Αποκτά σταθερότητα η ομάδα μας… Φιλικό 0-2 στο Ατσαλένιο

Νέα νίκη με 0-2 , αυτή τη φορά στο πανέμορφο γήπεδο του Ατσαλένιου στον πλαστικό χλοοτάπητα που εν τέλει, είχε τη σημασία του μέχρι να πάρει κάποια λεπτά να συνηθίσουν οι ποδοσφαιριστές μας
Η αναμέτρηση δεν είχε καμία σχέση σε σύγκριση με το α’ ματς (6-0) του ΔΑΚ Γάλλου “Π. Βαρδινογιάννης” μία εβδομάδα πριν… Ο ΠΟ Ατσαλένιος εμφανίστηκε πολύ δυνατός στο γήπεδό του και είναι βέβαιο ότι θα πρωταγωνιστήσει στην ΕΠΣ Ηρακλείου.
Ο προπονητής μας κ. Γουίλαρντ από την άλλη, δοκίμασε και πάλι σχήματα αλλά και νέους παίκτες.
Ήταν ένα όμορφο με καλό ρυθμό ματς, με την ομάδα μας να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες και να μετουσιώνει δύο από αυτές σε γκολ στο β’ ημίχρονο, στο 57΄ με τον κινητικότατο Εμπουέλε και στο 73′ με πέναλτι που κέρδισε ο Χοβανισιάν (χέρι του Λουμπάκη) το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα.

Το ματς:

Στο 6′ ο Λουμπάκης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ για να περάσει η μπάλα λίγο άουτ.
Από την όμορφη αντεπίθεση που “ξετύλιξε” η Επισκοπή, ο Κρίκλοου σούταρε από αριστερά με τον Αμπατζή να δίνει τη λύση για τον ΠΟΑ.

Στο 12′ ο Καϊμακαμούδης σούταρε από τη μικρή περιοχή για να μπλοκάρει ο Βάτσιος.

Στο 13′ ο Βουκελάτος σούταρε και απόκρουσε ο Αμπατζής.

Στο 34′ ο Αμπαφού σούταρε με το αριστερό για να μπλοκάρει ο Αμπατζής.

Σπουδαία ευκαιρία έχασε ο ΠΟΑ στο 40′ όταν ο Παπασπύρου έβγαλε μια κάθετη στον Καϊμακαμούδη κι εκείνος σούταρε για να αποκρούσει ο Βάτσιος σωτήρια.

Στο 40′ ο Βουκελάτος επιχείρησε μια ωραία ενέργεια με κατάληξη ένα σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Αμπατζής.

Στο 45′ από το κόρνερ του Μπέη, ο Καϊμακαμούδης προσπάθησε με ανάποδο “ψαλιδάκι” να σκοράρει όμως η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

Στο β’ ημίχρονο έγιναν πολλές αλλαγές αλλά η ομάδα μας δεν έχασε τη συνοχή της. Στο 49′ από η σέντρα του Σουλεϊμάν, ο Σαμουρκασόβι κέρδισε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 53′ από το φάουλ το Ιεκότσα, ο Λουμπάκης κέρδισε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βάτσιου.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 0-1: Στο 54′ ο Χοβανσιάν επιχείρησε ένα σουτ από καλή θέση η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Εμπουέλε από κοντά προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα!

Στο 57′ από την εξαιρετική αντεπίθεση του ΠΟΑ, ο Σφυρογιαννάκης πάσαρε στον ξεμαρκάριστο Κοντό που σούταρε από ιδανική θέση άουτ.

Στο 67’ο Εμπουέλε επωφελήθηκε ένα λάθος από τον Λουμπάκη, πήρε τη μπάλα και βρέθηκε απέναντι στον Αμπατζή με τον πορτιέρε του ΠΟΑ να δίνει εκ νέου τη λύση.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! 0-2: Μετά από φάση διαρκείας, ο Χοβανισιάν έκανε ένα σουτ με τον Λουμπάκη να διώχνει πάνω στη γραμμή με το χέρι. Πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος παίκτης κι έγραψε το 0-2.

Στο 75′ το δυνατό σουτ του Κοντού απέκρουσε σωτήρια και πάλι ο Βάτσιος.

ΠΟΑ (Πίτσος): Αμπατζής, Λουμπάκης (73′ Νάτος), Δαμιανάκης, Κασσωτάκης (73′ Χαρίτος), Ρουμπάκης (78′ Τσιμινικάκης), Ικεότσα, Παπασπύρου (7′ Βασιλάκης), Μπέης (58′ Βοριάς), Γιακουμάκης, Καϊμακαμούδης, Σφυρογιαννάκης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γουίλαρντ): Βάτσιος, Κεφαλάς, Λάμτσε (73′ Κώτσιος), Πολίτης (46′ Τσιλεδάκης), Κούτσιας (46′ Τάτσης), Σκεντεράι (46′ Μέτα), Σαμουρκασόβι (62′ Ρόβου), Βουκελάτος, Κρίκλοου (46′ Λέκα), Αμπαφού (46′ Σουλεϊμάν), Σταθόπουλος (46′ Χοβανισιάν).