Άμεση η αντίδραση… 1-0 τη Ζάκυνθο και στους 31 βαθμούς η Επισκοπή μας!

Η αντίδραση ήταν άμεση, καίρια, δίχως να αφήνει κανένα περιθώριο για αμφισβητήσεις. Μετά το σοκ του 93’ και την ήττα από τα Χανιά με 1-0, η ομάδα μας έδειξε άμεσα αντανακλαστικά και έφτασε σε μια δίκαιη όσο και κομβική νίκη στο “Παύλος Βαρδινογιάννης” για τη συνέχεια του πρωταθλήματος κερδίζοντας με το ίδιο σκορ την ανταγωνιστική ομάδα της Ζακύνθου.
Ο Αντώνης Σταθόπουλος πέτυχε ένα από τα πιο γρήγορα τέρματα του πρωταθλήματος (στο 1ο λεπτό). Αυτό το τέρμα έμελε να είναι και το καθοριστικό όσον αφορά την αναμέτρηση αφού η ομάδα μας ήταν καλύτερη, δημιούργησε φάσεις αλλά και πολλές προϋποθέσεις ευκαιριών που δεν μετουσιώθηκαν σε τελικές παρ’ όλο που αγωνίστηκε και πάλι δίχως κάποιους πολύ σημαντικούς παίκτες όπως είναι, ο Καλογεράκης, ο Μπαρμπόσα και ο Τριντάντε.
Σημασία όμως έχει ότι, η ομάδα μας έφτασε τους 31 βαθμούς και πηγαίνει με άλλον αέρα στον αγώνα με τον ΟΦΙ στην Ιεράπετρα αυτή την Κυριακή.

Πηγή φωτό: athlitiko.gr

Το ματς:
ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 1-0: Μόλις στο 1ο λεπτο, ο Εμπόι τροφοδότησε τον Σταθόπουλο ο οποίος συνέκλεινε από αριστερά και με το που μπήκε στη μεγάλη περιοχή, πλάσαρε διαγώνια κι έστειλε με άψογο τρόπο τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 17’ η διαγώνια μπαλιά του Εμπόι για τον Τσάβο βρήκε τον 20χρονο μέσα στην περιοχή ο οποίος προσπάθησε με προβολή να σκοράρει αλλά η μπάλα έφυγε 3μ. μακριά από το αριστερό δοκάρι του Mέντεζ.

Στο 41’ από το καλoτραβηγμένο κόρνερ του Καραγιάννη, ο Γκονζάλβες έπιασε μία φαλτσαριστή κεφαλιά αλλά ο Μέντες κατά την έξοδό του, ακούμπησε τη μπάλα τόσο όσο να καταλήξει σε νέο κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο μόλις ξεκίνησε χαλαζόπτωση ανάγκασε στο 20ο δευτερόλεπτο τον διαιτητή κ. Κατοίκο να διακόψει το ματς.

Ο αγώνας ξανάρχισε έστω και με δυνατή βροχή έπειτα από πέντε λεπτά.
Στο 2ο λεπτό της επανάληψης, από τη σέντρα του Καραγιάννη, ο Νοικοκυράκης έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Το 49’ από την κάθετη πάσα του Σουμπασάκη, ο Σταθόπουλος πλάσαρε από τη γωνία της μικρής περιοχής αλλά ο Μέντεζ απομάκρυνε με τον ώμο.

Στο 64’ Νοικοκυράκης έκανε μία κούρσα 40μ., έφτασε στην περιοχή και με το αριστερό σούταρε διαγώνια αλλά η μπάλα πέρασε ένα μέτρο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μέντεζ.

Στο 73’ έχουμε την πρώτη καλή στιγμή για τη Ζάκυνθο από την πάσα του Μπαζάν ο Καλλιβωκάς σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 82′ ο Νοικοκυράκης θέλησε να σουτάρει από κοντά αλλά η μπάλα κόντραρε την τελευταία στιγμή από το μαρκάρισμα του Νικολακοπούλου.

Στο 88′ ο Σούρμπης έπιασε ένα βολέ από το όριο της μεγάλης περιοχής όμως ο Ψαρράς εκτινάχθηκε διώχνοντας σε κόρνερ.

Η διαιτησία: Κατοίκος (Αθηνών), Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Δημόπουλος (Δυτική Αττική). 4ος Τσουκαλάς (Αθηνών). Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι: Σουμπασάκης, Σκόνδρας (Επισκοπή).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Ψαρράς, Καραγιάννης, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης, Γκονζάλβες, Σουμπασάκης (70′ Νταρζίσιο), Τσάβος, Πολυχρόνης, Σταθόπουλος (74′ Σκόνδρας), Νοικοκυράκης.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Νόλης): Μέντεζ, Καραμί, Ελ Γιανασσί, Νικολακόπουλος, Όντον, Σουάρεζ, Καλλιβωκάς, Κιτόκο (84′ Φερέιρα), Σούρμπης, Μπαζάν (73′ Κανακάγια), Κιμέλι.