόρνερ με τον Μπανγκουρά μόνος του στο β’ δοκάρι να πιάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα εκτός εστίας.

Η διαιτησία: Πατεμτζής, Δασκαλάκης, Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου).