Δεν πειράζει παιδιά! – Έχασαν στον τελικό οι Κ14 της Επισκοπής μας τον τίτλο

Ήταν ένας από τους πιο όμορφους τελικούς των τελευταίων ετών σε επίπεδο Κ14.

Τα παιδιά της ακαδημίας μας, έφτασαν μέχρι τον τελικό όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο κύπελλο χάνοντας από μία πολύ καλή ομάδα όπως είναι ο Αστέρας1 με σκορ 6-2.

… Και για όποιους βιάστηκαν να μιλήσουν για μεγάλο σκορ απλά να τονίσουμε ότι τα τελευταία δύο τέρματα για τους δίκαιους νικητές, ήρθαν στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα. Η ομάδα μας μείωσε σε 2-1 και 3-2 αντίστοιχα, κυνήγησε το γκολ όταν βρέθηκε πίσω με 4-2 όμως δεν τα κατάφερε.

Ο τελικός:

Στο 17’ ο Τσομολάρι άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα. Στο 12’ όμως ο Λέκα με απευθείας φάουλ από μακρινή απόσταση, ισοφάρισε σε 1-1 για την Επισκοπή.
Άμεση όμως ήταν και η «ανταπάντηση» από τους αντιπάλους τους, όταν στο 20’ μετά από κόρνερ του Αλαγί και φάση διαρκείας, με κοντινό σουτ ο Καραμπατσάκης έκανε το 2-1. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα, ο Αλαγί έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και με σουτ, την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του εξαιρετικού Νίκου Αποστολάκη. Στο 33’ με δημιουργό και πάλι τον Αλαγί και σουτ του Τσομολάρι ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-1. Η ομάδα μας αντέδρασε και στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου μείωσε σε 3-2 και πάλι από στημένο του Λέκα.

Στην επανάληψη, οι μικροί του Αστέρα σκόραραν στο 50’ με κεφαλιά του Πετράκη. Στο μεταξύ και μέχρι το 67’ χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες. Φτάσαμε τρία λεπτά από το τέλος για να έρθει το 5-2 με τον Μαρίνοβ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (72’) ο Χύσκο σκόραρε και σημείωσε το τελικό 6-2.

Η διαιτησία: Βαρβαντάκης, Βλαχάκης, Πατελάκης.
ΑΣΤΕΡΑΣ Ρ. (Π. Καραντάθας): Μπερέτης, Χύσκο, Βιδιαδάκης, Αλαγί, Χατζηκωνσταντίνου (69’ Τζέρα), Αλεξάκης, Πετράκης, Γιάνι, Καραμπατσάκης, Κοζανίδης, Τσομολάρι (54’ Κανανάϊ – 64’ λ.τ. Μαρίνοβ).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Χ. Αποστολάκης): Αποστολάκης (72’ Τσάλαγγας), Νιώρας(68 ’Καραγιάννης Α.) , Φραγκιαδάκης, Μπουντουράκης, Ποθουλάκης, Τραϊτοράκης, Πεκίνι (67’ Καραγιάννης Π.), Λέκα, Καραταράκης, Γιαχάϊ, Καπλάνης.