Χάθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία στις Μουρνιές / ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ – Επισκοπή 1-1

Δεν έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης η ομάδα μας από το γήπεδο των Μουρνιών. Το πολύ καλό α’ ημίχρονο χάρισε μόλις ένα τέρμα (γκολ-πέναλτι με τον Κατσικοκέρη στο 39’).

Στο β’ ημίχρονο από το 50’-70’ η ομάδα μας παρουσίασε ένα «νεκρό» διάστημα και εκεί δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης, 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Κρίμα γιατί –ξαναναφέρουμε- το α’ ημίχρονο ήταν ένα από τα καλύτερα της ομάδας μας στον β’ γύρο.

Το ματς:

Μόλις στο 40’’ ο Βιέντ γκρεμίστηκε» από τον Παληγεώργο εντός περιοχής με τον κ. Πατεμτζή να διατάζει να συνεχιστεί ο αγώνας!

Στο 14’ μετά την όμορφη προσωπική ενέργεια του Νάκα από αριστερά και τα σλάλομ του Βιέντ εντός περιοχής, ο Κατσικοκέρης από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε «με τη μία», στέλνοντας τη μπάλα να περάσει ξυστά από το κάθετο αριστερό δοκάρι του Πονηρού.

Στο 14’ ο Νάκας σούταρε από απόσταση με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 18’ από το κόρνερ του Σωπασή οι αμυντικοί έδιωξαν προς στιγμή, ο Σερβιλάκης πήρε το ριμπάουντ και σούταρε πολύ δυνατά με τη μπάλα να χτυπάει με δύναμη στο κάθετο δοκάρι.

Στο 23’ ο Σωπασής σούταρε μετά από ωραία ενέργεια του Βιέντ με τον Πανηρό να μπλοκάρει.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 0-1: Στο 38’ ο Βιέντ «γκρεμίζεται» εκ νέου εντός περιοχής και ο κ. Πατεμτζής αυτή τη φορά καταλογίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίκος Κατσικοκέρης ο οποίος έστειλε από τη μία τον Πονηρό κι από την άλλη τη μπάλα.

Στο 43’ το απευθείας φάουλ του Μποτωνάκη έφυγε με φάλτσο λίγο άουτ.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα μας έχασε τον Νάκα από το κέντρο (χτύπησε στον αχίλλειο) ενώ το ΣΥΝΚΑ φάνηκε δίχως ωστόσο να δημιουργεί ευκαιρίες εκτός από ένα σουτ του ΣΥΝΚ στο 62’ που πέρασε ελεγχόμενα άουτ.
Στο 69’ χάθηκε η καλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με το δυνατό σουτ του Μποτωνάκη να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι.

ΓΚΟΛ! 1-1: Στο 78’ από το κόρνερ του Συνκ, και την προσωρινή απομάκρυνση του Χανιωτάκη, ο Βαρδάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 85’ ο Σερβιλάκης εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Κατσικοκέρης κέρδισε την κεφαλιά με τους αμυντικούς της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ να απομακρύνουν όπως-όπως πάνω στη γραμμή.

Η διαιτησία: Πατεμτζής, Δασκαλάκης, Σφακιανάκης.
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Ανυφαντάκης): Πονηρός, Βαρδάκης, Παπατζίκος, Καρβουνιάρης, Παληγεώργος, Φουκαράκης, Μαζιώτης (71’ Μανιδάκης), Βεστάκκης (59’ Τσίτας), Μποτωνάκης, Νικόλτσης, Συνκ (89′ Μαθιουδάκης).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Στεφανίδης): Χανιωτάκης, Νάκας (68’ Χαλκιαδάκης), Σερβιλάκης, Ρούσσης, Σέχου, Σαββίδης, Σωπασής (62’ Ζαχαρός), Σουμπασάκης (90’ Γκιόκας), Βιέντ (81’ Γιόρνταν), Κατσικοκέρης, Λαζαρίδης.